Smog wraca do polskich miast. "W tym sezonie nie będzie go mniej"

Smog wraca do Polski
Smog wraca do Polski
tvn24
Smog wraca do Polskitvn24

Do Polski wraca smog. W wielu regionach kraju jakość powietrza znacznie się pogarsza. O tym, jakie działania zostały podjęte w ostatnich miesiącach, aby poprawić sytuację w Polsce, na antenie TVN24 rozmawiały Monika Daniluk z Polskiego Alarmu Smogowego i dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Po miesiącach przerwy temat smogu znowu wraca. Czy coś w tym czasie zmieniło się na lepsze?

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

Gościem na antenie TVN24 były dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery i Monika Daniluk z Polskiego Alarmu Smogowego - Warszawa Bez Smogu.

Uchwała antysmogowa

- W tym sezonie smogu nie będzie mniej, wszystko zależy od pogody, od warunków pogodowych, bo niestety nadal działania, które zaczęły być podejmowane, one przyniosą rezultaty dopiero za kilka lat - mówiła na antenie TVN24 Monika Daniluk z Polskiego Alarmu Smogowego. - Ale dzieje się. Przez te dziesięć miesięcy wydarzyło się dużo, już mamy dwa województwa, w których obowiązuje tak zwana uchwała antysmogowa - dodała.

Jak tłumaczyła działaczka, to znaczy, że te województwa przyjęły, iż w ciągu kilku najbliższych lat wszystkie piece na ich terenie muszą zostać wymienione na nowoczesne piece, które nie zatruwają powietrza. Niestety, jak podkreśliła Daniluk, skutki te będą odczuwalne dopiero za kilka lat. We wtorek 24 października odbędzie się głosowanie w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dotyczące takiej uchwały.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Rola pogody

W kwestii smogu pogoda odgrywa niesamowitą rolę. - Każdy wyżowy układ ciśnienia powoduje, że to powietrze po prostu stoi w miejscu - powiedziała dr Remiszewska-Michalak.

- My dokładając, emitując zanieczyszczenia, dokładamy do tego, co już było, nowe porcje zanieczyszczeń pyłów zawieszonych - dodała naukowiec.

Należy działać, ponieważ pogody nie możemy zmienić, a to co robimy - już tak.

Niebezpieczne cząsteczki

Jak powiedziała dr Remiszewska-Michalak, dużo mówi się o profilaktyce wszelkich chorób i niepaleniu papierosów, a trzeba pamiętać, że to, co my wdychamy w trakcie epizodów smogowych, to jest równowartość kilku wypalonych papierosów dziennie. PM10 i PM2,5 to pyły zawieszone, które znajdują się w atmosferze. PM2,5 to cząsteczki pyłu o średnicy do 2,5 mikrometra, a PM10 mają średnicę do 10 mikrometrów. Według dr Remiszewskiej-Michalak najgorsze są te najmniejsze cząsteczki pyłu, ponieważ one bardzo szybko przedostają do układu krwionośnego.

Przeprowadzono różnego rodzaju badania, z których wynika, jak zaznaczyła dr Remiszewska-Michalak, że ludzie z obszarów z zanieczyszczonym powietrzem są mniej wydajni intelektualnie, niż ludzie z regionów o czystszym powietrzu. Dodała, że badania sprzed kilku lat z Krakowa wykazały, że dzieci w tym regionie mają niższą masę urodzeniową i mniejszy obwód główki.

- To, w czym my żyjemy, wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie - podsumowała fizyk atmosfery.

Poziomy informowania i alarmowania dla PM10 w wybranych krajach (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Walka ze smogiem w innych krajach

We Włoszech są pomysły, aby ograniczyć ruch poprzez wprowadzenie zakazu ruchu samochodów o rejestracjach z ostatnią parzystą cyfrą w ciągu części dni, a w ciągu pozostałego czasu na drogi nie mogłyby wyjechać samochody z nieparzystą cyfrą.

Według Moniki Daniluk, działania podejmowane w innych państwach są jednak o wiele bardziej radykalne. W Polsce nie ma odpowiednich regulacji na poziomie krajowym, aby wprowadzić ograniczenia w ruchu samochodowym.

- Brakuje wsparcia dla samorządów ze strony państwa, żeby same mogły regulować politykę transportową na swoim terenie - powiedziała działaczka z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak podkreśliła fizyk atmosfery, bardzo ważne są kanały napowietrzające miasto, które powodują, że powietrze się przemieszcza.

Problemem wokół Warszawy są domy jednorodzinne z piecami. Natomiast w centrum Warszawy, jak tłumaczyła Daniluk, problemem jest transport. Jest tak też w innych miastach. Problem z ruchem drogowym trwa przez cały rok.

Zobacz cały materiał tutaj:

Smog znów nad Polską
Smog znów nad Polskątvn24

Autor: AP/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. W połowie województw wydane zostały alarmy przed przymrozkami. Miejscami od popołudnia do nocy może także padać śnieg. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Dosypie śniegu, szczypnie mróz. IMGW ostrzega

Dosypie śniegu, szczypnie mróz. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na Wielkanoc. W świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych przed świętami czeka nas zastrzyk zwrotnikowego powietrza. Temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. W części kraju mogą też pojawić się burze. Co mogą przynieść Wielkanoc i lany poniedziałek? Sprawdź szczegóły najnowszej prognozy.

Pogoda na Wielkanoc. Klin gorąca nad Polską tuż przed świętami

Pogoda na Wielkanoc. Klin gorąca nad Polską tuż przed świętami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W piątek 11.04 w części kraju spodziewane są opady deszczu, a miejscami także i śniegu z deszczem. Wszędzie będzie chłodno, termometry pokażą od 5 do 14 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - piątek, 11.04. Czeka nas chłodny i deszczowy dzień

Pogoda na dziś - piątek, 11.04. Czeka nas chłodny i deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend zimna masa powietrza zostanie wypchnięta znad Polski przez płynące z południa ciepło. Od niedzieli ma rozwijać się klin ciepła od północnej Afryki, przez Włochy, Bałkany, Polskę, aż po Finlandię. Sprawi, że temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy zrobi się ciepło

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy zrobi się ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

W sobotę do naszej planety zbliży się asteroida 2025 FP10. Według szacunków amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, szacowana średnica obiektu może mieć nawet 990 metrów. Obiekt pędzi z prędkością ponad 50 tysięcy kilometrów na godzinę.

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Ponad 120 razy interweniowały w ostatnim czasie służby na Wyspach Kanaryjskich, a to w związku z przejściem burzy Olivier. Obfite opady deszczu doprowadziły do osuwisk. Według prognoz burza ma w weekend przenieść się na Półwysep Iberyjski.

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Źródło:
AEMET, ENEX, La Razon

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24