Sytuacja po Ksawerym stabilizuje się. Trwa naprawa awarii prądu

PAP/Tomasz WojtasikZniszczenia we wsi Grudzielec (wielkopolskie)

Trwa usuwanie szkód po przejściu orkanu Ksawery. Energetycy pracują, aby przywrócić prąd wszystkim odbiorcom. Najwięcej awarii występuje w województwie lubuskim.

W województwie lubuskim wciąż trwają prace, mające na celu usunięcie szkód wyrządzonych przez orkan Ksawery, który przeszedł przez Polskę w nocy z czwartku na piątek

Obecnie w regionie bez prądu jest około 3,2 tysiące odbiorców - poinformował w poniedziałek rzecznik Oddziału Dystrybucji Gorzów Wielkopolski Enea Operator Krzysztof Osiński.

Dodał, że w poniedziałek zostaną zasilone wszystkie stacje Sn/nn (stacje średniego napięcia na niskie napięcie). Trwa jednocześnie usuwanie awarii na niskim napięciu.

- Nasze zespoły pracują pełną parą od kilku dni, by stało się to jak najszybciej - dodał.

W poniedziałek rano na obszarze gorzowskim na powrót zasilania musiało jeszcze czekać ok. 700 odbiorów, z rejonów dystrybucji w Międzychodzie i Sulęcinie. Z kolei na bardziej dotkniętym żywiołem obszarze zielonogórskim ich liczba wynosiła ok. 2,5 tys. Kłopoty w tym regionie występowały jeszcze w rejonach Wolsztyn, Zielona Góra, Krosno Odrzańskie, Świebodzin, Żary i Nowa Sól.

W województwie wielkopolskim prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek zostaną wznowione dostawy prądu do wszystkich odbiorców w regionie - podała Enea Operator. Bez prądu pozostaje jeszcze kilkuset klientów spółki. Mateusz Gościniak z Enei Operator powiedział w poniedziałek, że w regionie trwają ostatnie naprawy awarii - głównie w okolicach Międzychodu. Na terenie działania spółki bez prądu pozostaje około 3 tysiące odbiorców - głównie w województwie lubuskim, w okolicach Zielonej Góry.

Po nawałnicach w nocy z czwartku na piątek najtrudniejsza sytuacja występowała w województwie lubuskim, w województwie zachodniopomorskim w okolicach Szczecina, Stargardu i Goleniowa. W Wielkopolsce awarie wystąpiły głównie na południu regionu, w okolicach Leszna, a także Opalenicy i Wrześni.

Tysiące interwencji

Ponad 19 tysięcy razy interweniowali strażacy od czwartku w związku z opadami deszczu i silnym wiatrem - poinformował w sobotę rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Z danych przekazanych przez policję i straż pożarną wynika, że od czwartku w wyniku wichur zginęły dwie osoby. - Liczba osób rannych wzrosła z 38 do 45. W tym jest 11 strażaków - powiedział Frątczak.

Podczas wichury w Ośnie Lubuskim w czwartek z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna. Zginął, kiedy próbował zabezpieczyć dom przed silnym wiatrem. W województwie wielkopolskim kobietę przygniótł konar drzewa. Zmarła w szpitalu.

Najwięcej pracy strażacy mieli w czterech województwach: wielkopolskim (4,2 tys. interwencji), łódzkim (3,2 tys.), dolnośląskim (2,4 tys.) i lubuskim (2 tys.). Interwencje dotyczą przede wszyskim połamanych drzew oraz uszkodzonych i zalanych budynków.

- Silny wiatr uszkodził 1770 budynków, w tym ponad tysiąc, to budynki mieszkalne - powiedział rzecznik PSP.

W działania ratownicze w całym kraju zaangażowanych było w sumie ponad 83 tys. strażaków PSP i OSP wyposażonych w prawie 20 tys. pojazdów.

Zobacz, którędy przechodził orkan:

Prędkość porywów wiatru
Prędkość porywów wiatruICM UW

Województwo łódzkie

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi odnotowało w ciągu ostatniej doby ponad 2,5 tys. interwencji straży pożarnej.

Wichura, która przeszła nad regionem w czwartek i piątek, uszkodziła ponad 100 budynków i połamała liczne drzewa. Poszkodowanych zostało pięć osób. Największe szkody dotyczą powiatów wieluńskiego, sieradzkiego, bełchatowskiego i wieruszowskiego.

Śląskie

W związku z silnym wiatrem w woj. śląskim ranne zostały trzy osoby. Dwie z nich w Cieszynie - po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód, którym jechały. Po uwolnieniu z pojazdu trafiły do szpitala. W Gliwicach drzewo przewróciło się na pieszego, został przygnieciony przez gałęzie. On także trafił pod opiekę lekarzy.

Według zbiorczej informacji WCZK opartej m.in. na statystykach Państwowej Straży Pożarnej w całym regionie wiatr zerwał 6 dachów, a uszkodził 49. Podliczono też 1501 wiatrołomów.

Strażacy interweniowali w regionie do godz. 6 rano łącznie 1908 razy. Najwięcej interwencji przeprowadzili w powiatach: częstochowskim, cieszyńskim, będzińskim i kłobuckim, a także w Gliwicach, Katowicach i Tarnowskich Górach.

Wichura w Kostrzynie nad Odrą
Wichura w Kostrzynie nad OdrąKontakt 24/ P.Kamiński

Województwo lubuskie

W związku z orkanem lubuska Straż Pożarna otrzymała ok. 2 tys. zgłoszeń. Przeprowadziła ponad 1,2 tys. interwencji związanych z akcjami ratunkowymi i usuwaniem skutków przejścia żywiołu. Najwięcej wyjazdów było związanych z usuwaniem wiatrołomów. Były też zerwane i uszkodzone dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Wielkopolska

W województwie wielkopolskim trwa usuwanie szkód i szacowanie strat po przejściu nad regionem orkanu Ksawery.

- Wielkopolska najbardziej, po województwie lubuskim, odczuła konsekwencje tej nawałnicy. Nie minęło też wiele czasu od poprzednich nawałnic - powiedział Hoffman.

Jak podkreślił, z powodu wichur najbardziej ucierpiały powiaty: krotoszyński, nowotomyski, ostrzeszowski, kaliski, leszczyński, ostrowski, oraz powiat poznański. Zaznaczył, że podległe wojewodzie służby były przygotowane na nadejście orkanu.

Szef wielkopolskiej straży pożarnej brygadier Andrzej Bartkowiak podał, że do piątku w regionie odnotowano ponad 3,5 tys. zdarzeń związanych z wichurami. Uszkodzonych zostało 388 budynków, w tym 224 budynki mieszkalne. Silny wiatr zerwał dachy z 30 budynków mieszkalnych i 28 budynków gospodarczych. Strażacy byli wzywani również 2,5 tys. razy z powodu powalonych i połamanych drzew.

Efekty silnego wiatru w Głogowie
Efekty silnego wiatru w GłogowieKontakt 24/ Bogda

Zobacz materiały, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

Autor: ao, sj/aw,AP/aw, sj/aw / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Wojtasik

Pozostałe wiadomości

W polskich górach panuje iście zimowa aura. W Beskidach leży miejscami prawie pół metra śniegu. Zamknięty do wiosny został szlak Perć Akademików. W Tatrach warunki na szlakach są bardzo trudne, miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Duża - jak na koniec listopada - ilość śniegu pozwoliła na szybsze uruchomienie pierwszych wyciągów narciarskich.

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnoviny.sk, TPN

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w najbliższych dniach mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, zawiejami/zamieciami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Prognoza zagrożeń IMGW. Silnie powieje, możliwe zawieje śnieżne

Prognoza zagrożeń IMGW. Silnie powieje, możliwe zawieje śnieżne

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W wyniku wichur i śnieżyc, które nawiedziły w ostatnich dniach Ukrainę, zginęło 12 osób - poinformował w środę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. 23 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne.

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Aktualizacja:
Autor:
ps,anw
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

Miniona noc była mroźna w wielu regionach Polski, a to za sprawą rozpogodzeń. Temperatura minimalna przy gruncie spadła do -20 stopni Celsjusza w Jeleniej Górze. Sprawdź, gdzie jeszcze ścisnął mróz. 

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dwa niże - Quintus oraz Oliver - kształtują pogodę w Polsce. Miejscami przelotnie pada śnieg. Z północy napływa arktyczne powietrze - poinformowała w środę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zapowiada się kolejny dzień z opadami śniegu, które pojawią się w części kraju. Na termometrach znów ujemne wartości, miejscami w najcieplejszym momencie dnia będzie -5 stopni Celsjusza.

Pogoda na środę 29.11. Mróz się utrzyma, niektórym dosypie śniegu

Pogoda na środę 29.11. Mróz się utrzyma, niektórym dosypie śniegu

Autor:
//dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prognozy na kolejne dni nie pozostawiają złudzeń: widać w nich i opady śniegu, i mróz. Miejscami opady będą dość intensywne, spadnie nawet 10 centymetrów. A jaka będzie końcówka tygodnia? Sprawdź naszą najnowszą prognozę pogody dla Polski na pięć dni.

Od mrozu i śniegu w kolejnych dniach Polska się nie uwolni

Od mrozu i śniegu w kolejnych dniach Polska się nie uwolni

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

Śnieżyce zaatakowały w Estonii. Intensywne opady śniegu pozbawiły prądu tysiące mieszkańców kraju po tym, jak gałęzie i drzewa łamały się, uszkadzając linie energetyczne. Według służb, przywracanie dostaw elektryczności może zająć kilka dni. Biało zrobiło się także na Łotwie.

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Autor:
/dd
Źródło:
PAP, postimees.ee, lsm.lv

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

W Bieszczadach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Z godziny na godzinę przybywa śniegu, a w niektórych miejscach leży go już 90 centymetrów.

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek w chorwackiej części Dalmacji powitał kierowców opadami śniegu, pierwszymi tej jesieni w tym regionie. Nie był to jednak miły początek tygodnia - kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami.

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Autor:
/dd
Źródło:
ENEX, zagorje-international.hr

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute

Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Autor:
as
Źródło:
INGV, tvnmeteo.pl

Nandu, ptak przypominający strusia, uciekł z prywatnej posesji w powiecie świdnickim (województwo dolnośląskie). Chociaż zwierzę nie jest niebezpieczne, jego schwytanie to niezwykle skomplikowany proces - potrafi ono niezwykle szybko biegać. Koordynująca akcję fundacja zaapelowała do mieszkańców o pomoc.

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Autor:
as/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Słupy świetlne pojawiły się na małopolskim niebie w czwartkową noc. To efektowne zjawisko możemy zaobserwować szczególnie w mroźne noce, głównie w północnej Europie. Co jest jego przyczyną?

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Autor:
as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, Polscy Łowcy Burz

Zima wkroczyła do Polski i na razie nigdzie się nie wybiera. Będzie robić się coraz chłodniej i do śniegu i trudnych warunków drogowych trzeba będzie się przyzwyczaić. Szczególnie zimno zapowiada się przełom listopada i grudnia. O najnowszych prognozach pogody pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Znak ostrzegający przed przechodzącymi przez ulicę gęsiami został ustawiony w północno-zachodniej Anglii. Stworzono go dla dobra ptaków - niedawno doszło do poważnego wypadku z ich udziałem. Jak podkreślili mieszkańcy miejscowości, gdzie stanęło nietypowe oznaczenie, obserwacja gęsi dostarcza im sporo radości.

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Autor:
as
Źródło:
PAP, BBC

Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać. Można obecnie natknąć się bowiem na efektownie wyglądające zjawisko. Chodzi o "lodowe włosy".

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

Autor:
ps
Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy tajwańskiego miasta Keelung znaleźli na brzegu mola dla wędkarzy siedem niebieskich smoków. Nie są to - jak sugeruje nazwa - latające, ziejące ogniem stworzenia, ale morskie ślimaki. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu.

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, News.tvbs.com.tw

Rakieta, której fragment uderzył w powierzchnię Księżyca w marcu 2022 roku, została wystrzelona przez Chiny. Najprawdopodobniej znajdował się w niej nieujawniony ładunek - wynika z najnowszych ustaleń amerykańskich naukowców. Uderzenie rakiety w Księżyc spowodowało wówczas powstanie niezwykłego, podwójnego krateru. Chiny konsekwentnie zaprzeczają, że za zderzenie z Księżycem odpowiadała ich rakieta.  

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Live Science, TVN24.pl