Co najmniej 69 osób w Polsce poniosło w tym sezonie śmierć z przyczyn związanych z zimą. To przede wszystkim ofiary wychłodzenia, zatrucia czadem, a także osoby, które lekkomyślnie wkroczyły na zamarzniętą wodę. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. #NieWchodźNaLód
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w środowym komunikacie zestawiło zagrożenia wynikające z zimowych warunków pogodowych. Także służby odpowiadające za bezpieczeństwo i zdrowie obywateli apelują o rozsądek.
Stąpanie po cienkim lodzie
W kilku województwach już trwają ferie zimowe, w innych rozpoczną się w kolejnych tygodniach. Dużo wolnego czasu sprzyja spacerom. Niestety, niektórzy - ośmieleni niskimi temperaturami - wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne w złudnym przekonaniu, że lód jest dostatecznie gruby. Bardzo często nie jest i wtedy może dojść do tragedii, jak we wtorek 16 stycznia w Skarbimierzu w województwie opolskim, gdzie śmierć poniósł nastolatek. Od początku roku w podobnych okolicznościach zmarło 12 osób.
Strażacy apelują, aby zwracać szczególną uwagę na dzieci i młodzież bawiące się w pobliżu zbiorników wodnych. Gdy jesteśmy świadkami zarwania się pod kimś lodu, w pierwszej kolejności należy poinformować odpowiednie służby ratownicze dzwoniąc w tym celu na numer 112 lub jeden z trzech numerów: 997, 998, 999.
Ewentualnej pomocy osobistej trzeba udzielać rozsądnie. Miejmy świadomość, że jeśli lód pękł pod osobą poszkodowaną, to jest duże prawdopodobieństwo, że pęknie też pod nami. Jeśli chcemy pomóc komuś wydostać się z wody, nie wchodźmy sami na lód, spróbujmy podać na przykład grubą gałąź lub szalik. Osobę, którą uda się wydobyć na brzeg należy okryć czymś suchym, aby nie doszło do wyziębienia organizmu. W razie konieczności i w miarę umiejętności należy udzielić pierwszej pomocy.
Przede wszystkim zaś apelujemy: #NieWchodźNaLód
Czad, cichy zabójca
Tylko we wtorek dwie osoby zmarły w wyniku ulatniania się czadu. Od początku roku do 16 stycznia Państwowa Straż Pożarna wzięła udział w dwóch tysiącach interwencji, które miały związek z zatruciem tlenkiem węgla. Poszkodowanych zostało prawie 1,2 tys. osób, a dla 32 na pomoc było już za późno.
Czad to tak zwany cichy zabójca, jest bezwonny i bezbarwny. Objawami, które świadczyć mogą o jego ulatnianiu się i powinny nas zaniepokoić są nudności, senność i bóle głowy.
MSWiA i służby apelują o sprawdzanie urządzeń grzewczych i gazowych. Strażacy przypominają, że najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie się przed niebezpieczeństwem jest zamontowanie czujników czadu i dymu. Ratownicy podkreślają też, że pod żadnym pozorem nie wolno zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych.
Ofiary niskich temperatur
Od 1 listopada ubiegłego roku do 16 stycznia 2018 roku zarejestrowano 25 śmiertelnych ofiar niskich temperatur.
W półroczu zimowym funkcjonariusze policji zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których często przebywają osoby bezdomne - są nimi między innymi kanały ciepłownicze, pustostany, czy ogródki działkowe. Policjanci oferują pomoc tym, którzy jej potrzebują, oferując przetransportowanie do odpowiedniego ośrodka. Tam mogą bezpiecznie spędzić noc w cieple oraz posilić się gorącym posiłkiem.
Policja prosi nas wszystkich, abyśmy nie byli obojętni na drugiego człowieka. Gdy widzimy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie, należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112 możemy komuś uratować życie.
Narażone są także zwierzęta
Niskie temperatury stanowią zagrożenie także dla zwierząt - przypomina Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Jego działacze zwrócili się z apelem, aby zwłaszcza w trakcie gwałtownych spadków temperatury zapewnić zwierzętom odpowiednią opiekę.
TOZ zaleca, aby psom trzymanym na dworze należy zagwarantować ciepły posiłek dwa razy dziennie, podgrzaną wodę oraz ocieplaną budę, a czworonogi z krótką sierścią należy zabrać do domu. Kotom wolno żyjącym warto zapewnić swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych. Gdy widzimy błąkające się bezdomne zwierze powinniśmy zgłosić ten fakt odpowiednim służbom. Opieką nad bezdomnymi zwierzętami zajmują się władze gminne.
Rozsądek na drogach
Policja apeluje również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okresach, gdy panuje zimowa aura. Kierowcom zaleca się dostosowanie prędkości do warunków panujących w danym momencie na drodze. Pamiętajmy, że nawierzchnia nie zawsze musi wyglądać na pierwszy rzut oka groźnie - świetnie pokazuje to nagranie z USA.
Autor: amm//rzw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock