Polska

Polska

Bukiem i sosną chcą zabić "smoga krakowskiego"

Małe buki i sosny sadzili w w sobotę w położonej niedaleko Krakowa Lanckoronie uczestnicy akcji "Zabij smoga nad Krakowem". Tym przedsięwzięciem chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i jego najbliższych okolicach.

Baszkirzy uczą bartnictwa podlaskich leśników

Bartnicy z Baszkirii na Uralu pomagała leśnikom z północno-wschodniej Polski odtworzyć tradycyjne bartnictwo. Założyli nowe barcie w kilku podlaskich nadleśnictwach. Leśnicy i pszczelarze przekonują, że przywrócenie tej dawnej, unikalnej formy chowu pszczół może nie tylko służyć środowisku, ale też przynosić dochód osobom, które się nim zajmują.

Za adaptację do zmian klimatu zapłacimy ponad 80 mld zł

Polska będzie musiała wydać ponad 80 mld zł na przystosowanie się do zmian klimatycznych - wynika z dokumentu przedstawionego przez ministerstwo środowiska. Brak odpowiednich inwestycji może nas kosztować ponad dwa razy więcej. Najbardziej narażone na zmiany klimatyczne są: rolnictwo, gospodarka wodna i przestrzenna, transport, budownictwo i zdrowie.

Mimo fali bankructw nadal ufamy biurom podróży

Zdaniem eksperta z Polskiej Izby Turystyki, ubiegłoroczna fala bankructw biur podróży nie sprawiła, że Polacy stracili zaufanie do tych przedsiębiorstw. Ekspert zaznacza, że o to, czy wrócimy do kraju z zagranicy - w przypadku problemu touroperatora - nie powinniśmy się martwić.

W połowie województw woda powyżej stanów alarmowych

Już w ośmiu województwach woda przekroczyła stany alarmowe. Sytuacja hydrologiczna pogarsza się, ale nie ma groźby powodzi, poinformowało w piątek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Zobacz zdjęcia z Błękitnego 24.

W Tatrach zrobiło się niebezpiecznie

Śnieg w Tatrach jest mokry i grząski, miejscami występują oblodzenia, pada deszcz i silnie wieje - ostrzegają ratownicy TOPR i wprowadzili w piątek trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest słabo związana, a wyzwolenie lawiny możliwe jest już przy małym obciążeniu dodatkowym.

Słońce rozbłysło. W Polsce będzie widać zorze

10 kwietnia Słońce rozbłysło, i to najsilniej w tym roku. W naszym kierunku poleciały naładowane cząstki słoneczne. Dotrą do Ziemi w sobotę. Wtedy prawdopodobnie będziemy mogli obserwować zorze polarne, i to nawet w naszych szerokościach geograficznych.

Sezon jeszcze trwa. Sprawdź, gdzie można jeździć na nartach

Sezon narciarski może w tym roku potrwać nawet do 5 maja i osiągnąć miano jednego z najdłuższych w historii. Jeśli w nocy temperatura nadal będzie utrzymywać się na niewielkim minusie, i jeśli w najbliższych nie będzie intensywnie padać deszcz, to może się okazać, że wyniesie 150 dni.

Śnieg się roztapia, wody w rzekach przybywa

Wiosenne roztopy podnoszą poziom wody w polskich rzekach. Sytuacja jest na razie stabilna, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił w kilku miejscach w kraju ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Z kolei Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadziło w kilku powiatach woj. podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego pogotowie przeciwpowodziowe. Służby zarządzania kryzysowego pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

"Coś drgnęło w przyrodzie". Ale nie wszędzie

W jednych miejscach przebiśniegi i pierwsze pąki, w innych - zimowa baśń. Na zdjęciach reporterów 24 widać wyraźnie, że w całej Polsce zima ciągle opiera się wiośnie. Prognoza pogody jednak jest pocieszająca: mimo że jeszcze dziś musimy się liczyć z lokalnymi opadami śniegu, szybko wygrają z nim rosnące temperatury i wiosenny deszcz.

Jedni oddychają wiosną. Inni toną w śniegu

Większość mieszkańców kraju od niedzieli cieszy się już słońcem i pierwszymi oznakami wiosny, jednak Reporterzy 24 alarmują, że zima wróciła na północ Polski. "Elbląg tonie w śniegu" - piszą na Kontakt 24 mieszkańcy i pokazują polską wersję wiosny. Możemy mieć tylko nadzieję, że Elbląg to już ostatni bastion tegorocznej zimy.

W oczekiwaniu na prawdziwą wiosnę

"W Słowiku koło Zgierza spaceruje bocian. Czy to już wiosna?"- zastanawia się @anka, a spragniona wiosny Reporterka 24 Thean z zachwytem przedstawia kwitnące w Poznaniu cebulice syberyjskie. Internauci, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już wkrótce naprawdę pożegnamy zimę, a synoptycy przyznają im rację.

Leśne zwierzęta nie mogą zdobyć pokarmu

Zima się przedłuża, przez co leśne zwierzęta mają problem ze zdobyciem pokarmu. Przetrwać pomagają im leśnicy, którzy nie tylko wykładają paszę, lecz także odśnieżają las.

Zwiedzaj Świętokrzyskie, nabijaj punkty. Jak w supermarkecie

Na pewno zetknęliście się z programami lojalnościowymi, dzięki którym robiąc zakupy w danym supermarkecie zdobywacie punkty dające się wymienić na nagrody. W identyczny sposób działacze fundacji "Szlak Przygody" z Ziemi Świętokrzyskiej chcą zachęcić turystów do wizyt w tym regionie.

Nietoperze w tym roku hibernują dłużej. Wszystko przez zimową pogodę

Nietoperze wciąż pozostają w stanie hibernacji, a powinny wybudzić się już dwa tygodnie temu. Stan uśpienia biolodzy tłumaczą utrzymującymi się niskimi temperaturami, które nie pozwalają na rozwój owadów - głównego pożywienia tych ssaków. Eksperci zauważają jednak pewne ruchy w zimowych koloniach, które mogłyby świadczyć o rychłym nadejściu wiosny.

Debiutują "Szpilki i kalosze". Maja Popielarska przepyta Dorotę Wellman

Już w niedzielę pierwszy odcinek programu Mai Popielarskiej "Szpilki i kalosze". Dziennikarka TVN Meteo zadebiutuje w zupełnie nowej roli. Tym razem nie będzie odwiedzać ogrodów. W zamian zaprosi gości i porozmawia o ich pasjach, stylu życia i miejscu przyrody w ich życiu. W pierwszym odcinku Maja przepyta Dorotę Wellman.

W Beskidach grasują niedźwiedzie. Uwaga, są głodne

W Beskidzie Śląskim buszuje dorosła niedźwiedzica z małym. Zwierzęta są wygłodniałe, a więc niebezpieczne. Leśniczy oznaczyli miejsca ich występowania tablicami i radzą, żeby nie zapuszczać się w tamte strony.

Mieszkańcy: "Będziemy pływać!" Hydrolog uspokaja: nie jest tak źle

Wody w rzekach Podkarpacia, Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej przybywa. Kiedy leżący przy ich brzegach śnieg stopnieje, zbiorniki wodne zostaną jeszcze mocniej zasilone. Niektórzy boją się, że ich podtopi. Hydrolog Artur Magnuszewski wyjaśniał na antenie TVN24, jak wygląda aktualnie sytuacja hydrologiczna w kraju.

Statystyka sobie, śnieg sobie. I wciąż go przybywa

Zima się przedłuża, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Ze statystyk wynika, że tylko jedno miejsce powinno być teraz zaśnieżone. Tymczasem w Szczecinie biało jest o miesiąc dłużej niż wynikałoby z wieloletniej średniej.