W Tatrach obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu zanotowano 267 centymetrów śniegu. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że możliwe jest samorzutne wyzwalanie się lawin.
Leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn w województwie podlaskim ruszyli na ratunek topiącej się samicy łosia. Pomimo bardzo trudnych warunków, akcja zakończyła się szczęśliwie.
Wszyscy, którzy w poniedziałek zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich (KŚ). Przewoźnik już po raz kolejny tej zimy organizuję taką akcję w związku z prognozowaną bardzo złą jakością powietrza w części regionu.
Od niemal 140 lat na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy (1602 metry nad poziomem morza) prowadzone są pomiary meteorologiczne. - Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się tu często - podkreśla kierownik obserwatorium Piotr Krzaczkowski.
Cztery żubry z Puszczy Boreckiej przewieziono do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej, gdzie będzie tworzone nowe stado. Niedługo mają dotrzeć tam kolejne osobniki.
W tym roku już ponad 850 razy interweniowali goprowcy w Beskidach. To więcej niż rok wcześniej – podał w poniedziałek ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku Dawid Stec. Najczęściej pomagali kontuzjowanym narciarzom. Wyruszali też na poszukiwania zaginionych.
Warunki w polskich górach są bardzo trudne. W Karkonoszach, Bieszczadach i w masywie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, w Tatrach o jedno "oczko" wyżej. Ostatnie intensywne opady śniegu na południu kraju dodatkowo spowodowały zasypanie szlaków, co utrudnia orientację w terenie.
Przypadków zachorowań na grypę w Polsce jest coraz więcej. W styczniu w ciągu jednego tygodnia zachorowało aż ćwierć miliona osób. Trudno ją zdiagnozować po pierwszych objawach, a lekceważona prowadzi do wielu poważnych powikłań. O grypie we "Wstajesz i Wiesz" opowiadała doktor Aneta Górska-Kot.
W niedzielę stan alarmowy na rzekach został przekroczony na 22 stacjach wodowskazowych. Woda zalewa tereny w województwach lubuskim i wielkopolskim. Drugi stopień zagrożenia utrzymuje się nadal w województwie zachodniopomorskim.
Weekend przyniósł do Polski obfite opady śniegu. Zwłaszcza na południowym wschodzie spowodowały one wiele utrudnień. Reporterzy 24 w niedzielę pokazują, gdzie jest biało.
Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem? Co zrobić, gdy staniemy z nim oko w oko? Dyrektor ogrodu zoologicznego w Gdańsku odpowiedział na te pytania we "Wstajesz i weekend".
Dziesiątki martwych lub umierających moteli - rzadkich ryb - pojawiło się w styczniu na bałtyckiej plaży. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sobotnim komunikacie poinformowało, że zleciło zbadanie sprawy.
Już trzy martwe bieliki znaleziono w tym roku na terenie Nadleśnictwa Narol (województwo podkarpackie). Ptaki prawdopodobnie zjadły zatrute mięso lisów. Policja wszczęła dochodzenie.
Powrót zimy na Podhalu. Na stokach narciarze korzystają z doskonałych warunków, które - według prognoz - utrzymają się jeszcze co najmniej przez kilka dni. - Na duszy od razu jest lżej - cieszą się turyści.
Leśnicy z Nadleśnictwa Skarżysko (województwo świętokrzyskie) wydobyli z wnyków wilka. Oprócz drobnych otarć, zwierzę nie odniosło obrażeń. Na tym terenie wilków jest najwyżej kilkanaście.
Poziom wody w niektórych polskich rzekach jest wysoki. W wielu miejscach zostały przekroczone stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla dwóch województw.
Wychowani na pluszowych misiach, zapominamy często, że w naturze niedźwiedzie to groźne, wielkie drapieżniki. Spotkanie z nimi zawsze jest niebezpieczne. Leśnik tłumaczył w TVN24, jak należy się zachować, gdy na swej drodze spotkamy takie zwierzę.
W dwóch województwach znacząco podnosi się stan wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia, nawet trzeciego, najwyższego stopnia. Prognozuje się też, że w sobotę na południu wystąpią intensywne opady śniegu.
"To jest masakra" - tak podsumował podtopienia jeden z mieszkańców Krzywnicy. Woda zalała główną drogę dojazdową do wsi. Niebezpiecznie także wzrasta stan wody w Narwi. Rzeka zbliża się do zabudowań Rakowa-Czachy.
Silne porywy wiatru, które pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek wyrządziły duże szkody między innymi w województwach śląskim i podlaskim. Uszkodzeniu uległy linie energetyczne, setki gospodarstw domowych zostało pozbawionych dostaw prądu.
Na martwego bielika natrafili leśnicy w Borach Kujańskich (woj. wielkopolskie). Prawdopodobnie to ptak z pary lęgowej gniazdującej w tamtejszych lasach.