"Warunki pogodowe są bardzo trudne" - przestrzegł ratownik TOPR Edward Lichota, który w rozmowie z TVN 24 mówił o zalegającym w Tatrach śniegu i o tym, jak bezpiecznie wyprawić się w góry przy takiej pogodzie.
Lichota poinformował, że na szlakach śnieg zalega już na wysokości ponad 1300 metrów, a im wyżej, tym jest go więcej. Zaśnieżone są północne strony gór, zacienione miejsca i bardziej odsłonięte zbocza.
- Jak słonko przyświeci, to troszeczkę ten śnieg topi, ale warunki w tej chwili mamy trudne - przyznał ratownik.
Dodał, że prognozy zapowiadają w weekend dalsze opady śniegu, nie tylko na terenach górskich, ale również w niższych partiach.
Zalecana ostrożność w Zakopanem
Jak zauważył Lichota, warunki pogodowe w Zakopanem mogą być wyjątkowo ciężkie.
- Temperatura maksymalnie ma się obniżyć w okolice zera w Zakopanem, czyli na wysokości 800 metrów. Im wyżej, tym warunki będą na pewno trudniejsze - poinformował ratownik TOPR.
Kolejne opady śniegu na pewno nie ułatwią górskich wędrówek.
- Szlaki będą błotniste i oblodzone. Będzie ślisko - wyliczał Lichota.
Podkreślił, że szlaki do schronisk, które są bardziej strome i trudniejsze, mogą być również oblodzone, o czym należy pamiętać podczas planowania wyprawy.
Trudniej niż w zimie
Lichota ostrzegł, że październikowe wycieczki górskie mogą być dużo niebezpieczniejsze od zimowych.
- To są czasem nawet gorsze warunki niż w zimie - powiedział.
Wyjaśnił, że powodem tego jest uciążliwość przy korzystaniu z takich sprzętów, jak raki czy czekan. Ilość śniegu jest za mała, żeby wykorzystać czekan, a raki będą mało użyteczne na oblodzonych szlakach z wystającymi kamieniami. Poruszanie się w zwykłym obuwiu również może być trudne.
Jak się przygotować?
Przed udaniem się w góry Edward Lichota zaleca dokładne zapoznanie się z prognozą pogody. Dzięki temu będziemy w stanie dostosować nasze plany do warunków pogodowych, a w razie niesprzyjającej aury całkowicie z nich zrezygnować. Dotyczy to zwłaszcza wypraw w wyższe partie gór.
- Lepiej popatrzeć na prognozy pogody, sprawdzić, jakie warunki panują, zaczerpnąć informacji turystycznej o warunkach w górach i do tego dostosować nasze plany - radził ratownik TOPR.
Edward Lichota przypomniał również, że dni są coraz krótsze, dlatego przy planowaniu dłuższych wypraw należy pamiętać o świetle i naładowanym telefonie komórkowym z zapisanym numerem do TOPR-u.
Dodał, że turyści przy zdobywaniu szczytów nie powinni kierować się jedynie ambicją, a przede wszystkim rozwagą i rozsądkiem.
Autor: ml/rp / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24