W ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwą inwazją biedronek. Owady uprzykrzają życie i wlatują do domów. Najbardziej uciążliwe są biedronki azjatyckie, uznawane za gatunek inwazyjny. Jest kilka charakterystycznych cech, które pozwolą odróżnić je od rodzimych biedronek siedmiokropek.
W październiku na szybach i elewacjach domów pojawia się duża liczba biedronek. Owady mogą być uciążliwe - wlatują do domów i mogą nas ugryźć.
Mogą uprzykrzać życie
Jak tłumaczył dr Karol Szawaryn, entomolog z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, tak duża liczba biedronek spowodowana jest przygotowaniem do zimy. Nie musimy się ich jednak zbytnio obawiać.
- Nie można powiedzieć, że biedronki azjatyckie są szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Oczywiście, wydzielają substancje zawierające związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W październiku, kiedy owady zbierają się w skupiska na zimowanie, stężenia tych substancji są większe - tłumaczył Szawaryn.
Zdaniem eksperta, czasem zdarza się, że biedronka może ugryźć człowieka, ale "nie stanowi to niebezpieczeństwa dla zdrowia".
Jak odróżnić biedronkę azjatycką od biedronki siedmiokropki?
Pojawiają się pytania, jak odróżnić biedronkę azjatycką - która jest gatunkiem inwazyjnym i przybyła do nas z Dalekiego Wschodu - od naszej rodzimej biedronki siedmiokropki.
Z pomocą przychodzi dyrekcja Lasów Państwowych, która opublikowała infografiki pokazujące różnice między tymi dwoma gatunkami. Na przedpleczu (grzbietowej części przedtułowia połączonej z przednią częścią płytki grzbietowej) biedronki azjatyckiej znajdziemy charakterystyczny kształt przypominający literę M. Dla porównania, u biedronki siedmiokropki na czarnym przedpleczu zobaczymy dwie jasne plamki.
Biedronki azjatyckie występują w różnych kolorach: żółtym, pomarańczowym, czerwonym albo nawet czarnym. Siedmiokropka występuje tylko w kolorze czerwonym.
Oba owady można rozróżnić także po kropkach. U biedronek azjatyckich możemy ich naliczyć nawet 23. U siedmiokropek - jak nazwa wskazuje - na pokrywie zobaczymy siedem kropek. Zwykle są one rozmieszczone w ten sposób, że na każdej z pokryw znajdują się trzy kropki, a ostatnia jest wspólna dla obu pokryw.
Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Lasy Państwowe