OSIRIS-REx - sonda NASA dotknęła asteroidy Bennu i zebrała kosmiczny pył

[object Object]
Najnowsze zdjęcia GanimedesaNASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
wideo 2/22

Sonda OSIRIS-REx z powodzeniem pobrała próbkę materiału z asteroidy Bennu. Operacja była niezwykle skomplikowana ze względów technicznych. W kolejnych dniach zespół naukowców oszacuje, czy próbka jest wystarczająca, aby sonda powróciła na Ziemię, by można było rozpocząć badania.

Sonda OSIRIS-REx należąca do NASA krążyła wokół asteroidy Bennu. We wtorek z powodzeniem zbliżyła się do jej powierzchni, wyciągnęła zrobotyzowane ramię o nazwie Nightingale i pobrała próbkę materiału.

Waga próbki nie jest jeszcze znana, ale szacuje się, że jest to od 0,055 do 2 kilogramów. Po pobraniu materiału statek bezpiecznie wycofał się w przestrzeń kosmiczną.

Jak kort tenisowy pełen skał

Asteroida, oddalona o ponad 320 milionów kilometrów od Ziemi, jest pełna głazów, a w swoim największym punkcie sięga rozmiarów Empire State Building w Nowym Jorku. Specjaliści prześmiewczo nazywają ją "kupą gruzu", ponieważ jest skupiskiem skał utrzymywanych siłami grawitacji, a nie jednym stałym obiektem.

Misja OSIRIS-REx, w rozwinięciu Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer - rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku.

Miejsce, z którego pobrano próbkę, znajduje się w kraterze o wielkości kortu tenisowego i otoczone jest wysokimi głazami.

Od czasu przybycia w okolicę Bennu, kamery sondy zbierają i przesyłają dane, aby pomóc zespołowi dowiedzieć się więcej o składzie asteroidy i sporządzić mapę potencjalnie najlepszych miejsc do lądowania na niej.

Bennu ma orbitę wokół Ziemi, dlatego uważa się, że jest "asteroidą bliską Ziemi". Naukowcy wyliczyli, że istnieje jedna na 2700 szans, że w przyszłym stuleciu asteroida może zagrozić naszej planecie.

Dzięki próbkom z Bennu naukowcy będą mogli dowiedzieć się więcej o asteroidach, które mogą oddziaływać na Ziemię, o powstawaniu planet, a także o tym, jak pojawiło się na nich życie.

- Fakt, że bezpiecznie i pomyślnie dotarliśmy na powierzchnię Bennu, jest świadectwem żywego ducha eksploracji tajemnic Układu Słonecznego - powiedziała Lori Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

"Cztery i pół godziny łagodnego niepokoju"

Według relacji Beth Buck, kierownik programu operacyjnego misji w Lockheed Martin Space w Littleton w Kolorado, zespół OSIRIS-REx doświadczył "cztery i pół godziny łagodnego niepokoju". W tym czasie statek kosmiczny opuścił swoją orbitę wokół asteroidy i zbliżył się na tyle blisko, aby jej dotknąć. Z powodu dystansu między asteroidą a Ziemią, komunikacja z zespołem była opóźniona o około osiemnaście i pół minuty.

NASA udostępniła animacje, przedstawiające wizualizację pobrania próbek jeszcze na kilka godzin przed faktem. Całe wydarzenie, wraz z komentarzami zespołu, było transmitowane na bieżąco. Jednak sonda wykonała całą operację samodzielnie, ponieważ wydawanie poleceń na żywo z Ziemi nie było możliwe.

Konieczne było wykonanie trzech manewrów w celu pobrania próbki.

Najpierw sonda wystrzeliła silniki strumieniowe, aby opuścić swoją bezpieczną orbitę wokół asteroidy, znajdującej się około 762 metry od jej powierzchni. W ciągu czterech godzin zbliżyła się wystarczająco, by zacząć dostosowywać się pozycją i prędkością, a następnie wysunąć ramię.

Po tym manewrze zwolniła, aby wycelować w ścieżkę i dopasować się do obrotu asteroidy podczas kontaktu. Panele słoneczne złożyły się w literę Y, aby ochronić statek przez zderzeniem.

Na końcu sonda dotknęła powierzchni na czas krótszy niż 16 sekund. Statek kosmiczny wystrzelił azot pod ciśnieniem w asteroidę, używając gazu jako sposobu na podniesienie materiału z powierzchni Bennu. Głowica zbierająca wychwyciła poruszony materiał. Urządzenie, umieszczone na zrobotyzowanym ramieniu, to jedyna część sondy, która dotknęła Bennu. Wszystko zarejestrowała kamera.

Ekscytacja zespołu

Na drodze do sukcesu sondy OSIRIS-REx stało kilka przeciwności. Jednak na podstawie symulacji zespół oszacował, że prawdopodobieństwo przerwania misji z powodu błędów technicznych statku przewidywano na mniej niż sześć procent.

- Trudno wyrazić słowami, jak ekscytujące było otrzymanie potwierdzenia, że ​​sonda z powodzeniem dotknęła powierzchni - powiedział Michael Moreau, zastępca kierownika projektu OSIRIS-REx w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard.

Według Dante Lauretta, głównego badacza misji i profesora z Laboratorium Księżycowego i Planetarnego podlegającego pod Uniwersytet w Arizonie, dane zwrócone przez sondę świadczą o tym, że misja poszła idealnie. Zespół badaczy z wielkim ożywieniem przyjął te informacje.

Co dalej?

W kolejnych dniach zespół OSIRIS-REx ponownie przyjrzy się danym ze statku kosmicznego.

- Mimo że mamy przed sobą mnóstwo pracy, aby określić wynik wydarzenia - udany kontakt sondy z asteroidą, pobranie próbki i wycofanie się z Bennu to główne osiągnięcia zespołu. Z niecierpliwością czekam na analizę danych, aby ustalić masę pobranej próbki - dodał Lauretta. Zespół szacuje, że badania te odbędą się w sobotę.

Do 30 października NASA potwierdzi, czy sonda zebrała wystarczającą ilość materiału, czy też za kilka miesięcy będzie musiała podjąć kolejną próbę pobrania fragmentu powierzchni asteroidy. Ale jeśli wszystko pójdzie w porządku, w przyszłym tygodniu sonda wraz z cenną próbką rozpoczną długą podróż na Ziemię.

- To był niesamowity wyczyn - dziś rozwinęliśmy zarówno naukę, jak i inżynierię, a także nasze perspektywy przyszłych misji, aby badać tych tajemniczych wędrowców z Układu Słonecznego - powiedział we wtorek Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA. - Fragment pierwotnej skały, która była świadkiem całej historii naszego Układu Słonecznego, może być już gotowy do podróży na Ziemię. Nie możemy się doczekać, co będzie dalej - stwierdził.

Autor: kw/dd / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, ulewnymi opadami i wysoką temperaturą. Sprawdź, gdzie mieć się na baczności.

Burze, ulewy i upały. IMGW ostrzega przed groźną pogodą

Burze, ulewy i upały. IMGW ostrzega przed groźną pogodą

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski. Pierwszy Polak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej swój czas po powrocie na Ziemię dotąd spędzał w niemieckiej Kolonii, gdzie badano go i rehabilitowano. Transmisję z powitania polskiego astronauty oraz jego konferencję prasową można oglądać w TVN24 i TVN24+. Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie też gościem "Faktów po Faktach".

Sławosz Uznański-Wiśniewski już w Polsce. Honorowe powitanie

Sławosz Uznański-Wiśniewski już w Polsce. Honorowe powitanie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W południowej części Cypru wybuchły ogromne pożary. Służby walczą z żywiołem, a władze ewakuowały setki mieszkańców. Policja potwierdziła dwie ofiary śmiertelne.

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

W czerwcu doszło do wypadku na jeziorze w Kalifornii - wysokie fale wywróciły łódź, w wyniku czego zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych ujawnił ważne szczegóły tragedii.

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W czwartek 24.07 aura będzie zróżnicowana - na północy popada deszcz i zagrzmi, a na południu będzie dość pogodnie i gorąco. Termometry pokażą od 21 do 29 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 24.07. W części kraju popada i zagrzmi, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek, 24.07. W części kraju popada i zagrzmi, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W części kraju pojawią się też burze. W weekend termometry pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza.

Rodzi się kolejny niż śródziemnomorski. Może bardzo mocno padać

Rodzi się kolejny niż śródziemnomorski. Może bardzo mocno padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

Fala ekstremalnych upałów obejmie w tym tygodniu ponad 90 milionów Amerykanów. Temperatura ma być dużo wyższa niż średnio, dlatego też mogą paść rekordy ciepła.

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

Źródło:
PAP

Pobyt astronautów w kosmosie wpływa na ich organizm podobnie jak u osób długo przebywających na stacjach polarnych. O tym, jak jeszcze zmienia się ludzkie ciało w warunkach mikrograwitacji, opowiadał Alessandro Alcibiade, lekarz misji IGNIS, który zajmuje się zdrowiem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Tak pobyt w kosmosie zmienia organizm człowieka

Tak pobyt w kosmosie zmienia organizm człowieka

Źródło:
PAP

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters