Mimo częstego wietrzenia cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2 pozostają w pomieszczeniu, w którym przebywa zakażona osoba - wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich wirusologów.
Aby dowieść tezy o wysokim ryzyku zakażenia się SARS-CoV-2 przez osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu, co zainfekowany pacjent, hiszpański Instytut Badań Sanitarnych w Murcji (IMIB) w tamtejszym szpitalu Virgen de la Arrixaca przeprowadził badanie, w którym w pomieszczeniach szpitalnych stworzono warunki przybliżone do tych, w jakich przebywają chorzy na COVID-19.
Umieszczono tam niewielkich rozmiarów skrzynki, które absorbowały unoszące się w powietrzu cząsteczki patogenu. Jak opisał odpowiedzialny za studium Esteban Orenes Pinero, co kilka minut naukowcy wydzielali w formie aerozolu cząsteczki, aby symulować sytuację zbieżną ze szpitalną rzeczywistością. Równocześnie co minutę do pomieszczenia wpuszczano świeże powietrze.
"Rzuca więcej światła na potencjał zakażania wirusem niczym aerozol"
Okazało się, że SARS-CoV-2 nie ustępuje z powietrza, w którym przebywa zainfekowana osoba nawet wówczas, kiedy jest ono wietrzone z taką częstotliwością. Autorzy przeprowadzonego badania odnotowali, że po wywietrzeniu pomieszczenia krążące w powietrzu cząsteczki wirusa najdłużej pozostawały na materiałach takich jak kryształ oraz polipropylen.
- Badanie to, przeprowadzone w realnej scenerii, a nie w laboratorium, rzuca więcej światła na potencjał zakażania wirusem SARS-CoV-2 rozprzestrzeniającego się niczym aerozol - podsumował Orenes Pinero.
Jak zauważył hiszpański dziennik La Verdad, eksperyment potwierdza słuszność zalecenia częstej dezynfekcji powierzchni w szpitalach. Orenes podkreślił, że dotyczy to także regularnego mycia i dezynfekowania rąk przez ogół społeczeństwa oraz zasłanianie ust i nosa, bo choć - jak zaznacza - to wstępne badanie - pokazują łatwość wirusa do rozprzestrzeniania się nawet w wietrzonych pomieszczeniach.
Na początku października Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) potwierdziły, że SARS-CoV-2 oprócz przenoszenia się drogą kropelkową, może być rozprzestrzeniany także drogą powietrzną. Zgodziła się z tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Wyniki badania zostały opublikowane w międzynarodowym naukowym magazynie "Science of Total Environment".
Autor: ps / Źródło: PAP, La Verdad, tvnmeteo.pl