"Przełom", "rozpoczyna się nowa era". Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy

Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Shutterstock
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszyShutterstock

Naukowcom udało się wyhodować zarodki myszy w sztucznej macicy. Pomimo nienaturalnego otoczenia wyglądały identycznie, jakby rozwijały się wewnątrz żywego organizmu. Być może dzięki tym badaniom pewnego dnia inne ssaki będą mogły rozwijać się poza naturalnymi macicami.

To pierwszy tego typu eksperyment, w którym badaczom udało się stworzyć prawidłowo rozwijające się zarodki w środowisku innym niż prawdziwa macica. Badania przeprowadzono w Instytucie Naukowym Weizmanna w Izraelu. Ich celem miało być dostarczenie dokładnych informacji dotyczących mechanizmów wpływających na rozwój ssaków oraz dowiedzenie, w jaki sposób mutacje genów, składniki odżywcze i warunki środowiskowe oddziałują na płód.

Wyniki ujrzały światło dzienne w środę w czasopiśmie naukowym "Nature".

Stworzyli sztuczną macicę

- Świętym Graalem biologii rozwoju jest zrozumienie, w jaki sposób pojedyncza komórka, zapłodnione jajo, może wytworzyć wszystkie określone typy komórek w ludzkim ciele i rozrosnąć się do 40 bilionów komórek – powiedział Paul Tesar, biolog z akademii medycznej Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio. - Naukowcy od zarania dziejów próbują się tego dowiedzieć - dodał.

Jedynym możliwym sposobem na zbadanie rozwoju tkanek i narządów było przeprowadzenie badań na zwierzętach takich jak robaki, żaby i muchy, którym do przyjścia na świat nie są potrzebne wyspecjalizowane narządy, jakimi są macice. Drugą opcją było usuwanie zarodków na różnym etapie rozwoju z macic zwierząt doświadczalnych.

Żaden z pomysłów nie dawałby jednak dokładnych danych. Dlatego zespół pod kierownictwem doktora Jacoba Hanny postanowił stworzyć sztuczną, mechaniczną macicę, która jednocześnie zapewniałaby prawidłowy rozwój zarodków i dawała naukowcom wgląd w poszczególne etapy ich rozwoju.

Opracowanie systemu, który zapewniałby odpowiednie warunki, składniki odżywcze i dopływ powietrza, zajęło naukowcom siedem lat.

11 dni rozwoju

Zespół doktora Hanny zaczął od usunięcia zapłodnionych komórek jajowych z naturalnych macic myszy. Zarodki umieszczone zostały w szklanych fiolkach, gdzie otoczone były specjalnym płynem odżywczym. Naczynia przymocowano do powoli obracającego się koła, które chroniło płody przed przyklejeniem się do szkła, a w konsekwencji – nieprawidłowym rozwojem. Tak przygotowane inkubatory połączono z maszyną wentylacyjną, której zadaniem było dostarczenie właściwych ilości tlenu i dwutlenku węgla oraz kontrola ciśnienia i natężenia przepływu.

Rozwój myszy obserwowano przez sześć dni. 11 dni po zapłodnieniu naukowcy zbadali zarodki i porównali je z tymi, które rozwijają się w naturalnych macicach. Jak stwierdzili, po ponad połowie ciąży u myszy (trwa mniej więcej 20 dni) oba typy zarodków nie różniły się praktycznie niczym. Miały ukształtowane kończyny i układ nerwowy, a wszystkie ich narządy rozwijały się prawidłowo. Ich maleńkie serca biły z właściwą prędkością 170 uderzeń na minutę.

Jednak w tym czasie zarodki wyhodowane w laboratorium stały się zbyt duże, aby przetrwać bez dopływu krwi. Miały łożysko i pęcherzyk żółtkowy, jednak pożywka przestała być wystarczająca.

Zespół jest przekonany, że to kolejny cel do osiągnięcia. Dr Hanna przyznał, że rozważa dodanie do inkubatorów bogatszego roztworu odżywczego lub systemu sztucznego dopływu krwi, który będzie połączony z łożyskami embrionów.

Dzięki sztucznej macicy badacze będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jakie czynniki naturalne mogą wpływać na poronienie lub dlaczego zapłodnione komórki jajowe nie mogą się zagnieżdżać w macicy. Eksperyment daje też szansę na dokładne zaobserwowanie, jak mutacje lub delecje genów wpływają na rozwój płodu.

Przełom dla nauki

Naukowcy zajmujący się biologią rozwoju i inżynierią genetyczną są zachwyceni wynikami.

- To naprawdę niezwykłe osiągnięcie – powiedział Paul Tesar.

Alexander Meissner, dyrektor ds. regulacji genomu w Instytucie Genetyki Molekularnej im. Maxa Plancka w Berlinie uważa, że "osiągnięcie jest niesamowite" i że badanie okazało się "kamieniem milowym" w nauce.

- Praca jest przełomowa. Rozpoczyna się nowa era badania rozwoju eksperymentalnego u myszy – powiedziała Magdalena Zernicka-Goetz, profesor biologii i inżynierii biologicznej z Caltech.

Naukowcy eksperymentują dalej. Jak powiedział dr Hanna, jego zespół próbował już pobrać zapłodnione komórki jajowe z jajowodów samic myszy tuż po zapłodnieniu i od razu przenieść do mechanicznej macicy, jednak udało się je hodować tylko przez krótki czas. To nadal uniemożliwia naukowcom znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące najwcześniejszych etapów rozwoju.

Odkrycie daje więcej możliwości. Naukowcom udało się stworzyć płody myszy z mysich fibroblastów – komórek tkanki łącznej. W ten sposób powstały embriony, które nie ukształtowały się dzięki zapłodnionej komórce jajowej. Alexander Meissner uważa, że dzięki pracy doktora Hanny i jego zespołu, "teraz nie potrzeba myszy, aby badać rozwój jej embrionów".

Wizja przyszłości

Naukowcy są zdania, że analizy tego typu mogą zacząć obejmować niebawem więcej gatunków ssaków. Dwie inne prace opublikowane w środę w czasopiśmie "Nature" donoszą o wstępnych badaniach, które zbliżają naukowców do prób stworzenia w podobny sposób wczesnych ludzkich embrionów. Oczywiście, zdaniem Meissnera, tworzenie i rozwój ludzkich embrionów poza organizmami matek to bardzo odległa przyszłość – o ile w ogóle takie działania będą dozwolone.

Jak twierdzi Tesar, dzięki badaniom opublikowanym w środę, w przyszłości pojawi się możliwość, by rozwój człowieka "od zapłodnienia po narodziny odbywał się całkowicie poza macicą".

Choć to na razie sugestie, taka wizja przyszłości może być przerażająca. Dlatego warto mieć na uwadze, że jest to dopiero początek tego typu badań na małych ssakach. Żaden naukowiec nie jest też pewien, czy ludzkie płody będą mogły kiedykolwiek rozwijać się całkowicie poza macicami, ponieważ nikt nie odważył się przeprowadzać podobnych eksperymentów.

Nawet zakładając, że taki scenariusz się sprawdzi, Tesar zaznaczył, że wcześniej konieczne będzie podjęcie szerokich dyskusji, czy taka metoda "tworzenia" człowieka będzie właściwa z etycznego i społecznego punktu widzenia.

Autor: kw / Źródło: nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek spodziewany jest powrót silnych podmuchów wiatru. Porywy mogą sięgnąć nawet 80 kilometrów na godzinę.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w trzech województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po przejściu burzy Eowyn nad Francję nadciąga Herminia. Synoptycy ostrzegają, że do północy miejscami może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. Według lokalnych mediów, w części kraju takich podtopień nie widziano od ponad 40 lat, zarządzono również ewakuacje.

Najgorsza powódź od ponad 40 lat. Ewakuacje w stolicy regionu

Najgorsza powódź od ponad 40 lat. Ewakuacje w stolicy regionu

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Samoloty na lotnisku w Bilbao miały problemy z lądowaniem przez silny wiatr. Jest on związany z burzą Herminia, która zbliża się do wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. W Hiszpanii i Portugalii ogłoszono alarmy pogodowe przed ekstremalnie wysokimi falami, ulewami i silnym wiatrem.

Wiatr tak silny, że targał samolotami. Nadciąga Herminia

Wiatr tak silny, że targał samolotami. Nadciąga Herminia

Źródło:
El Pais, SIC Noticias, Reuters

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 27.01. Kolejne godziny przyniosą nam na ogół pochmurną aurę, a miejscami popada deszcz. Chmury czekają nas także w dzień, ale towarzyszyć im mają niezwykle wysokie jak na tę porę roku wartości na termometrach.

Pogoda na jutro - poniedziałek 27.01. W nocy lokalnie popada, może też silniej powiać wiatr

Pogoda na jutro - poniedziałek 27.01. W nocy lokalnie popada, może też silniej powiać wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do dwóch wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Eowyn, która w piątek i sobotę przetaczała się nad Wyspami Brytyjskimi. W niedzielę brytyjskie media poinformowały o śmierci 19-latka ze Szkocji, na którego auto w piątek przewróciło się drzewo - mimo wysiłków lekarzy zmarł on w sobotę.

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Odczyn wody może wpływać na płeć ostryg. Według najnowszych badań, w kwaśnym środowisku pojawia się więcej samic, co może zagrozić stabilności populacji. Naukowcy odkryli również, że zmiany genetyczne wywołane przez zakwaszone środowisko ujawniają się także w kolejnych pokoleniach, nawet wtedy, gdy żyją one w czystej wodzie.

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Źródło:
American Chemical Society

Tatrzańskie sokoły szykują się do okresu lęgowego. W tym roku prawdopodobnie zacznie się on wyjątkowo wcześnie, co zmusiło władze Tatrzańskiego Parku Narodowego do ogłoszenia wcześniejszego zamknięcia niektórych tras. Młode opuszczą gniazda dopiero w lipcu.

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Źródło:
PAP

Słoń zaatakował turystę i stratował go na śmierć. Do tragicznego wypadku doszło w Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. Służby badają okoliczności zdarzenia.

Słoń stratował turystę na śmierć

Słoń stratował turystę na śmierć

Źródło:
PAP, citizen.co.za

Po tygodniach wietrznej i suchej pogody, w wyschniętej południowej Kalifornii spadł deszcz. Opad stał się wybawieniem dla strażaków walczących z wieloma pożarami. Ulewy niosą ze sobą jednak kolejne niebezpieczeństwa.

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Źródło:
PAP, AP

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian

Naukowcy odkryli superenzym, który wpływa na poziom testosteronu u batalionów. Samce tego gatunku ptaka mogą pochwalić się unikatową dla królestwa zwierząt strategią lęgową. Odkrycie może w przyszłości pomóc także niektórym ludziom.

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

Źródło:
Simon Fraser University, Jestem na Ptak

W Karolinie Południowej potwierdzono znalezienie i złapanie ostatnich czterech małp, które w listopadzie ubiegłego roku uciekły z laboratorium w mieście Yemassee. Stan zdrowia zwierząt jest dobry, mimo że region ten niedawno nawiedziła burza śnieżna.

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Źródło:
ABC News, AP

Najbardziej samotny nietoperz w Wielkiej Brytanii może już wkrótce znaleźć partnerkę. Samiec nocka dużego przez wiele lat uznawany był za jedynego przedstawiciela swojego gatunku na Wyspach. W styczniu badaczom udało się zaobserwować samicę tego gatunku, pierwszą od lat 80. ubiegłego wieku.

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

Źródło:
The Guardian, Bat Conservation Trust, Ziemia Międzyrzecka

Mieszkanka Florydy twierdzi, że w trakcie pobytu na wyspach Turks i Caicos znalazła szczątki Starshipa, megarakiety SpaceX, która eksplodowała krótko po starcie w ubiegłym tygodniu. Po tym jak opublikowała w sieci zdjęcia spalonych części maszyny, wiele osób zgłosiło się do niej z chęcią ich zakupu.

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Źródło:
CNN, FOX35, News Miami

Gwałtowne burze przeszły w piątek przez brazylijskie Sao Paulo. Nawałnicom towarzyszył ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Zalane zostały ulice i stacje metra. 

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Źródło:
ENEX, metropoles.com

Wody wyrzuciły na plażę położoną na północy Chile tysiące martwych ryb. Lokalne władze zarządziły sprzątanie, ponieważ rozkładające się zwłoki mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Źródło:
Reuters, soychile.cl

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt - na taki pomysł wpadł jeden z nowojorskich radnych. Mieszkańcy mogliby liczyć na płatny urlop, gdyby na przykład ich pupil zachorował i musieliby się nim zaopiekować czy zabrać do weterynarza.

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Źródło:
Reuters

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl