"Przełom", "rozpoczyna się nowa era". Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy

Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Shutterstock
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszyShutterstock

Naukowcom udało się wyhodować zarodki myszy w sztucznej macicy. Pomimo nienaturalnego otoczenia wyglądały identycznie, jakby rozwijały się wewnątrz żywego organizmu. Być może dzięki tym badaniom pewnego dnia inne ssaki będą mogły rozwijać się poza naturalnymi macicami.

To pierwszy tego typu eksperyment, w którym badaczom udało się stworzyć prawidłowo rozwijające się zarodki w środowisku innym niż prawdziwa macica. Badania przeprowadzono w Instytucie Naukowym Weizmanna w Izraelu. Ich celem miało być dostarczenie dokładnych informacji dotyczących mechanizmów wpływających na rozwój ssaków oraz dowiedzenie, w jaki sposób mutacje genów, składniki odżywcze i warunki środowiskowe oddziałują na płód.

Wyniki ujrzały światło dzienne w środę w czasopiśmie naukowym "Nature".

Stworzyli sztuczną macicę

- Świętym Graalem biologii rozwoju jest zrozumienie, w jaki sposób pojedyncza komórka, zapłodnione jajo, może wytworzyć wszystkie określone typy komórek w ludzkim ciele i rozrosnąć się do 40 bilionów komórek – powiedział Paul Tesar, biolog z akademii medycznej Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio. - Naukowcy od zarania dziejów próbują się tego dowiedzieć - dodał.

Jedynym możliwym sposobem na zbadanie rozwoju tkanek i narządów było przeprowadzenie badań na zwierzętach takich jak robaki, żaby i muchy, którym do przyjścia na świat nie są potrzebne wyspecjalizowane narządy, jakimi są macice. Drugą opcją było usuwanie zarodków na różnym etapie rozwoju z macic zwierząt doświadczalnych.

Żaden z pomysłów nie dawałby jednak dokładnych danych. Dlatego zespół pod kierownictwem doktora Jacoba Hanny postanowił stworzyć sztuczną, mechaniczną macicę, która jednocześnie zapewniałaby prawidłowy rozwój zarodków i dawała naukowcom wgląd w poszczególne etapy ich rozwoju.

Opracowanie systemu, który zapewniałby odpowiednie warunki, składniki odżywcze i dopływ powietrza, zajęło naukowcom siedem lat.

11 dni rozwoju

Zespół doktora Hanny zaczął od usunięcia zapłodnionych komórek jajowych z naturalnych macic myszy. Zarodki umieszczone zostały w szklanych fiolkach, gdzie otoczone były specjalnym płynem odżywczym. Naczynia przymocowano do powoli obracającego się koła, które chroniło płody przed przyklejeniem się do szkła, a w konsekwencji – nieprawidłowym rozwojem. Tak przygotowane inkubatory połączono z maszyną wentylacyjną, której zadaniem było dostarczenie właściwych ilości tlenu i dwutlenku węgla oraz kontrola ciśnienia i natężenia przepływu.

Rozwój myszy obserwowano przez sześć dni. 11 dni po zapłodnieniu naukowcy zbadali zarodki i porównali je z tymi, które rozwijają się w naturalnych macicach. Jak stwierdzili, po ponad połowie ciąży u myszy (trwa mniej więcej 20 dni) oba typy zarodków nie różniły się praktycznie niczym. Miały ukształtowane kończyny i układ nerwowy, a wszystkie ich narządy rozwijały się prawidłowo. Ich maleńkie serca biły z właściwą prędkością 170 uderzeń na minutę.

Jednak w tym czasie zarodki wyhodowane w laboratorium stały się zbyt duże, aby przetrwać bez dopływu krwi. Miały łożysko i pęcherzyk żółtkowy, jednak pożywka przestała być wystarczająca.

Zespół jest przekonany, że to kolejny cel do osiągnięcia. Dr Hanna przyznał, że rozważa dodanie do inkubatorów bogatszego roztworu odżywczego lub systemu sztucznego dopływu krwi, który będzie połączony z łożyskami embrionów.

Dzięki sztucznej macicy badacze będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jakie czynniki naturalne mogą wpływać na poronienie lub dlaczego zapłodnione komórki jajowe nie mogą się zagnieżdżać w macicy. Eksperyment daje też szansę na dokładne zaobserwowanie, jak mutacje lub delecje genów wpływają na rozwój płodu.

Przełom dla nauki

Naukowcy zajmujący się biologią rozwoju i inżynierią genetyczną są zachwyceni wynikami.

- To naprawdę niezwykłe osiągnięcie – powiedział Paul Tesar.

Alexander Meissner, dyrektor ds. regulacji genomu w Instytucie Genetyki Molekularnej im. Maxa Plancka w Berlinie uważa, że "osiągnięcie jest niesamowite" i że badanie okazało się "kamieniem milowym" w nauce.

- Praca jest przełomowa. Rozpoczyna się nowa era badania rozwoju eksperymentalnego u myszy – powiedziała Magdalena Zernicka-Goetz, profesor biologii i inżynierii biologicznej z Caltech.

Naukowcy eksperymentują dalej. Jak powiedział dr Hanna, jego zespół próbował już pobrać zapłodnione komórki jajowe z jajowodów samic myszy tuż po zapłodnieniu i od razu przenieść do mechanicznej macicy, jednak udało się je hodować tylko przez krótki czas. To nadal uniemożliwia naukowcom znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące najwcześniejszych etapów rozwoju.

Odkrycie daje więcej możliwości. Naukowcom udało się stworzyć płody myszy z mysich fibroblastów – komórek tkanki łącznej. W ten sposób powstały embriony, które nie ukształtowały się dzięki zapłodnionej komórce jajowej. Alexander Meissner uważa, że dzięki pracy doktora Hanny i jego zespołu, "teraz nie potrzeba myszy, aby badać rozwój jej embrionów".

Wizja przyszłości

Naukowcy są zdania, że analizy tego typu mogą zacząć obejmować niebawem więcej gatunków ssaków. Dwie inne prace opublikowane w środę w czasopiśmie "Nature" donoszą o wstępnych badaniach, które zbliżają naukowców do prób stworzenia w podobny sposób wczesnych ludzkich embrionów. Oczywiście, zdaniem Meissnera, tworzenie i rozwój ludzkich embrionów poza organizmami matek to bardzo odległa przyszłość – o ile w ogóle takie działania będą dozwolone.

Jak twierdzi Tesar, dzięki badaniom opublikowanym w środę, w przyszłości pojawi się możliwość, by rozwój człowieka "od zapłodnienia po narodziny odbywał się całkowicie poza macicą".

Choć to na razie sugestie, taka wizja przyszłości może być przerażająca. Dlatego warto mieć na uwadze, że jest to dopiero początek tego typu badań na małych ssakach. Żaden naukowiec nie jest też pewien, czy ludzkie płody będą mogły kiedykolwiek rozwijać się całkowicie poza macicami, ponieważ nikt nie odważył się przeprowadzać podobnych eksperymentów.

Nawet zakładając, że taki scenariusz się sprawdzi, Tesar zaznaczył, że wcześniej konieczne będzie podjęcie szerokich dyskusji, czy taka metoda "tworzenia" człowieka będzie właściwa z etycznego i społecznego punktu widzenia.

Autor: kw / Źródło: nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu. Z prognoz wynika, że na południu Polski miejscami spadnie nawet do 10 centymetrów. Niemal w całym kraju obowiązują też alarmy przed przymrozkami.

Spadnie nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał kolejne alarmy

Spadnie nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał kolejne alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzy więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska