-111 stopni Celsjusza. Rekord zimna na naszej planecie padł na szczycie chmury burzowej

[object Object]
Chmura burzowa na zdjęciach z kosmosu (wideo archiwalne)NASA/GOES-16
wideo 2/3

Według najnowszej analizy naukowców, padł rekord zimna, jakiego jeszcze nigdy nie zarejestrowano dla naszej planety. Podczas silnej burzy na południowo-zachodnim Pacyfiku temperatura na wierzchołku chmury konwekcyjnej spadła do aż -111 stopni Celsjusza. Informacje zostały wychwycone przez czujnik VIIRS z satelity NOAA-20.

Satelity orbitujące wokół Ziemi od dawna obserwują zjawiska meteorologiczne, jakie zachodzą na naszej planecie. Dzięki nim wiemy także, jakie procesy zachodzą w chmurach. Na przykład w cumulonimbusach temperatura jest bliska temperaturze tropopauzy (to warstwa atmosfery ziemskiej znajdująca się na wysokości około 10-12 kilometrów wysokości, między troposferą a stratosferą), a ta wynosi około -55 stopni Celsjusza.

Szczególne zainteresowanie naukowców budzą "nadolbrzymie" chmury, które mogą dosięgać stratosfery. Dzięki danym z czujnika VIIRS na satelicie NOAA-20 wiadomo, że w jednej z takich chmur, która pojawiła się na południe od równika na południowo-zachodnim Pacyfiku, 29 grudnia 2018 roku zarejestrowano najniższą temperaturę, jaka kiedykolwiek pojawiła się na świecie. Było to -111 stopni Celsjusza.

Grupa naukowców pod kierownictwem dr. Simona Prouda z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjskiego Narodowego Centrum Obserwacji Ziemi w swojej analizie, która dopiero niedawno ujrzała światło dzienne, opisała, jakie warunki meteorologiczne wpłynęły na powstanie rekordu i porównała dane VIIRS z innymi czujnikami, które w tym samym czasie badały ten region oceanu.

Im wyżej, tym zimniej

Chmury burzowe są typowe dla letnich dni. Im wyżej się wznoszą, tym temperatura ich wierzchołków staje się niższa. Konwekcja, czyli unoszenie się ciepłego powietrza z niskich wysokości na wyższe, to kluczowy proces meteorologiczny, który jest odpowiedzialny za wiele niebezpiecznych zjawisk pogodowych - wyładowania atmosferyczne, opady gradu lub intensywne opady deszczu.

Izolowane komórki konwekcyjne mogą pojawiać się na na całym świecie. Ich chmury często przybierają charakterystyczny kształt kowadła, w którym powietrze unosi się do tropopauzy. Tam dochodzi do inwersji, a powietrze rozprzestrzenia się poziomo, tworząc dużą chmurę o stosunkowo płaskim wierzchołku. Jeżeli prąd powietrza jest wystarczająco silny, chmura może przebić się przez tropopauzę do dolnych części stratosfery (a więc warstwy atmosfery ziemskiej, która może rozciągać się do wysokości 50 kilometrów od powierzchni Ziemi), tworząc kilkukilometrowy wierzchołek górowania (z angielskiego overshooting top - OT). Taki rodzaj chmur to częsty zwiastun bardzo potężnych burz.

Atmosfera ziemska (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Niezależnie od swojej wysokości OT, w miarę wznoszenia się, nieustannie się ochładza. Na zdjęciach satelitarnych ta część chmury zawsze wydaje się chłodniejsza niż otaczające ją kowadło czy powietrze stratosferyczne, w którym się znajduje. W niektórych przypadkach OT może wytworzyć pióropusz z cienkiej lodowej chmury w stratosferze, który może szybciej się ogrzewać. Na zdjęciach satelitarnych pióropusze te wydają się cieplejsze niż samo kowadło.

Praca naukowa pod kierownictwem dr. Simona Prouda wykazała, że na szczycie chmury burzowej, która pojawiła się pod koniec 2018 roku nad Pacyfikiem, doszło do niezarejestrowanego nigdy wcześniej spadku temperatury.

30 stopni mniej niż zazwyczaj

29 grudnia 2018 roku satelita NOAA-20 znalazł się nad silną chmurą burzową na południowo-zachodnim Pacyfiku, około 400 kilometrów na południe od wyspy Nauru w Mikronezji. Chmura ta była tak potężna, że jej OT sięgnął dolnej stratosfery, a ona sama rozciągała się na niemal 21 kilometrów.

Zarejestrowana wtedy temperatura -111 st. C jest o ponad 30 stopni niższa niż w typowych chmurach burzowych obserwowanych latem, a nawet w systemach takich jak huragany, tajfuny lub cyklony tropikalne. Naukowcy zgodnie stwierdzili, że to obecnie najniższa temperatura zarejestrowana na naszej planecie.

Badacze zauważyli, że obszar południowo-zachodniego Pacyfiku, nad którym VIIRS zmierzył rekord temperatury, jest związany z bardzo zimną tropopauzą. Z tego powodu chmury konwekcyjne mogą osiągać wybitnie niską temperaturę. Zjawisku konwekcji tego dnia sprzyjały także niski uskok wiatru (zmiana prędkości wiatru w atmosferze ziemskiej, często związana ze zmianą jego kierunku) i wysoka temperatura powierzchni morza.

Burza na Pacyfiku 29 grudnia 2018 roku (VIIRS/NOAA/NASA)VIIRS/NOAA/NASA

Takie rekordy mogą być częstsze

Ważnym czynnikiem wspierającym aktywność konwekcyjną są zjawiska zwane Oscylacjami Maddena-Juliana (MJO). To największe i najbardziej dominujące źródło krótkoterminowej zmienności tropikalnej. Oscylacje mają postać przemieszczającej się na wschód fali burz, chmur, deszczu i silnego wiatru. Okrążają one całą planetę na równiku w ciągu około 30 do 60 dni.

Kiedy MJO dociera do pewnej części regionu tropikalnego, aktywność burzowa wzrasta. Połączenie tego zjawiska i obecności ciepłych wód morskich prowadzi do zwiększenia szans na rozwój bardzo niebezpiecznych pogodowych zjawisk.

Naukowcy wykazali, że w związku ze zmianami klimatu coraz wyższa temperatura wód oceanu może skutkować jeszcze większą częstotliwością występowania tak ekstremalnie wysokich chmur burzowych, których wierzchołki mogą mieć temperaturę niższą niż -100 stopni Celsjusza.

W przeciwieństwie do innych ekstremalnie niskich temperatur, które pojawiały się wcześniej w cyklonach tropikalnych, spadek temperatury do ponad -111 stopni Celsjusza to konsekwencja połączenia bardzo zimnej tropopauzy i aktywności konwekcyjnej. Instrument VIIRS jako jedyny z czujników satelitarnych, które wtedy obserwowały ten region świata, był w stanie zarejestrować taką temperaturę. Naukowcy są zdania, że kolejne sondy do badania zjawisk meteorologicznych także powinny być wyposażane w podobne czujniki, aby mieć szerszy pogląd na procesy zachodzące w chmurach konwekcyjnych.

Doktor Proud i jego zespół od lat obserwują, co dzieje się w chmurach podczas burz na Pacyfiku. Jak stwierdzono, w latach 2004-2020 zaczęło pojawiać się coraz więcej chmur o bardzo zimnych OT. Teraz naukowcy chcą ustalić, czy chmury mogą podlegać swoistym trendom temperatury oraz jak wpływają na nie zmiany w tropopauzie i rosnąca temperatura powierzchni morza.

Autor: kw/map / Źródło: severe-weather.eu, agupubs.onlinelibrary.wiley.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/VIIRS/NOAA/NASA

Pozostałe wiadomości

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami, które w najbliższych dniach będą obowiązywać na terenie większości Polski. W niektórych miejscach synoptycy IMGW wydali alerty nawet trzeciego stopnia. Sprawdź szczegóły.

Nadciągają ulewy. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Nadciągają ulewy. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że może dojść do przerw w dostawach prądu. W poniedziałek wieczorem RCB wysłało także SMS-owe ostrzeżenie związane z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu.

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. W części kraju wydano żółte alarmy przed podtopieniami. Z komunikatu IMGW wynika, że sytuacja hydrologiczna w kolejnych dniach będzie się stawać coraz trudniejsza.

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com