Sonda kosmiczna Juno znajdzie się w poniedziałek w odległości 1038 kilometrów od powierzchni Ganimedesa, największego księżyca Jowisza. Wyposażona w szereg instrumentów na pokładzie "zajrzy" w wodno-lodową skorupę księżyca, uzyskując dane o jej składzie i temperaturze.
W poniedziałek 7 czerwca o godzinie 19.35 polskiego czasu należąca do NASA sonda kosmiczna Juno znajdzie się w odległości 1038 kilometrów od powierzchni największego księżyca Jowisza - Ganimedesa. Będzie to najmniejsza odległość statku kosmicznego od naturalnego satelity Układu Słonecznego od czasu, gdy sonda Galileo dokonała takiego spotkania 20 maja 2000 roku.
Oprócz wspaniałych zdjęć, przelot sondy napędzanej energią słoneczną dostarczy informacji na temat składu księżyca, jego jonosfery, magnetosfery i lodowej powłoki. Dokonane przez Juno pomiary środowiska promieniowania w pobliżu księżyca przyniosą również korzyści przyszłym misjom eksplorującym Jowisza.
Sonda będzie zbierać informacje
Ganimedes jest większy od planety Merkury i jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym z własną magnetosferą, czyli obszarem z naładowanymi cząsteczkami otaczającymi ciało niebieskie.
- Sonda Juno ma na pokładzie zestaw czułych instrumentów, które pozwolą nam zobaczyć Ganimedesa w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy - powiedział Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. - To nam pomoże przygotować nas do następnych misji w układ Jowisza, misji Europa Clipper NASA oraz misji Jupiter Icy Moon Explorer - dodał. Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) to sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej, która w przyszłości ma dotrzeć do układu Jowisza.
Wyposażona w szereg instrumentów badawczych sonda zacznie zbierać dane na około trzy godziny przed najbliższym zbliżeniem się do księżyca. Na jej pokładzie znajduje się między innymi spektrograf Ultraviolet Spectrograph (UVS), Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) i Juno's Microwave Radiometer's (MWR), dzięki którym będzie można "zajrzeć" w wodno-lodową skorupę księżyca, uzyskując dane o jej składzie i temperaturze.
- Lodowa skorupa Ganimedesa ma pewne jasne i ciemne regiony, co sugeruje, że niektóre obszary mogą być czystym lodem, podczas gdy inne zawierają brudny lód - powiedział Bolton. - MWR dostarczy pierwszych dogłębnych badań tego, jak skład i struktura lodu zmieniają się wraz z głębokością, co doprowadzi do lepszego zrozumienia tego, jak tworzy się skorupa lodowa i trwających procesów, które z czasem odnawiają lód - dodał. Wyniki zostaną uzupełnione przez te z nadchodzącej misji ESA JUICE, która przyjrzy się lodowi za pomocą radaru na różnych długościach fal. Stanie się to w 2032 roku.
Autor: anw / Źródło: NASA, https://phys.org/
Źródło zdjęcia głównego: USGS Astrogeology Science Center/Wheaton/NASA/JPL-Caltech