Najnowsze

Najnowsze

Idzie jesień? Bociany odlatują, w górach oznaki końca lata

- Pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni - choć trwają jeszcze wakacje - daje się już zauważyć w rejonie Babiej Góry w Beskidach. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul zaobserwował, że kwitnie już typowo jesienna roślinność. Z Polski odlatują też bociany.

Tej nocy zobaczysz Neptuna

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.

Bociany odlatują, bo czują koniec lata

Choć prognoza długoterminowa nie zapowiada jeszcze końca lata, bociany nie dają zamydlić sobie oczu i już szykują się do odlotu. Ptaki dobrze wiedzą, kiedy czas ruszać w drogę w poszukiwaniu komfortowych warunków termicznych. Stado bocianów gotowych do odlotu sfotografował Reporter 24.

Nasłuchują Słońca, przewidują burze magnetyczne

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której z dwudniowym wyprzedzeniem można przewidzieć pojawienie się plam słonecznych na Słońcu. Dzięki temu także na Ziemi z wyprzedzeniem będziemy w stanie ustrzec się przed negatywnym wpływem wybuchów wewnątrz gwiazdy.

To nie obraz, to kwitnące morze

Kwitnący ocean niczym dzieło abstrakcjonisty. Zdjęcie wykonane przez satelitę programu MODIS prezentuje bajeczny fitoplantkon w Morzu Barentsa. Sierpień to idealny czas do tworzenia takich obrazów.

Zatoka niżowa sunie przez Polskę

Północną Rosję, Europę Centralną, Półwysep Apeniński i Wyspy Brytyjskie obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niżowa z frontem chłodnym.

Jasny punkcik efektu cieplarnianego

Smugi spienionej wody pozostawiane przez statki w niewielkim stopniu niwelują negatywne skutki wywołane emitowaniem przez nie gazów cieplarnianych - dowiedli badacze z NASA. Pozytywny skutek jest jednak nieznaczny wobec negatywnego, a samo badanie dotyka raczej kwestii optyki, niż ekologii.

Altocumulusy na dzień dobry i dobranoc

Niedziela to idealny dzień na obserwację nieba. To czynność nie tylko odprężająca, ale też twórcza, o czym świadczą zdjęcia Reportera 24. Na Kontakt Meteo przesłał nam fotografie chmur Altocumulus nad Bydgoszczą.

Obiad na pokładzie tylko w Grecji i Chorwacji

W poniedziałek w Polsce miłośnikom sportów wodnych szyki będzie mieszać przemieszczający się nad Polską front atmosferyczny, który przyniesie deszcze i burze. Znacznie lepsze warunki czekają na żeglujących po Morzu Śródziemnym.

Nad Bałtykiem nie liczcie na upał

Zachodnia część polskiego Wybrzeża w poniedziałek będzie bezdeszczowa. Na wschodzie natomiast przelotnie popada i zagrzmi. Najwięcej słońca zastaną wypoczywający w basenie Morza Śródziemnego.

W Filadelfii tak mokro jeszcze nie było

Sierpień 2011 zapisze się w księdze rekordów Filadelfii, jako najbardziej mokry miesiąc w historii. W stolicy Pensylwanii spadło dotąd 330 litrów deszczu na metr kwadratowy, a pozostało jeszcze 10 dni do końca miesiąca.

Pandy wielkie cierpią w ukropie

Pandy wielkie z ośrodka w Chengdu w środkowych Chinach zmagają się z bardzo wysokimi temperaturami. Opiekunowie, chcąc im ulżyć, chłodzą je wielkimi bryłami lodu.

Irene rozkręca swój wirujący taniec

Tropikalna burza Irene z godziny na godzinę staje się coraz silniejsza. Samolot Air Force z centrum huraganów właśnie kończył jedną ze swoich misji, gdy natknął się na intensywną burzę i wiatr wiejący z prędkością około 81 km/h.

Komar gorszy niż złe warunki mieszkaniowe

Polacy w tej kwestii są zgodni - komary to wyjątkowo uciążliwe stworzenia. Pogoda tego lata sprzyja mnożeniu się komarów. Doskonałe warunki do rozrodu zapewnia temperatura oscylująca w granicach 20 st. C i częste opady deszczu. Owady stały się tak dokuczliwe, że w wielu miastach władze odkomarzają tereny zielone.

4 lata od białego szkwału na Mazurach

Dokładnie cztery lata temu nad jeziorami mazurskimi przeszedł biały szkwał. Zginęło 12 osób, najwięcej w Jeziorze Mikołajskim. Wiatr wiał wówczas z siłą 12 stopni w skali Beauforta.

Stworzono pierwsze sztuczne organizmy. Skolonizują Marsa?

Sztuczne organizmy skonstruowane tak, by żywiły się tylko dwutlenkiem węgla, mogą nam pomóc bardzo szybko skolonizować Marsa - twierdzi amerykański biolog Craig Venter. Jego zespołowi udało się już stworzyć pierwsze bakterie ze sztucznym genomem.

Silne wstrząsy u wybrzeży Vanuatu

Na południowym Pacyfiku w rejonie wysp Vanuatu w niedzielę około 3:55 czasu lokalnego (18:55 w sobotę czasu polskiego) zatrzęsła się ziemia. Sejsmogramy zarejestrowały wstrząsy o sile 7,5 stopnia w skali Richtera. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Chaos na giełdzie, chaos w pogodzie

Nowojorska pogoda ostatnich dni, jak w soczewce, odzwierciedla anomalia klimatyczne, które miały miejsce w mijających tygodniach. Najpierw mieszkańców metropolii męczył upał, a po tygodniu - gwałtowne burze i ulewne deszcze. Teraz w ciągu doby mieli do czynienia i z jednym, i z drugim. Więcej w relacji Reportera 24.

Wiatr szalał na północy. Zobacz skutki

Silny wiatr, jaki nawiedził w sobotę północ kraju, przyniósł straty. W Sopocie pod wpływem silnych podmuchów potężny konar osunął się na dwa samochody osobowe i latarnię. Zdjęcia skutków wichury otrzymaliśmy od @Mariusza i @Ani na Kontakt 24.

Czerwona Strzała runęła na ziemię

Samolot należący do zespołu akrobacji lotniczej Red Arrows brytyjskich sił powietrznych RAF rozbił się w sobotę podczas pokazów lotniczych w południowej Anglii. Pilot zginął na miejscu - poinformowała policja.

Wreszcie perfekcyjna niedziela

Ostatni dzień tygodnia zapowiada się bardzo korzystnie. Zapomnimy o silnym wietrze, deszczu i burzach. W całym kraju czeka nas pogodna i wyjątkowo słoneczna niedziela.

60 stopni w chińskich miastach

Temperatury w południowych prowincjach Chin nadal bezlitośnie szybują w górę. Kraj nawiedziła, kolejna już w tym roku, fala upałów.

Szwajcarskie pontony biją rekord

Szwajcarzy próbują pobić rekord świata. Tysiące pomarańczowych dmuchanych łódek wypłynęło w tym celu na rzekę Aare. Morze to być największy rafting w historii.