Najnowsze

Najnowsze

Bocian terroryzuje wieś

Rysuje lakier, tłucze blachę samochodów, zdarzyło się nawet, że zbił szybę. Mieszkańcy Powalic, niewielkiej wsi w woj. zachodniopomorskim, od pewnego czasu zmagają się z nietypowym wandalem. Jest nim dojrzały bocian, który ku rozpaczy miejscowych, z upodobaniem skacze po samochodach.

Niezwykłe narodziny na polskiej plaży

W rejonie ujścia Wisły na bałtyckim wybrzeżu urodziła się foka pospolita. Matka i młode znajdują się na piaszczystej łasze. Niezwykłe narodziny zaobserwowali pracownicy organizacji ochrony środowiska WWF.

Najlepszy samiec nie zawsze wygrywa

Samce wkładają wiele wysiłku by przypodobać się samicy i pozostawić swoje geny światu. Jednak najsilniejsze osobniki nie zawsze mają potomstwo. Okazuje się, że jeśli zwierzę jest w stanie wytrwać wystarczająco długo by przekazać swój genotyp, wygrywa w ewolucyjnej grze.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku

Dwa wstrząsy o sile 7,2 stopnia w skali Richtera zarejestrowano na północnym Pacyfiku, około 170 km na wschód od wyspy Atka, należącej do amerykańskiego stanu Alaska. Trzęsienie ziemi nastąpiło w piątek o godzinie 6:09 czasu polskiego.

Cegły z pyłu wulkanicznego pomogą miasteczku?

Jedna z mieszkanek zasypanego przez pył z Puyehue miasteczka, postanowiła wytwarzać cegły z pozostałości wulkanicznych. Dzięki nim chce odbudować zniszczone domy. Jej sąsiedzi szybko podchwycili inicjatywę. Produkcja trwa.

Ciśnienie spada. Niekorzystne biometeo

Nad Skandynawią i Rosją zalegają układy niżowe. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Azorami, Zatoką Biskajską i Morzem Czarnym.

Bzzz... na dachu w Kopenhadze

Duńska Minister Środowiska oraz europejski komisarz ds. środowiska na jeden dzień stali się pszczelarzami. Własnoręcznie opróżniali gniazda pszczół. I może dla niektórych nie byłoby w tym fakcie nic zaskakującego, gdyby nie to, że ule stały na dachu pięciopiętrowego budynku w centrum Kopenhagi.

Na Kanarach można odlecieć w kosmos

Pod hasłem "odkryj kosmos i zmień świat" trwa na hiszpańskich wyspach Teneryfa i La Palma wielki festiwal astronomiczno-muzyczny "Starmus", poświęcony 50. rocznicy lotu w kosmos pierwszego człowieka Jurija Gagarina.

Jedziesz na wakacje? Będzie gorąco

Jutro w najbardziej popularnych europejskich i światowych kurortach należy spodziewać się ładnej i wręcz gorącej pogody. Jeśli ktoś właśnie pakuje swoją walizkę na wyjazd, powinien koniecznie wypakować sweter - będzie niepotrzebny.

W piątek lepiej zwinąć żagle

Żeglarze, którzy wybierają się w rejs jutro powinni koniecznie uważać. Na większości atrakcyjnych polskich akwenów będzie pochmurnie i burzowo. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Od 17 st. C w Ustce i Kołobrzegu do 21 st. C na Jeziorze Solińskim. Wiatr będzie wiał z zachodu.

Weekend w górach: piękny, ale też niebezpieczny

W długi weekend wiele osób zdecydowało się wyjechać w góry. Pogoda zachęcała do pieszych wycieczek, a niemal bezchmurne niebo rekompensowało trudy wielogodzinnej wspinaczki. Widoki były imponujące. Pamiętajmy jednak, że w górach również należy zachować szczególną ostrożność.

Burze ominęły Warszawę, Zubiemu wysechł ogród

W środę wieczorem zrezygnowałem z podlewania swojego ogródka. Widziałem na zdjęciach satelitarnych nasuwający się front atmosferyczny z opadami z burzami. Przed 22 zachmurzyło się w Warszawie i... nic.

Niszczycielskie burze nad Słowacją

Silne burze i obfite deszcze oraz gradobicie wystąpiły w czwartek we wschodniej Słowacji. Wiatr łamał gałęzie drzew, zrywał dachy, a woda wdzierała się do piwnic.

Żeglowanie na Mazurach bezpieczniejsze

W czwartek na mazurskich jeziorach rusza system sygnalizacji świetlnej ostrzegający przed pogorszeniem pogody. Na jeziorze Śniardwy zakończono 10-letnią akcję znakowania niebezpiecznych dla łodzi miejsc. Adam Krajewski, reporter TVN 24 opowiada o najnowocześniejszych żeglarskich udogodnieniach.

Idą kolejne burze. Nad Bałtykiem sztorm

Z czwartku na piątek mieszkańcy Pomorza, Podlasia, a także zachodniej części Polski powinni spodziewać się silnych burz, którym lokalnie towarzyszyć będą intensywne opady deszczu. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm.

W rzece zamiast wody płynie pył wulkaniczny

Przez malowniczo położony u podnóża Andów narciarski kurort Bariloche przepływa rzeka wulkanicznego pyłu i ziarenek piaskowca. To niezwykłe zjawisko należy przypisać erupcji położonemu nieopodal w Chile wulkanowi Puyehue.

W Japonii znów zatrzęsła się ziemia

W nocy ze środy na czwartek miało miejsce kolejne trzęsienie ziemi w Japonii. Tym razem było dużo słabsze od tego, które nawiedziło Japonię w marcu - wyniosło 6,8 w skali Richtera.

Tak w środę grzmiało nad Polską

W środę wieczorem znad Niemiec nadciągnął front atmosferyczny, a wraz z nim burze i ulewy. Do gwałtownych wyładowań doszło m.in. na Dolnym Śląsku i w woj. zachodniopomorskim. O aktualnej sytuacji pogodowej informowali nas Reporterzy 24 i internauci.

Ptaki widzą bardziej kolorowo

Naukowcy z Yale i Cambridge odkryli, że widziane przez ludzi kolory są zaledwie ułamkiem tych, które dostrzegają ptaki. Co więcej, te zwierzęta wytworzyły zdolność do produkowania nowych pigmentów, które odpowiadają za wygląd ich upierzenia.

Wstrząsy w Turcji

W czwartek, o godzinie 10:34 czasu miejscowego, w tureckich prowincjach Elazig i Diyarbakir zatrzęsła się ziemia. Zniszczonych jest kilka domów, nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych. Turcy boją się powtórki z marca zeszłego roku, kiedy trzęsienie ziemi zabiło 51 osób.

Kilka domów zniszczonych w 15 sekund

Zerwane dachy, przewrócone kominy, połamane i wyrwane z korzeniami drzewa to skutki gwałtownej nawałnicy, która przeszła przez Szonowice w woj. Śląskim. Lokalny serwis naszraciborz.pl podzielił się zdjęciami zniszczonej wsi z Kontaktem 24. Jak informuje, wszystko trwało około 15 sekund.

Czesi też zmagali się z burzami

Połamane drzewa, nieprzejezdne drogi i szlaki kolejowe, zalane domy oraz porażony piorunem motocyklista - tak przedstawia się bilans gwałtownej burzy, która w środę wieczorem nawiedziła naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

Po południu kolejny front na zachodzie

W czwartek po południu zagrożona burzami będzie przede wszystkim północna i zachodnia część Polski. Wyładowania możliwe są również na wschodzie, na Mazurach, Mazowszu i w Górach Świętokrzyskich.