Najnowsze

Najnowsze

Minęła Ziemię, ale niebawem wróci. I będzie bardzo blisko

2012 DA14, planetoida która 23 lutego 2012 przeleciała "nieopodal" Ziemi, wróci już w przyszłym roku i znajdzie się naprawdę blisko nas - bliżej niż wiele sztucznych satelitów. Astronomowie twierdzą, że nie powinna trafić w Niebieską Planetę. Gdyby 2012 DA14 zderzyła się jednak z Ziemią, zniszczenia byłyby ogromne.

Trawy płonęły 11,6 tys. razy. "W Polsce to niechlubna tradycja"

Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały poważnie poparzone w pożarach łąk, które same wznieciły. - Wypalanie traw pogarsza jakość plonów o 5-8 proc. i nie użyźnia gleby - powtarzają eksperci. Mimo to straż pożarna odnotowała w miniony weekend prawie 11,6 tys. pożarów traw, pastwisk i lasów. więzienia.

Tego tornada nie pokonało żadne inne. Już od 87 lat

Prawie 700 zabitych, ponad 2 tys. rannych i 15 tysięcy zburzonych domów - to bilans najbardziej ekstremalnego tornada w historii Stanów Zjednoczonych. Tak zwane Tri-State Tornado, które przeszło przez stany Missouri, Illinois i Indiana, ustanowiło rekordy, których inne tornada nie pobiły do dziś. Minęło właśnie 87 lat od jego wystąpienia.

"W jednej chwili ogień zasyczał i objął kawał terenu"

Ręce opadają, gdy człowiek słyszy i widzi ludzką głupotę. Kiedy przeczytałam, że w weekend zginęły dwie osoby, przez wypalanie suchych traw, zresztą surowo zabronione, w tym jeden młody chłopak z Ochotniczej Straży Pożarnej, bardzo rozbolała mnie głowa.

Australia wybucha zielenią. Czy to dobrze?

Groźbę pożarów pozostawiła po sobie powódź, która pod koniec lutego i na początku marca zalewała australijskie stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria. A wszystko to po trwającym 14 lat okresie tzw. Wielkiej Suszy.

Znów nie udało się rozświetlić nieba nad Stanami

Znów nie udało się wystrzelić pięciu rakiet NASA, które miały rozświetlić niebo nad wschodnim wybrzeżem USA. Amerykanie chcą w ten sposób zbadać tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze. Start przekładano już trzy razy. Kolejna próba - nie wcześniej niż nocą we wtorek 20 marca.

Na Wybrzeżu 90 km/h, a na wschodzie ślisko

Nie najlepszych warunków drogowych spodziewamy się w poniedziałek na wschodzie oraz na południu kraju. Kierowców z północy i zachodu ostrzegamy - uważajcie, gdzie parkujecie. Wiatr, w porywach wiejący z predkością do 90 km/h, może łamać gałęzie.

Deszcz, wiatr i ochłodzenie. Taki będzie poniedziałek

W poniedziałek deszcz będzie padał od pasa Trójmiasto-Kraków i dalej, w kierunku wschodnim. Popadać może też we Wrocławiu. Choć na termometrach zobaczymy wartości rzędu 7-13 st. Celsjusza, odczujemy chłód - za sprawą porywistego wiatru.

Po zimie burze wróciły do Polski

W Polsce, po raz pierwszy od wielu tygodni, zagrzmiało. Wyładowania atmosferyczne pojawiły się w związku z ociepleniem, z jakim mieliśmy do czynienia w weekend. Zobaczcie, jak burze przeszły m.in. w Lubuskiem i koniecznie sprawdźcie, czy pojawią się w najbliższym czasie.

Burza piaskowa w Iraku. Nie ma czym oddychać

Weekend, zarówno w Kuwejcie, jak i w Iraku, upłynął pod znakiem burz piaskowych. Choć pył unosi się wszędzie, nie wszystkim jednakowo utrudnia życie. Najmocniej za jego sprawą cierpią obywatele Iraku, którzy dosłownie nie mają czym oddychać.

Narciarze w Alpach zmokną

Poniedziałku narciarze, którzy wybrali Alpy, nie zaliczą do udanych. Nad łańcuchem górskim ciągnącym się od Morza Śródziemnego po okolice Wiednia, zawisną deszczowe chmury.

Nowy tydzień narciarze rozpoczną w deszczu

W polskich górach w poniedziałek popada, choć pojawią się i przejaśnienia. Deszczu spodziewamy się m.in. na stokach w Świeradowie-Zdroju, Wiśle, Szczyrku, Kasinie Wielkiej i Spytkowicach. Koniecznie sprawdźcie naszą prognozę pogody, zanim wybierzecie się poszusować.

Zbyt ciężkie, żeby żyć

Wszystkie cztery kaszaloty, które w piątek utknęły w warzelni soli na jednej z wschodniochińskich plaż, zdechły. Nie pomogła nawet zakrojona na szeroką skalę akcja ratunkowa. Przyczyną było ich zbyt długie przebywanie w płytkiej wodzie.

W Wietrznym Mieście padają historyczne rekordy ciepła

Fala ciepła ogarnęła wschód Stanów Zjednoczonych. Marcowe rekordy temperatur padają w wielu miejscach od Wielkich Równin po Wschodnie Wybrzeże, ale na prowadzenie wysuwa się Chicago. Przez cztery dni z rzędu odnotowano ponad 26 stopni.

Rzadki widok: Pekin w śniegu

Opady śniegu to w Pekinie zjawisko występujące niezmiernie rzadko. Dlatego w sobotę wieczorem spowodowały one wielkie zamieszanie w chińskiej stolicy. Utrudnienia w komunikacji i ruchu lotniczym trwały od wczoraj rana, bo przed wystąpieniem opadów śniegu miasto spowiła ciężka mgła.

Lua oszczędziła Australię. "Muszę się uszczypnąć"

Mimo wcześniejszych obaw, potężny cyklon tropikalny Lua, który uderzył w australijskie wybrzeże w sobotę, nie spowodował poważnych zniszczeń. Chociaż prędkość wiatru dochodziła do 180 km/h, australijskie biuro meteorologiczne poinformowało tylko o połamanych drzewach. Nie ucierpiały kopalnie rud żelaza. Na wody u północnego wybrzeża Australii wraca już żegluga.

Zorze z kosmicznej perspektywy

Mieniące się kolorowe pasma, unoszące się nad powierzchnią Ziemi na tle rozgwieżdżonej czerni kosmosu - takie widoki można podziwiać z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz także my możemy je obejrzeć. Zespół Johnson Space Center NASA stworzył wideo z sekwencji fotografii wykonanych przez astronautów.

Jedna ofiara, karambol i 170 interwencji strażackich

Do dwóch zdarzeń związanych prawdopodobnie z wypalaniem traw doszło w sobotę w województwie świętokrzyskim. W gminie Bodzentyn na pogorzelisku znaleziono zwłoki mężczyzny, a niedaleko Łagowa doszło do karambolu z udziałem ośmiu samochodów.

Indianie chcą oskubać symbol Ameryki

Indianie z plemienia Arapaho domagają się prawa do wykorzystywania bielików amerykańskich do tradycyjnych praktyk religijnych. Tydzień temu nastąpił precedens: otrzymali oficjalne zezwolenie na złożenie w ofierze dwóch ptaków. Chcą więcej.

Tysiąc hektarów spalonego lasu. Kenijski Park Narodowy w ogniu

Pożar w Kenii strawił już co najmniej tysiąc hektarów Parku Narodowego Góry Kenia, ciągnącego się u podnóży masywu wulkanicznego położonego w centrum kraju. Ogień został zaprószony tydzień temu przez pszczelarzy i kłusowników. Od tego czasu znacznie się rozprzestrzenił.

Lua uderzyła w Australię i osłabła

Cyklon tropikalny Lua z impetem uderzył w północno-zachodnie wybrzeże Australii. Według prognoz Australijskiego Biura Meteorologicznego, początkowo wiatr wiał z prędkością 250 km/h. Teraz cyklon osłabł do 2. kategorii w skali Saffira-Simpsona i przyniósł obfite deszcze.