Najnowsze

Najnowsze

Weekend pochmurny, chłodny i śnieżny

W nadchodzących dniach definitywnie pożegnamy się z jesienną pogodą. Powoli musimy przyzwyczajać się do pochmurnych, mokrych i coraz chłodniejszych dni - niedzielę w Suwałkach temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 0 st. C. Codziennie będzie padał deszcz lub śnieg z deszczem. Dobra informacja dla mieszkańców terenów górskich - tam będzie prószył śnieg.

Zobacz, jak zasypało Zakopane

W Tatrach spadło kilka centymetrów śniegu. Opady chwilami były intensywne i pogorszyły warunki jazdy. Zobacz, jak wygląda Zakopane w śniegu.

Załamanie pogody w Wielkiej Brytanii

Orografia i położenie geograficzne Szkocji (w północnej części Wielkiej Brytanii) sprzyjają wytrącaniu się opadów przynoszonych przez wilgotne masy atlantyckie.

Polski świerk przed Parlamentem Europejskim

W całej Europie widać zbliżające się święta. Udekorowane i rozświetlone choinki stoją przed domami, siedzibami wielu firm, a także przed Parlamentem Europejskim. Po raz trzeci świąteczne drzewko, które stanęło w Brukseli pochodzi z Polski.

Słońce wyniszcza powierzchnię Księżyca

- Burze magnetyczne wybuchające na Słońcu powodują erozję powierzchni Księżyca. Ziemię chroni przed tym specjalne pole magnetyczne - poinformowała NASA o swoim najnowszym odkryciu.

Przed śnieżycą. Po śnieżycy

Dziewięć dni i jedna burza - tyle potrzeba, by całkowicie zmienić krajobraz jednego stanu w USA. Kolorado - którego powierzchnia jest niewiele mniejsza od Polski - nawiedziła śnieżyca, a NASA sfotografowała je przed i po zajściu. Różnice są imponujące, a łączny zaśnieżony teren przekracza powierzchnię naszego kraju.

Przejście z Czechami otwarte. Nadal sypie

- Część dróg w północnych Czechach jest nieprzejezdna - podają czeskie służby drogowe. Otworzono już jednak zamknięte w środę przejście graniczne Kudowa - Nahod. Polskie służby zapewniają, że drogi w naszym kraju są w lepszym stanie, ale na części z nich rano wystąpiły utrudnienia.

W Holandii wiało nawet 100 km/h

U wybrzeży Holandii wiał w środę wiatr o prędkości 100 km/godz. Wysokie fale nie tylko robiły wrażenie na spacerujących mieszkańcach, co odważniejsi postanowili uprawiać modny wśród amatorów sportów wodnych kite surfing.

Już 25 cm śniegu w Bieszczadach

- W Bieszczadach leży od 15 do 25 cm śniegu. Na połoninach jest -5 st. C - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

"Jeśli temperatura wzrośnie o 2 st., skutki będą katastrofalne"

James Hansen, dyrektor instytutu badawczego NASA, wyraził opinię, że zahamowanie globalnego ocieplenia o 2 st. Celsjusza nie wystarczy do ocalenia Ziemi przed katastrofą. Skrytykował tym samym cel dyskutowany przez uczestników szczytu klimatycznego COP17 w Durbanie.

Od rana śnieg z deszczem i ślisko

W czwartek od rana warunki na drogach nie będą komfortowe. Najwięcej powodów do narzekania będą mieli kierowcy poruszający się po Polsce centralnej, południowej i wschodniej. Tam spadnie głównie deszcz ze śniegiem, ale też sam śnieg - z tego powodu będzie ślisko.

Ogromny kawał góry lodowej wpłynął na ciepłe wody

Spektroradiometr należącego do NASA satelity Terra ma na swoim koncie niezwykłe znalezisko. 2 grudnia udało mu się uchwycić B-15J, fragment największej na świecie góry lodowej, która z kolei oddzieliła się od największego na świecie lodowca szelfowego. B-15J sam się rozpada, ponieważ znajduje się na ciepłych wodach.

"Przypomnimy sobie, co to szaruga"

Niż, który dał się we znaki Niemcom, nadchodzącej doby przejdzie przez Polskę, jutro znajdzie się nad Białorusią. Ekkehard, bo tak mu na imię, sprawił, że w środkowej części Niemiec i na południu grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 5 cm do nawet 40 cm. Opady śniegu i śniegu z deszczem spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji.

Świętokrzyskie jeszcze zielone, a już planuje śnieżne szaleństwo

Tegoroczna zima będzie pełna nowych atrakcji dla narciarzy, którzy zdecydują się na "białe szaleństwo" w Świętokrzyskiem. Będą mogli korzystać ze stoku narciarskiego w Konarach, wyciągu krzesełkowego na kieleckim Telegrafie, snowparku w Krajnie oraz zimowego placu zabaw dla dzieci w Niestachowie.

Zima postarza 82 procent kobiet

Worki i sińce pod oczami - oto straty jakie panie poniosą przez pochmurne i zimne dni - donosi brytyjskie "Daily Express". Badacze przyjrzeli się 5 tys. kobiet pomiędzy 27 a 60 rokiem życia, by sprawdzić, jak zmieniające się pory roku wpływają na ich wygląd. I co się okazało?

Dzisiaj spektakl zimowych spadających gwiazd

Już od środy możemy podziwiać pierwsze meteory jednego z najaktywniejszych rojów naszego nieba - Geminidów. Jednak na nocne obserwacje najlepiej będzie wybrać się 13 grudnia. Wtedy bowiem przypada tegoroczne apogeum zimowych spadających gwiazd.

Kiedy Morze Martwe znowu umrze?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Jerozolimie wykazały, że Morze Martwe wyschło zupełnie 120 tysięcy lat temu. Potem się ponownie napełniło, ale naukowcy uważają, że zbiornik nie przeżyje kolejnej fali suszy.

Czy zimą musimy spać więcej? Dlaczego ciągle jesteśmy senni

Późną jesienią i zimą walczymy z sennością. Wielu odczuwa ją niemal przez cały dzień i to nie za sprawą zarwanej nocy. Czy rzeczywiście, by czuć się lepiej, w najzimniejsze miesiące w roku potrzebujemy dodatkowej porcji snu? Naukowcy twierdzą, że zdecydowanie nie.

Znikło 25 proc. lodowców w Alpach

Jak wynika z badań naukowców przedstawionych na jesiennej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), powierzchnia lodowców w Alpach Francuskich zmniejszyła się w latach 1970-2010 o około 25-26 procent, co ma być ich zdaniem oznaką ocieplania się klimatu.

We Francji można poszusować. Północne Włochy: wciąż "wiosna"

Śnieg padający w Alpach Francuskich daje szansę na rychłe otwarcie sezonu narciarskiego. Ostatnie opady wyniosły tam 30 centymetrów. Meteorolodzy zapowiadają, że więcej białego puchu spadnie już w czwartek. Po włoskiej stronie gór niemal wszędzie panuje poważny kryzys śniegowy, a jeździć na nartach można tylko w nielicznych miejscach. Stoki zamieniane są na trasy wycieczkowe, a wyciągami krzesełkowymi można podróżować za darmo.

Kamera przyłapała wilka na spacerze

Przenośny monitoring używany przez wiele nadleśnictw w kraju pozwala nie tylko złapać na gorącym uczynku złodziei drewna czy ludzi podrzucających śmieci do lasu. Dzięki kamerom możemy także podglądać życie dzikich zwierząt. W okolicach Szczytna kamera zarejestrowała spacer wilka.