Najnowsze

Najnowsze

Największy ośrodek Korbielowa pod młotek

Narciarski ośrodek "Pilsko" w Beskidzie Żywieckim został wystawiony na sprzedaż. Pozbywa się go Gliwicka Agencja Turystyczna. To jeden z największych kompleksów narciarskich w polskich górach, w jego skład wchodzą m.in. wyciągi i dom wczasowy "Jontek" z basenem.

Wiosna zawitała w Polsce na dobre. Możliwe już pierwsze burze

Na drugą połowę tygodnia lepiej przygotować parasole, bo będzie się chmurzyć i przelotnie padać. Możemy się też spodziewać pierwszych wiosennych burz. Temperatury powoli rosną, ale na większe ocieplenie mogą liczyć mieszkańcy południowej Polski. Na północy wciąż będzie dość rześko.

Brytyjskie powietrze rekordowo brudne. Skala skończyła się po 4 latach

Marcowa pogoda ze względu na specyficzny układ ciśnienia, brak opadów i silnego wiatru doprowadził do rekordowego zanieczyszczenia powietrza w Wielkiej Brytanii. Według rządowych danych wyniosło w zeszłym miesiącu najwyższy notowany poziom. Sięgnęło przy tym maksymalnego, dziesiątego stopnia w skali wprowadzonej ledwie cztery lata temu.

Lwy pomagały w polowaniach na mamuty?

Zaskakujące odkrycie paleontologów na Syberii. Znaleziono tam dobrze zachowane szczątki mamuta, który padł łupem lwów. Co więcej, naukowcy są zdania, że drapieżniki po chwili zostały przepędzone przez ludzi. Być może dawni myśliwi polowali z lwami - donosi BBC.

Morskie dinozaury znalezione pod Opocznem

Unikatowy w skali światowej zespół skamieniałości morskich i lądowych sprzed 148 mln lat odkrył paleontolog dr Adrian Kin. Stanowisko znajduje się w woj. łódzkim i porównywalne jest do słynnego niemieckiego kamieniołomu Solnhofen w Bawarii.

Wilki nie powstrzymają zmian klimatycznych. Jest ich za mało

Wilki oraz inne duże drapieżniki - rysie i niedźwiedzie - regulują ekosystem na półkuli północnej. Naukowcy z amerykańskiego Oregon State University zbadali wpływ drapieżników na stan lasów. Okazuje się, że zmniejszanie się populacji wilków prowadzi do niszczenia drzewostanu.

Amerykańskie wahadłowce znowu polecą

"To ostatnia podróż w historii promów kosmicznych NASA" - pisaliśmy w lipcu 2011 roku. Ale NASA postanowiła inaczej. Już 17 kwietnia wahadłowiec Discovery ponownie wzbije się w powietrze.

Wiosna idzie po nocy pełnej kontrastów

Poświąteczna noc pełna kontrastów. Minus 8°C Białystok, minus 2°C Warszawa i Łódź, 4°C Poznań i 6°C Szczecin. Czyli na wschodzie arktyczne powietrze (oraz rozpogodzenia), a na zachodzie niżowe ciepło Atlantyku (oraz zachmurzenie od frontu ciepłego).

Lany na Kasprowym. Słoneczna Wielkanoc w górach

Wielkanocny poniedziałek turyści, którzy zdecydowali się na spędzenie świąt w Tatrach, postanowili spędzić na Kasprowym Wierchu. Termometry tego dnia pokazywały nawet kilkanaście stopni w słońcu, a śniegu do szusowania nie brakowało.

Alpy zachmurzone i deszczowe, ale sezon trwa

Alpy we wtorek nie będą słoneczne. Niebo nad kurortami ma być pochmurne, a we Francji i Włoszech ma padać deszcz. Termometry w obu tych krajach pokażą też nawet do -8 st. C. W Austrii, Niemczech i Szwajcarii temperatury mają być nieco wyższe.

Topola atakuje. Teraz tylko góry bezpieczne

Od dłuższego czasu w powietrzu najwięcej jest alergenów olszy - ta sytuacja utrzymuje się nadal. Ale obecnie nadgania ją topola, która zaczęła mocniej pylić. Cisu jak zwykle w Polsce najmniej, a leszczyna pyli w stopniu średnim. W górach natomiast pyłków prawie nie ma.

Włosi nie przejmują się nawrotem zimy

W kilku regionach Włoch tegoroczne Święta Wielkanocne są najzimniejsze od wielu lat. Śnieg spadł w Abruzji, Umbrii i w Toskanii. Biały puch leży również na Wezuwiuszu i w Kalabrii na południu kraju.

Brytyjczycy chcą prognozować zjawiska kosmiczne

Zjawiska zachodzące w kosmosie mają duży wpływ na technologie, z których korzystamy - mogą np. zakłócać komunikację radiową. Dlatego też badacze z brytyjskiego Biura Meteorologicznego (Met Office) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Exeter pracują nad metodami prognozowania takich zjawisk.

Darmowe krowy i konie na Podlasiu. Już za miesiąc

Krowy polskiej rasy czerwonej oraz koniki polskie dostaną rolnicy z Podlasia od ekologów z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zwierzęta te wypasane na łąkach w okolicach Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej będą pomagać chronić ptaki - orliki krzykliwe.

W poniedziałkowy ranek pogoda wykonała zwrot

Święta bez wiosny? Nie do końca. Choć wielkanocna niedziela upłynęła pod znakiem prawdziwego ataku zimy, w poniedziałek pogoda zaczęła się poprawiać. - Najchłodniejszy czas tego tygodnia już za nami - zapewnił na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

Polarnicy do maja odcięci od świata

Wielkanoc na Spitsbergenie równa się sześciostopniowemu mrozowi i wyprawom narciarskim zamiast świątecznych spacerów. Polscy badacze ze stacji Hornsund spodziewali się przybycia gości, ale zmierzające do nich dwie ekipy naukowców musiały zawrócić z powodu trudnych warunków. Na następnych odwiedzających trzeba czekać do końca maja.

Wojsko pod 25-metrową warstwą śniegu

W niedzielę nadal trwały poszukiwania 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu, których w sobotę zasypała lawina w bazie na lodowcu Siaczen. W 40 godzin po zejściu lawiny nadal nie odnaleziono ofiar - podała pakistańska armia.

W Alpach mokro i dość chłodno

W poniedziałek pogoda w Alpach nie będzie zachwycać. Na trochę słońca można liczyć we włoskich i francuskich kurortach, ale chwilami będzie ono znikać za chmurami. Austriacką, niemiecką i szwajcarską część gór zdominują chmury i opady.

1,3 tys. śmiałków ruszyło śladem "Titanica"

1,3 tys. pasażerów wyruszyło w niedzielę popołudniu z portu w Southampton w podróż szlakiem dziewiczego rejsu RMS "Titanic". Na pokładzie liniowca "Balmoral" wszystko ma być tak jak sto lat temu. Dla pasażerów przygotowano podobne menu i rozrywki, jakie czekały na gości luksusowego transatlantyku. Rozpoczęcie rocznicowego rejsu w Southampton obserwował Reporter 24 Playzone.

Najbardziej dokuczą olsza z topolą

Poniedziałkowe rozpogodzenie może być niezbyt korzystne dla alergików, którzy przy suchej pogodzie silniej odczuwają objawy uczulenia. Najbardziej będą im dokuczać pyłki olszy. We znaki będą się też dawać pylące topole.