W Łodzi zaczęła się Europejska Konferencja Klimatologii Stosowanej. Jej uczestnicy będą dyskutować m.in. o zmianach klimatycznych, globalnym ociepleniu, a także międzynarodowej współpracy przy prognozowaniu pogody.
Ponad 400 osób - w tym 350 gości zagranicznych - bierze udział w Europejskiej Konferencji Klimatologii Stosowanej, która rozpoczęła się w poniedziałek w Łodzi. Biorący w niej udział badacze dyskutują m.in. na temat zmian klimatycznych. - Klimatologia stosowana to wszystko, co wiąże się z obserwacjami i monitorowaniem pogody oraz jej prognozowaniem. Rozmawiamy tu jednak również o historii klimatu i jego zmianach, które interesują wszystkich, nie tylko specjalistów - powiedziała Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego.
To dzięki jej kilkuletnim staraniom członkowie Europejskiego Towarzystwa Meteorologicznego na miejsce swojego spotkania wybrali w tym roku Łódź.
Globalne ocieplenie to nic niezwykłego
Podczas pięciodniowych obrad, w których uczestniczą również przedstawiciele Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego, będą poruszane m.in. tematy związane z globalnym ociepleniem.
Wibig podkreśliła, że obserwowany obecnie wzrost średnich temperatur nie jest niczym nowym w dziejach Ziemi, choć działalność człowieka "wzmocniła" naturalne zmiany.
- Klimat ma swój cykl zmian naturalnych: ochładza się, a później ociepla. Do tego dochodzą zmiany antropologiczne, które idą tylko w jednym kierunku - ocieplenia. Jeśli te cykle nałożą się na siebie, to mamy powolny wzrost lub nawet niewielki spadek temperatur albo ich bardzo szybki wzrost, którego możemy się spodziewać w najbliższym czasie - wyjaśniła Wibig.
Polska ocieplają nierównomierne opady
Badaczka zaznaczyła, że Polska leży w obszarze, w którym ocieplenie jest wyraźne i w minionych 100 latach osiągnęło 1 st. C. Jej zdaniem duży wpływ na zmianę środowiska w naszym kraju ma poza działalnością człowieka również nierównomierność opadów.
- Na północy Europy wielkość opadów wzrasta, na południu maleje, a u nas utrzymuje się na w miarę stałym poziomie. Obserwuje się jednak cykliczność opadów. Są okresy zupełnie suche i okresy nawałnic. Taka niekorzystna dla środowiska nierównomierność nadal będzie występowała - powiedziała Wibig.
Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP