Najnowsze

Najnowsze

Pora cyklonów oficjalnie rozpoczęta

Porę cyklonów na Wschodnim Pacyfiku czas zacząć. Na 15 maja przypada oficjalne rozpoczęcie sezonu. Na dniach na wodach tego oceanu może pojawić się pierwszy cyklon tropikalny. Jeśli się narodzi, otrzyma imię Alvin.

Chrupiące chrząszcze i soczyste larwy: czy XXI w. przyniesie zmiany w diecie?

Owady są zdrowe i chronią przed otyłością - podała w poniedziałek agenda ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tygodnik "The Economist" wyliczył dodatkowo, że gdyby upowszechnić ich hodowlę i spopularyzować spożywanie na całym świecie, to wynikłoby z tego mnóstwo korzyści dla całej planety. Czy czeka nas "robakomania"?

Setki tysięcy ludzi uciekają przed cyklonem

Ewakuację setek tysięcy ludzi z wybrzeża Oceanu Indyjskiego ogłosiły władze Birmy i Bangladeszu. To przygotowania do uderzenia cyklonu Mahasen, który zagraża 8,2 mln mieszkańców tych krajów i Indii. Żywioł przeszedł już przez Sri Lankę, gdzie zginęło co najmniej 7 osób.

Dlaczego kra wypełza na brzeg? Lód szarżował także w Polsce

Sroga zima, a po niej gwałtowna odwilż - to warunki, w których łatwo powstają spiętrzenia kry lodowej wysokie nawet na kilkanaście metrów. Jeśli w tym czasie silnie wieje, lód wychodzi na brzeg i pełznie po lądzie, czasami miażdżąc napotkane na drodze obiekty. Specjaliści przypominają, że takie zjawisko zdarza się także w Polsce.

Zima wybiła jedno pokolenie pszczół

Długa zima doprowadziła do poważnych strat u podkarpackich pszczelarzy. Po tym jak zniszczone zostało całe pokolenie pszczół, nie ma co liczyć na miody wczesnowiosenne z tej części Polski.

Kaczka-gigant straciła formę. Przypomina sadzone jajko

Pobyt w Hongkongu okazał się pechowy dla wielkiej gumowej kaczki. Pływająca instalacja holenderskiego artysty dotąd bez szwanku zwiedzała porty na całym świecie. Podczas pobytu w hongkońskim Victoria Harbour niespodziewanie oklapła i zaczęła przypominać sadzone jajko unoszące się na wodzie.

"Pierwszą rzeczą, jaką powiedział, było: kocham Cię"

Astronauta Chris Hadfield zdobył dużą popularność, a jego poczynania w kosmosie śledzili liczni fani i - przede wszystkim - fanki, które nie żałują wyrazów uwielbienia. Jednak najważniejszą osobą dla Kanadyjczyka jest jego żona Helen i to jej jako pierwszej zameldował o pomyślnym lądowaniu.

Przed nami burzowe dni. Zwłaszcza sobota

W najbliższych dniach wyładowań atmosferycznych nie zabraknie. Najwięcej burz spodziewamy się w sobotę. Spokojnie będzie tylko na pólnocnym wschodzie Polski. Burze zaczną ustępować w niedzielę.

Piramidę przerobili na żwir. "To nagminne"

Liczącą 2,3 tys. lat piramidę Majów, jedną z najstarszych w Belize, przerobiono na... żwir. Policja bada okoliczności zdarzenia, a archeolodzy alarmują: w Belize to nagminne.

Diody LED nieodwracalnie uszkadzają oczy?

Diody LED to źródło światła, z którym mamy do czynienia nieustannie. Zdaniem pewnej hiszpańskiej badaczki, mają one negatywny wpływ na nasz wzrok - doprowadzają do nieodwracalnych uszkodzeń siatkówki.

Na południowym wschodzie może zagrzmieć

W środę w większości kraju pogoda będzie sprzyjać zmotoryzowanym. Z utrudnieniami trzeba się liczyć jedynie na południowym wschodzie - tam może popadać, a miejscami także zagrzmieć. Na północnym zachodzie kraju kierowcy powinni z kolei uważać na dość silny wiatr.

Słońce wybuchło 3 razy w 24 godziny

Słońce coraz bardziej aktywne? W ciągu zaledwie 24 godzin wygenerowało z siebie trzy rozbłyski, z których każdy - do czasu, aż nie pojawił się następny - zasłużył sobie na miano najpotężniejszego w tym roku.

Kosmiczna przygoda Chrisa Hadfielda zakończyła się w kazachskim stepie

Wczesnym rankiem czasu polskiego zakończyła się kosmiczna przygoda Chrisa Hadfielda i pozostałych dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wylądowali w kazachskim stepie, dokąd przywiozła ich z orbity rosyjska kapsuła Sojuz. Na pokładzie ISS zostało trzech rosyjskich kosmonautów, do których pod koniec miesiąca dołączy kolejna trójka.

Rekordowe upały zaraz po rekordowym zimnie

W Moskwie padł pierwszy tegoroczny rekord temperatury. We wtorek 14 maja termometry pokazały tam 28,7 st. Celsjusza. Jest to zarazem nowy rekord absolutny dla daty 14 maja, jak poinformowało stołeczne Biuro Meteorologiczne.

Łazik z Białegostoku zawalczy w USA

Wielki sukces polskich studentów. Łazik marsjański Hyperion, skonstruowany na Politechnice Białostockiej, w środę poleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w zawodach organizowanych na pustyni Utah. Zawody odbędą się w dniach 30 maja-1 czerwca.

Lód z jeziora pełznie pod domy. Zobacz niezwykłe nagranie

Lód "wypełzający" z jeziora nagrali mieszkańcy Mille Lacs w Minnesocie. Towarzyszący odwilży wiatr zepchnął tam masy kry na brzeg. Jeden z mieszkańców nagrał, jak warstwa lodu z chrzęstem przesuwa się po terenie jego posesji i zatrzymuje tuż przed ścianami domów.

Jechał po zakupy, wpadł w dziurę

Samochód z całym przodem uwięzionym w zapadlisku wzbudził spore poruszenie w miejscowości Pikesville w amerykańskim stanie Maryland. Pechowy kierowca wjechał tam do jamy, która powstała na skutek usterki wodociągu.

Europa w deszczu przez trzy niże

Aż trzy ośrodki niżowe kształtują pogodę w Europie. To właśnie za ich sprawą we wtorek na naszym kontynencie przeważą chmury i opady deszczu. Jednak nasilający się wpływ wyżu znad Włoch zapowiada zmianę tej tendencji pogodowej.

Mokre drogi od zachodu po centrum

Na sprzyjające warunki drogowe mogą dziś liczyć podróżujący po drogach wschodniej i południowej Polski. Na pozostałych obszarach jazdę utrudnia opady deszczu. Zmotoryzowani powinni się liczyć z mokrymi drogami i słabszą widzialnością.

Bieliki czekają na imiona

Małe bieliki z gniazda w Dobrocinie czekają na imiona. Lasy Państwowe ogłosiły konkurs na nazwanie ptaków. Propozycje imion można zgłaszać do środy.

Ulice jak rwące potoki, grube dywany gradu

Rwące potoki wody na ulicach, zalane błotem ogródki, gruby na 30 cm dywan z gradowych kul. Tak przedstawia się krajobraz po nawałnicach, które w poniedziałek nawiedziły północny wschód Węgier.

Zmarł jeden z odkrywców dziury ozonowej

Zmarł naukowiec Joe Farman, który odkrył dziurę ozonową nad Biegunem Południowym - informuje BBC News. Dr Farman we współpracy z Brianem Gardinerem i Jonem Shanklinem opublikował swoje badania w magazynie "Nature" w 1985 roku.