Najnowsze

Najnowsze

Zobacz, jak wirowała asteroida 2012 DA14

Udostępniono obrazy radarowe 2012 DA14 - asteroidy, która w piątek "o włos" minęła Ziemię. NASA przygotowała z nich film, na którym widać, jak kosmiczna skała wiruje i oddalała się od naszej planety

Mopki, mroczki, nocki i gacki zimują na Suwalszczyźnie

Blisko 160 nietoperzy hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Liczba zimujących tam nietoperzy z roku na rok wzrasta, a do odnalezionych gatunków należą: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek.

Największa rzeź słoni od dekady

Kłusownictwo, którego ofiarą padają słonie, jest na najwyższym poziomie od dziesięciu lat. Ponadto ilość przechwyconej kości słoniowej sięgnęła poziomu z 1989 roku, kiedy wprowadzono zakaz międzynarodowego handlu tym surowcem - alarmują eksperci.

NASA straciła kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Amerykańska agencja kosmiczna (NASA), straciła stały kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. - Nawiązujemy połączenie tylko sporadycznie - informował rzecznik prasowy NASA, Josh Byerly. Po trzech godzinach łączność przywrócono.

Ci narciarze razem mają 174 lata

Razem mają 174 lata i jednym głosem mówią: sport to zdrowie. Słowaccy bracia, podczas lokalnych zawodów narciarskich, podbili serca publiczności i mediów.

Polka na tropie nieznanego. Czym jest czarna energia?

Polska uczona rozpoczyna badania terra incognita współczesnej fizyki i astronomii. Czarna energia - najprawdopodobniej istnieje i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Wszechświat, ale nikt nie wie, jakie ma właściwości. Bożena Czerny zamierza ją zbadać, przyglądając się kwazarom.

Śmierć z kosmosu? Łatwiej wygrać w totka

Obawiamy się, że życie odbierze nam nacierający na Ziemię kosmiczny obiekt. Tymczasem o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zginiemy od zwykłych fajerwerków niż od asteroidy. Co ciekawe - naszemu życiu o wiele bardziej niż pożar zagraża... spacer.

Znaleźli sposób na błyskawiczne trzeźwienie

Być może już niedługo nie trzeba będzie liczyć wypitych drinków na imprezach. Żeby błyskawicznie oczyścić organizm z nadmiaru procentów, wystarczy połknąć jedną kapsułkę - obiecują naukowcy. Opracowany przez amerykańskich badaczy specjalny koktajl enzymów metabolizujących alkohol na pijane myszy wpłynął znakomicie.

Legenda głębin niebawem znów w grze

Alvin, najbardziej zasłużony batyskaf świata, niebawem opuści warsztat i znów zanurzy się głęboko, głęboko pod wodę. Kończy się generalny remont, dzięki któremu statek będzie mógł między innymi schodzić 2 km głębiej niż dotychczas.

Planetoida rekordowo blisko Ziemi

15 lutego, dokładnie o 20.25 naszego czasu, planetoida 2012 DA14 przeleciała 34 100 km od centrum Ziemi. Jeszcze nigdy astronomowie nie zaobserwowali obiektu tego typu, który tak mocno zbliżyłby się do naszej planety. Ryzyka zderzenia nie było.

Przetrzymają zero absolutne i zabójcze promieniowanie. Przetrwają nawet w Kosmosie

Często mówi się, że to karaluchy przetrwają wszystko, nawet wybuch atomowy. Jednak w konkurencji o tytuł najbardziej odpornego stworzenia na Ziemi te owady muszą ustąpić pierwszeństwa niepozornym i mało znanym organizmom - niesporczakom. To niespełna milimetrowe bezkręgowce, które bez szwanku znoszą najbardziej ekstremalne warunki: skrajne temperatury i ciśnienie, brak wody czy zabójcze dawki promieniowania.

Naukowcy potwierdzają: to był meteoryt

Naukowcy z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego potwierdzają, że odłamki znalezione w pobliżu jeziora Czebarkuł w obwodzie czelabińskim mają cechy meteorytu. Badania wykazały, że to chondryt zawierający 10 proc. żelaza. Meteoryt ma dostać nazwę od miejsca, w którym go znaleziono.