Najnowsze

Najnowsze

40 tys. turystów utknęło w Acapulco. Meksyk w kleszczach żywiołów

Setki turystów utknęły na międzynarodowym lotnisku w Acapulco po tym, jak w Meksyk uderzyły dwa żywioły - sztorm tropikalny Manuel z południa i huragan Ingrid z północy. W całym kurorcie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy nie mogą opuścić miasta z powodu ulew i podtopień.

Wir pyłowy zatańczył im przed nosem

Niesamowity wir pyłowy utworzył się w hrabstwie Shasta w Kalifornii. Wiatr poderwał w górę piasek i stworzył wysoką kolumnę sięgającą chmur. Jego formowanie się zarejestrowano dzięki kamerze w telefonie komórkowym.

Greenpeace na rosyjskiej platformie. Padły strzały

Czterech aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zostało w środę zatrzymanych przez rosyjską straż graniczną po tym, jak dwóch z nich wspięło się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja koncernu Gazprom w Arktyce. Strażnicy wielokrotnie oddali strzały ostrzegawcze, jeden z działaczy może być ranny.

Śnieg w Tatrach. Napadało już 12 cm

W środę rano po dość mroźnej nocy na tatrzańskich stokach pojawił się śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży aż 12-centymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do 3 st. C poniżej zera. TOPR odradza wyjść w partie szczytowe. "W wyższych partiach Tatr warunki nie pozwalają na wygodne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan), a letni ekwipunek jest już niewystarczający" - informują w oświadczeniu ratownicy górscy.

Zniszczonych 1,6 tys. domów. Katastrofalna sytuacja w Kolorado

Władze Kolorado usuwają skutki ubiegłotygodniowych powodzi, szukają ciał ewentualnych ofiar i przeprowadzają ewakuacje mieszkańców podmokłych, górskich terenów w obawie przed osunięciami ziemi. We wtorek potwierdzono śmierć ośmiu osób. Zniszczonych zostało co najmniej 1,6 tys. domów.

Trzmiel z głową byka rozświetla cały mózg

Naukowcy od dawna zastanawiali się, gdzie w naszym mózgu kryje się nasza wyobraźnia. Najnowsze odkrycie sugeruje, że wyobraźnia to współpraca indywidualnej dla każdego z nas sieci neutronów. Odkrycie może pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji, czyniąc ją bardziej "ludzką".

Deszczowa środa. Drogi mokre i niebezpieczne

W środę na śliskie drogi uważać muszą kierowcy podróżujący po wschodniej i zachodziej części Polski. Pas przejaśnień przedzieli dwie strefy deszczu i wystąpić pomiędzy Łodzią a Warszawą.

Masz smartfona? Umyj ręce

Ekrany dotykowe smartfonów i tabletów są siedliskiem ogromnych ilości bakterii. Według naukowców, na takich aparatach znajduje się więcej zarazków niż w sedesie.

Nowa mapa terenów zagrożonych na Ziemi

Naukowcy z University of Queensland i Standford University przeanalizowali dane i prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na ekosystemy naszej planety i na ich podstawie stworzyli mapę, która pokazuje obszary najbardziej i najmniej podatne na zagrożenia. Swoje wyniki opublikowali w "Nature Climate Change".

Woda zalała domy w dziesięć minut. "Ile straciliśmy? To nie do opisania"

Kilkadziesiąt rodzin bez dachu nad głową, kilkaset osób, których domy ocalały, ale przepadła im reszta mienia - sytuacja we wsi Berezin na południu Ukrainy jest naprawdę dramatyczna. A to nie jedyna miejscowość tak mocno poszkodowana po powodzi, która nawiedziła obwód odeski. Wszystko przez rekordowe ulewy, jaki przeszły przez ten rejon.

W którą stronę kręci się jądro Ziemi? Konsternacja: w dwie przeciwne

Dwie warstwy jądra Ziemi obracają się w przeciwnych kierunkach - twierdzą naukowcy. Wewnętrzny, stały rdzeń naszej planety obraca się na wschód, natomiast otaczająca go płynna strefa nazywana jądrem zewnętrznym kręci się w kierunku zachodnim. Za te różnice odpowiada działanie ziemskiego pola magnetycznego.

Meksyk: przybywa zabitych przez cyklony

Rośnie bilans ofiar w Meksyku po prawie jednoczesnym ataku sztormu tropikalnego Manuel i huraganu Ingrid. Na skutek powodzi, podtopień i osunięć ziemi zginęło tam co najmniej 48 osób, a poszkodowanych zostało ponad 230 tys. Spośród 32 stanów nie ucierpiały jedynie trzy, a utrzymujące się ulewy niosą kolejne zagrożenia.

Piorun wywołał pożar cysterny

Jedno wyładowanie wystarczyło do rozpoczęcia poważnej akcji gaśniczej w hrabstwie Midland w Teksasie. Strażacy ponad dwie godziny walczyli tam z pożarem cysterny, w którą trafił piorun.

Osierocone niedźwiadki wypuszczone na wolność

Obrońcy przyrody z rosyjskiego obwodu twerskiego robią wszystko, by ocalić żyjące w europejskiej części Rosji niedźwiedzie brunatne. Jedną z praktyk, jakie stosują, jest przygarnianie osieroconych młodych, a potem wypuszczenie ich na wolność. Tak właśnie postąpiono z kilkoma maluchami, które straciły matki podczas wycinki drzew.

Im jesteś starszy, tym mniejszego masz kaca

To, jak ciężkiego będziesz mieć kaca po zakrapianej imprezie, zależy w dużej mierze od tego, co i w jakiej ilości wypiłeś. Ważny jest jednak także Twój wiek, jak twierdzą naukowcy, którzy wypytali w internecie blisko 50 tysięcy respondentów o to, jakie samopoczucie mają dzień "po".

Żółwie jak żywe. Z Google Maps Street View na Galapagos

By zwiedzić rajską wyspę Galapagos, jedyne czego potrzebujemy to założone konto na Google. Aplikacja Google Maps Street View pozwala nam się poczuć, jakbyśmy spacerowali po wyspie, a każdemu naszemu krokowi towarzyszy opis, gdzie się znajdujemy i co widzimy. Dzięki niezwykłym ujęciom i możliwości poruszania się w dowolnym kierunku, możemy naprawdę poczuć się tak, jakbyśmy tam byli.

Tydzień dryfowali po Atlantyku bez wody i żywności

Bez jedzenia i wody, trzymając się wywróconej łodzi, przez osiem dni dwaj mężczyźni dryfowali po wodach Atlantyku. W poniedziałek rano rozbitkowie zostali dostrzeżeni przez Straż Przybrzeżną Stanów Zjednoczonych.

CIA: Najdłużej żyje się w Monako. W Czadzie o 40 lat krócej

Najdłużej żyją mieszkańcy Monako, gdzie średnia długość życia wynosi prawie 90 lat, a najkrócej obywatele Czadu: zaledwie 49 - wynika z danych CIA. Niedawno Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała raport o średniej długości życia w 223 krajach świata i ich terytoriach zależnych.

Homary nie umierają ze starości. Ich organizm nie jest na to zaprogramowany

Homar jest nie tylko smacznym źródłem cennych składników, ale jak się okazało, może stanowić klucz do długowieczności, a może nawet nieśmiertelności. Jak się bowiem okazało, organizm skorupiaka co kilka lat regeneruje się do tego stopnia, że komórki wracają do stanu przed dojrzałością płciową. Jego metabolizm po prostu nie jest zaprogramowany na śmierć.