Najnowsze

Najnowsze

Zimowe burze nad Teksasem. Zagrożenie śnieżnymi tornadami

Nawet do 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu podczas śnieżycy, która nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południową część amerykańskich Wielkich Równin. Ograniczające widzialność śnieżyce i silny wiatr wstrzymały ruch na większości dróg w Teksasie, Oklahomie i południowym Kansas, a także sparaliżowały połączenia lotnicze w regionie. Burzowy front przemieszcza się na północny wschód.

Fale planetarne zwalniają przez globalne ocieplenie

Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych - olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną - uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.

W Chorwacji zaspy sięgają czterech metrów

Chorwacki Gorski Kotor zasypała kilkumetrowa warstwa śniegu. W regionie nie brak miejsc, gdzie zaspy wznoszą się na cztery metry. Choć ogłoszono stan klęski żywiołowej, ludzie starają się funkcjonować normalnie.

Puszczyk przejechał 400 km na gapę

Do lasów Puszczy Knyszyńskiej trafił puszczyk, który przyjechał na Podlasie… na gapę. Ptak pokonał niemal 400 km schowany między kabiną a naczepą tira jadącego z południa Polski do Białegostoku - poinformowały Lasy Państwowe.

Fragment zatopionego kontynentu odkryty pod Mauritiusem

Popularne wśród turystów wyspy Mauritius i Reunion skrywają pamiątkę sprzed milionów lat. Naukowcy odkryli, że pod ich wierzchnią warstwą zachowały się pozostałości prehistorycznego mikrokontynentu - Mauritii. To z niego powstały dzisiejsze Indie i Madagaskar, a także - jak się okazało - część wysp na Oceanie Indyjskim.

Złociste oceany, niebieskie lądy. Słońce odwróciło kolory Ziemi

Astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów udało się zrobić niecodzienne zdjęcie. Oglądając je musimy zapomnieć, że zwykle niebieski kolor oznacza wody, a żółty - ląd, bo w tym wypadku jest całkiem na odwrót. Za ten efekt odpowiada odbicie promieni słońca tuż przed zachodem.

Budowane godzinami, na drabince, dźwigiem. Ostatnie bałwany tej zimy?

Wygląda na to, że w ostatnich dniach sporo osób przejęło się zapowiedziami ocieplenia i postanowiło nacieszyć się śniegiem. Ponieważ w minionym tygodniu białego puchu spadło naprawdę sporo, można było dać się ponieść fantazji. W efekcie w kilku miejscach kraju stanęły spektakularne bałwany o kilku-, a nawet kilkunastometrowej wysokości.

Tak ponuro nie było od ponad 60 lat

"Dobrze, że idzie wiosna!" - wzdychają Niemcy. Tak szaro i nieprzyjemnie nie było za Odrą od bardzo dawna. Według niemieckich meteorologów, słońca było jak na lekarstwo, znacząco poniżej średniej.

Pogoda oszalała. U nas odwilż, na południu atak zimy

U nas odwilż, i nic nie wskazuje na powrót śniegu, natomiast w Europie Zachodniej i Południowej atak zimy. Od Kraju Basków po Mediolan spadło prawie pół metra śniegu. Biały puch wrócił też na stoki Alpejskie, gdzie w tym sezonie szalonych śnieżyć nie widziano.

Bajka o wiośnie: będą zawirowania, ale skończy się szczęśliwie

Wszystkim zmęczonym pochmurną pogodą, brakiem słońca i opadami na zmianę to deszczu, to śniegu, humor poprawi prognoza długoterminowa. Widać w niej wiosnę. Wprawdzie nadchodzące dwa tygodnie będą cechowały się dosyć zmienną pogodą, wielkimi zawirowaniami w atmosferze, ale wszystko skończy się szczęśliwie. Ale zacznę te baśń opowiadać od początku.

Domy bez dachów w Sydney, 10 tys. ludzi odciętych od świata

Nawałnice we wschodnioaustralijskim stanie Nowa Południowa Walia. Silny wiatr sprawił, że wiele domów w Sydney zostało kompletnie zniszczonych. W mieście Kempsey padało z kolei tak mocno, że 10 tysięcy osób zostało odciętych od świata, ponieważ w porę nie opuścili podtopionych domów.

Klimatolodzy: opady śniegu znacząco zmaleją

W wielu miejscach świata ma być w niedalekiej przyszłości zdecydowanie mniej śnieżnie niż obecnie. Obszarami, w których opadów białego puchu będzie więcej, okażą się za to m.in. strefy podbiegunowe i najwyższe góry - podają amerykańscy naukowcy, którzy opracowali nowy model klimatyczny.

W Polsce wieje. Ostrzeżenia przed lawinami i sztormem

Na fakt, że niedzielna aura nie jest i nie będzie przyjemna, ogromny wpływ ma wiatr. Podmuchy sprawiają, że jest nam chłodniej niż w rzeczywistości. Poza tym przyczyniają się do tego, że lokalnie wydano ostrzeżenia przed sztormem i lawinami.