Najnowsze

Najnowsze

Światowe dziedzictwo pod zwałami błota

Zabytkowe miasteczko Hallstatt położone w Alpach Salzburskich w Austrii zalały masy wody i zwały błota. Z powodu ulewnych deszczów doszło do osunięcia gruntu i wylania rzeki przepływającej przez miasto. Hallstatt jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Alaska nietypowo bezchmurna i rekordowo gorąca

Układy baryczne potrafią bardzo silnie oddziaływać na pogodę, czasem wywołując zjawiska nietypowe dla danego obszaru. Tak zdarzyło się w przypadku Alaski. Wyż nie tylko "wyczyścił" niebo nad tym wyjątkowo pochmurnym regionem, ale też sprawił, że temperatury w niektórych miejscach sięgnęły tam nawet 36 st. C.

Górskie rzeki zalewają Hiszpanię

Z powodu trwających wiele dni ulewnych deszczów i topniejącego śniegu Pireneje zmagają się z powodziami. Tysiące ludzi pozbawione są prądu, zarządzono także ewakuację.

Katastrofalny scenariusz "+2 st. C". Nasilą się powodzie i susze, zapanuje głód

Wzrost temperatury na Ziemi o 2 stopnie może w ciągu 20-30 lat doprowadzić do suszy i głodu w Afryce, północno-zachodnich Indiach, Pakistanie i Afganistanie oraz zatopienia prawie połowy Bangkoku - ostrzegł Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie. Ekstremalne zjawiska szczególnie dotkną mieszkańców slumsów, których przybywa na obrzeżach wielkich miast. - Konieczne staje się pilne działanie - apeluje prezes Banku Światowego.

NASA rozpoczęła katalogowanie asteroid zagrażających Ziemi

Grand Challenge - taką nazwę nosi projekt, który NASA zainaugurowała we wtorek. Jego celem jest wykrycie wszystkich zagrożeń, jakie stwarzają dla nas asteroidy, a także ustalenie, w jaki sposób można zapobiec ich ewentualnemu niebezpiecznemu zbliżeniu się do Ziemi.

Wysokie stany Wisły i Odry

19 przekroczeń stanów alarmowych odnotowano w środę na największych polskich rzekach - Wiśle i Odrze. Drugą z tych rzek przechodzi fala wezbraniowa. Z kolei dla zlewni rzek na terenie województwa świętokrzyskiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne związane z przewidywanymi opadami.

Komunikat dla alergików

Przed nami bardzo trudne dni dla osób uczulonych na pyłek traw i zarodniki z rodzaju Alternaria. Warunki pogodowe sprzyjają pyleniu roślin i rozprzestrzenianiu się ziaren pyłku w powietrzu.

17 tys. poszkodowanych przez powódź

Ponad 17 tys. ludzi dotknęły ostatnie powodzie i osunięcia ziemi w północno-zachodnich Chinach w ostatnich dniach. Woda zniszczyła wiele dróg w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur.

Upalne Bałkany, Budapeszt, Frankfurt. A na zachodzie Europy - deszcze

Gorące masy powietrza znad Afryki i wilgoć znad Atlantyku - jedno i drugie zawdzięczamy ośrodkom niżowym znajdującym się nad zachodnią Europą. W efekcie niektóre regiony kontynentu będą się zmagać z opadami - miejscami intensywnymi, ale przede wszystkim zdominują go upały. W środę najgoręcej będzie na Bałkanach, ale 36 st. C odnotują także Budapeszt czy Frankfurt.

Aktywny front przeszedł nad Polską. Na koniec zbombardował Bieszczady

Front burzowy nad Polską, rozciągający się przez tereny województw: dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego, był miejscami bardzo aktywny. Burze lokalnie miały gwałtowny przebieg. Po godzinie 21.00 przemieściły się na południowy wschód Polski, obejmując całe Bieszczady.

Przełom w architekturze za sprawą liny do windy

Wieżowce dużo wyższe od tych, które obecnie wznoszą się na rekordowe setki metrów nad Ziemią? Niebawem to marzenie architektów może się spełnić. A to dzięki Finom, którzy wynaleźli superwytrzymałą linę służącą do podnoszenia wind.

Europa z Ameryką idą na czołowe zderzenie

Europa zaczyna zbliżać się do Ameryki. Australijscy naukowcy odkryli, że u wybrzeża Portugalii nasuwają się na siebie płyty tektoniczne. Połączenie kontynentów nastąpi za około 220 mln lat.