Najnowsze

Najnowsze

Chiny ograniczają produkcję. Zamykają fabryki, by zmniejszyć zanieczyszczenie

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach przekracza wszelkie dopuszczalne normy - alarmują specjaliści, a mieszkańcy skarżą się, że oddychanie sprawia im fizyczny ból i powoduje szereg dolegliwości. By poprawić jakość życia ludzi w prowincji Hebei, władze zdecydowały się na zamknięcie 17 fabryk, między innymi redukując lokalną produkcję cementu o 40 procent.

Tajemniczy pomór prehistorycznych wielorybów. To przez toksyczne glony?

Znajdująca się obok chilijskiego odcinka Autostrady Panamerykańskiej Cerro Ballena to jedno z najbardziej zdumiewających odkryć kopalnych ostatnich lat. Na niewielkim obszarze wydobyto tam dziesiątki skamielin wielorybów i innych ssaków morskich sprzed 5 mln lat. Teraz naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali przyczynę nagłej i masowej śmierci stworzeń. To toksyczne glony, które również dziś bywają zabójcze dla morskich zwierząt.

W weekend warto skorzystać ze słońca. Potem się rozpada

- Na pierwszy marcowy weekend mamy zapowiedź prawie kwietniowej pogody - mówi prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Końcówka tygodnia będzie ciepła i na ogół pogodna, tylko z lokalnymi, słabymi opadami. Warto się nacieszyć taką aurą, bo z początkiem nowego tygodnia w całym kraju się rozpada.

Zjawiskowe opary zawisły nad jeziorem

Niezwykłe widoki mogli podziwiać mieszkańcy Duluth w amerykańskiej Minnesocie. W pogodny, ale bardzo mroźny dzień nad wodami Jeziora Górnego unosiły się malownicze opary. Takie zjawisko to efekt dużej różnicy temperatur pomiędzy wodą i powietrzem.

Szkolenie zimowe brytyjskich żołnierzy w Arktyce wstrzymane. Powód? Mróz...

Przepisy obowiązujące żołnierzy Brytyjskich Sił Zbrojnych uniemożliwiły żołnierzom przystąpienie do ćwiczeń w norweskiej placówce treningowej w mieście Porsanger. Zimą temperatura spada do -25 st. C, co jest poza dopuszczalną dla Brytyjczyków normą. Uziemieni w koszarach żołnierze są obiektem żartów lokalnej ludności, nawykłej do śnieżnych zasp i mrozu, a także swoich towarzyszy z NATO.

Zachodnia Europa mocno zmoknie

Deszczowa, pochmurna aura prognozowana jest prawie dla całej Europy zachodniej. Jednak im dalej na wschód, tym więcej pojawi się przejaśnień i rozpogodzeń. O tym, gdzie w czwartek przydadzą się parasole opowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega.

NASA bierze się za suszę w Kalifornii. Zacznie szukać wody z Kosmosu

Naukowcy NASA pomogą w monitorowaniu i łagodzeniu skutków suszy nękającej stan Kalifornia. Czułe instrumenty na orbitujących sondach będą mierzyć temperaturę gleby i poziom wód gruntowych, a naukowcy po opracowaniu danych udostępnią je władzom. Dzięki temu urzędnicy będą w stanie lepiej zaplanować wykorzystanie zasobów wodnych.

Wir polarny wraca. Przyniesie falę mrozów

W Europie coraz trudniej znaleźć ślady zimy, tymczasem w Stanach Zjednoczonych nie zamierza ona łatwo odpuścić. W najbliższych dniach Amerykanom przypomni o sobie wir polarny, który solidnie zmroził ich już w styczniu. W północnej części kraju temperatury mogą spaść nawet do -20 st. C, a do tego synoptycy zapowiadają opady śniegu, a na południu burze.

Ten luty jest bardzo wyjątkowy. "Nie ma zimy, już przedwiośnie"

Poranne wstawanie do pracy o godz. 4:00 rano to trudna sprawa, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem ciemno i zimno. Pocieszeniem bywa gorąca kawa w filiżance i jej aromat. Dziś jednak w dobry humor wprawiła mnie mucha, która nagle zaczęła brzęczeć w łazience (to już druga w tym roku obudzona mucha w moim domu!).

Potężny rozbłysk na Słońcu. Najsilniejszy w tym roku

Do bardzo silnego rozbłysku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Słońcu. Według pomiarów należy do klasy energetycznej X 4,9 i jest najsilniejszym rozbłyskiem od początku roku oraz jednym z najsilniejszych w ostatnich latach. Wywołana przez to zjawisko pogoda kosmiczna nie powinna mieć jednak poważnego wpływu na Ziemię.