Najnowsze

Najnowsze

Płaty lodu seriami spadały z dachu

Mieszkanka Plano w stanie Teksas nagrała krótki film rejestrujący osuwanie się ciężkich połaci lodu. Efektownie spadające płaty to skutek ostatniego załamania pogody w regionie; w ciągu zaledwie dwóch dni temperatura spadła tam z 26 st. C do zera.

Regularne formy na Ziemi to dzieło gofferów

Naukowcy rozwiązali zagadkę jednej z najdziwniejszych form krajobrazu świata - tzw. kopców Mima. Badacze odkryli w jaki sposób doszło do ich powstania i zanegowali dotychczasowe tezy. Kopce nie uformowały się w wyniku przesuwania się lodowców, nalotu istot pozaziemskich czy skomplikowanych procesów geologicznych. Regularne formy są efektem działalności gryzoni.

Jest -18 st. C zamiast -7. Zimowy front dotarł na wschód USA

Zimne masy powietrza utrzymują się nad dużą częścią USA, powodując silne ochłodzenie oraz obfite opady śniegu i marznącego deszczu. Zarówno na północy kraju, jak i w stanach od środkowego zachodu po Wschodnie Wybrzeże. W wielu miejscach zima zaatakowała wyjątkowo wcześnie, a temperatury są znacznie niższe od średnich wartości dla początku grudnia.

Muskająca Słońce Lovejoy na chińskim niebie. Można ją dostrzec gołym okiem

Chiński fotograf Zhuo Yongsheng wykonał zdjęcia przejścia komety Lovejoy przez nieboskłon. Po połączeniu dziesiątek zdjęć powstał krótki film, rejestrujący spacer obiektu po niebie. Kometa jest widoczna gołym okiem na chińskim niebie od godziny 2.00 każdej nocy, jeśli niebo nie jest zachmurzone. W grudniu tego roku osiągnie swoje peryhelium.

Serce zbudowane z mikrosatelitów? Już wkrótce to możliwe

Już wkrótce współczesna medycyna postawi kolejny milowy krok w kierunku skuteczniejszej transplantacji serca. Chirurdzy przeszczepią sztuczną wersję tego narządu, która zbudowana będzie z tkanek i miniaturowego sprzętu satelitarnego. Pierwsze rozmowy o wykonaniu próby przeszczepu u ludzi zostały już podjęte, a pomysł zyskał aprobatę.

Średnia grudniowej temperatury będzie wyższa od normy

Według sporządzonych niedawno przez amerykańską Administrację do Spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) długoterminowych prognoz pogody, grudzień w Polsce miał być dość ciepły - podkreśla meteorolog Arleta Unton-Pyziołek. Przewidywana temperatura średnia miesięczna będzie wyższa od normy o około 0,5 – 1,0 st. C.

Prognoza na 16 dni: czekają nas święta z dodatnią temperaturą

Jak zapowiadają synoptycy, w ciągu najbliższych dni temperatura w kraju utrzyma się na stosunkowo wysokim jak na grudzień poziomie. Jedynie na początku tygodnia w Polsce odnotujemy minusowe temperatury i opady śniegu. Im bliżej świąt, tym termometry wskażą wyższe wartości - nawet 10 st. C na plusie.

Drogi śliskie od opadów

Pogoda nie będzie ułatwiać podróży po polskich drogach. Według synoptyków, w ciągu dnia niemal w całym kraju pojawią się przelotne opady deszczu lub śniegu. Tam gdzie padać nie powinno utrzyma się silniejszy wiatr.

Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

Noc z rozpogodzeniami. Wiatr coraz słabszy

- W nocy wiatr osłabnie. Jego prędkość sięgnie maksymalnie 50 km/h, a jutro - maksymalnie 60 km/h, ale tylko na Wybrzeżu. W pozostałych miejscach kraju będzie to 40-50 km/h - informuje Tomasz Wasilewski.

"To, co nas atakuje, to w zasadzie huragan"

Ksawery opuścił już Polskę, ale skutki po nim będą jeszcze długo widoczne. W jaki sposób tworzą się tego typu wiatry huraganowe, a także jak zachowują się wiry powietrza na Ziemi? Na te pytania odpowiada dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik.

Łeba - 115 km/h, Poznań - 101 km/h. Lokalnie półmetrowe zaspy

W ciągu ostatniej doby nie tylko mocno wiało, ale i porządnie sypnęło śniegiem. To dlatego, że Ksawery sprowadził wilgotne i zimne powietrze, tłumaczy Tomasz Wasilewski. Prezenter przedstawia także pomiary poczynione przez stacje meteorologiczne. Wiatr najsilniejszy był w piątek wieczorem - w Łebie rozpędził się do 115 km/h. Najwięcej śniegu odnotowano w Elblągu i Lublinie (12 centymetrów), choć lokalnie tworzyły się i półmetrowe zaspy.

We wtorek wyż poprawi pogodę. Przedtem zawieruchy, ale nie powtórka z Ksawerego

- Spokojnie zrobi się od wtorku - zaznacza prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Choć już w sobotnie popołudnie aura powinna nie być aż tak gwałtowna, jak w ostatnim czasie, to nie ma co się do tego przywiązywać. Synoptycy prognozują, że w niedzielę wróci do nas silny wiatr. - To nie będzie orkan, to nie będzie huragan, to nie będzie Ksawery-bis, ale silniejszy wiatr - tłumaczy Wasilewski.

Prognoza pogody na dziś: nadal silny wiatr. Śnieżyce na wschodzie

Synoptycy przewidują, że wiatr w sobotę nie odpuści i nadal będzie porywisty. Prognozowane są także opady śniegu i zawieje na wschodzie Polski. Meteorolodzy zapowiadają przejaśnienia i umiarkowane zachmurzenie. Będzie chłodno - słupki rtęci wskażą od zera do 2 st. Celsjusza na zachodzie kraju.

Morze Północne wdarło się do miast Holandii

Orkan Ksawery sięgnął także krajów Beneluksu. Mimo tego, że centrum niżu znajdowało się daleko na północ, to jednak w Holandii i w Belgii zagrożeniem stał się wysoki poziom wód.