W czwartek prawie wszyscy kierowcy w Polsce napotkają utrudnienia w postaci opadów deszczu. Najtrudniejsze warunki wystąpią na trasach w województwach na południowym zachodzie, gdzie spadnie nawet 50 l/mkw. oraz w części północno-wschodniej, gdzie niewykluczone są burze.
Intensywne opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom Gdańska. W środę w godzinach popołudniowych zalane zostały niektóre jezdnie. Miejscami naporu wody nie wytrzymały studzienki kanalizacyjne.
Jak zapowiada się czwartek w kurortach świata? Burzowo będzie w Portugalii, w Chorwacji, w Grecji, ale też w kurortach Ameryki Łacińskiej, na Malediwach i w Indonezji. Z pełnego słońca będą się cieszyć ci, którzy przebywają w Hiszpanii i w Afryce.
W polskich kurortach niebo będzie zasnute chmurami, z których w wielu miejscach spadnie deszcz. Prognozowane są również lokalne burze. Termometry wskażą od 12 st. C do 25 st. C.
W Kanadzie w prowincji Alberta w poniedziałek rano spadł pierwszy śnieg w tym roku. Zima przyszła dużo szybciej niż zwykle. Mokry, topniejący śnieg połamał drzewa i sparaliżował całe miasto.
Stanąć we wnętrzu krateru, podziwiać rozżarzone jezioro lawy? Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, bo sama myśl o niebezpieczeństwie przyprawia nas o ciarki. Jest jednak śmiałek, któremu tak ekstremalne wyczyny nie są obce. To Kanadyjczyk George Kourounis. Udało mu się pod koniec sierpnia stanąć wewnątrz aktywnego wulkanu Marum, który położony jest na jednej z pacyficznych wysp.
Gdzie efekt cieplarniany najbardziej wpływa na środowisko? Portal weather.com wyłonił 10 miejsc, gdzie globalne ocieplenie oddziałuje na przyrodę w największym stopniu. Na liście znalazły się m.in.: Floryda, Grenlandia czy Antarktyda. Sprawdź gdzie jeszcze i z jakim rezultatem przyroda zmieniła się za sprawą wzrostu globalnej temperatury powietrza.
Prognozy na nadchodzące godziny nie napawają optymizmem. Czeka nas pochmurny i deszczowy czwartek. Niewykluczone, że miejscami spadnie nawet 50 litrów wody. Ostrzegamy więc przed lokalnymi podtopieniami. W piątek będzie nieco pogodniej, ale w części kraju nadal może padać i grzmieć.
W okresie rozpogodzeń głównym zagrożeniem dla alergików będą nadal zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria (średnie stężenie) i z rodzaju Cladosporium (wysokie stężenie).
Zamiast samochodów pędzących po trasie szybkiego ruchu w USA, po drodze sunęła rzeka wody i błota. Wiele samochodów zostało podtopionych i zniszczonych. Dojazd do "miasta grzechu" został wstrzymany. Za całą sytuację odpowiedzialny jest cyklon Norbert.
Jak wygląda Ziemia z wysokości ponad 400 kilometrów? Naukowcy z ESA odpowiedzieli na to pytanie niezwykłym filmem, w którym wykorzystali zdjęcia astronauty Alexandra Gersta, przebywającego obecnie na ISS. Zorza polarna, miliony świateł i białe obłoki nad kontynentami - to niezwykła podróż dookoła świata w niecałą minutę.
Coraz mniej mgieł w Polsce. Jak informuje synoptyk TVN Meteo, utrzymują się one tylko w rejonach górskich. Z kolei na nizinach pojawiają się zamglenia.
Grad uszkodził samolot linii Air Europa, lecący z Madrytu do Buenos Aires. Jak poinformowała we wtorek argentyńska stacja telewizyjna TN, maszyna wylądowała jednak bezpiecznie w stolicy Argentyny.
W ciągu dnia aura nie wszędzie dopisze. Mieszkańcom północno-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju przydadzą się parasole. Pogodnym niebem będą mogli cieszyć się ci, którzy spędzą środę w rejonie od Dolnego Śląska po Podlasie.
Marsjański łazik Curiosity wytrwale pracuje na Czerwonej Planecie już od ponad dwóch lat. W tym roku naukowcy z NASA zamierzają skupić się na warunkach pogodowych, jakie panują na Marsie. W tym celu łazik będzie obserwował marsjańskie niebo. Pracownicy NASA wrzucili na Twittera pierwsze zdjęcie chmur, jakie udało się zrobić Curiosity w ostatnich dniach na Czerwonej Planecie.
Burzowy front przemieszcza się na wschód i powoli się osłabia. Jednak wyładowania wciąż występują w Małopolsce i na Podlasiu. Według synoptyków burze nie ustąpią również w nocy. Zagrzmi na wschodzie kraju.
Burze opanują większość kurortów w Europie i na świecie. Pogodna aura zapanuje w nielicznych miejscach. Słonecznie będzie we wszystkich ośrodkach turystycznych północnej Afryki.
Co najmniej 420 osób zginęło na skutek najgorszych od 50 lat powodzi, które od kilku dni nawiedzają indyjską i pakistańską część Kaszmiru. Władze obu krajów są krytykowane za opóźnienia w akcji ratunkowej.
W miejscowości Santa Marta w Kolumbii miał miejsce poważny wypadek. Droga, po której jechali śmieciarką pracownicy firmy Interaseo, dosłownie się zapadła. Kierowca i asystent zostali ranni. Najprawdopodobniej przyczyną tragedii było powstanie w tym miejscu leja krasowego.
Pracownicy nadleśnictwa Lubaczów (woj. podkarpackie) natknęli się na tajemniczy kawałek metalu wystający z ziemi. Okazało się, że to kompletna armata francuska z 1937 roku. Pod ziemią spoczywała aż od czasów wojny.
Wulkan Kilauea na hawajskiej Wielkiej Wyspie wypuszcza ogromne ilości lawy. Lokalne władze przekazały, że nie ma póki co potrzeby ewakuacji, ale mieszkańcy powinni być gotowi do natychmiastowego opuszczenia domów. Potok lawy znajdował się w poniedziałek ok. 1,6 km od zabudowań.
Zawartość gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęła w 2013 roku rekordowy poziom - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Wskaźnik tempa wzrostu stężenia dwutlenku węgla jest najwyższy od 1984 r., czyli od czasu, kiedy rozpoczęto wiarygodne pomiary.
W poniedziałek władze Nikaragui podały informację o kraterze, jaki powstał po przeleceniu wcześniejszej nocy asteroidy w bliskiej odległości od Ziemi. Specjaliści jednak nie są pewni czy dół, jaki został znaleziony, na pewno stworzył kosmiczny odłamek meteorytu. Nikt niczego nie zauważył. Brak materialnych dowodów.
- Przed nami ciepłe dni, ale pojawią się też burze - informuje Agnieszka Cegielska, prezenterka TVN Meteo. Do czwartku niemal w całym kraju będzie padać. W piątek pogoda nieco się poprawi, ale deszcze i burze nadal nie odpuszczą mieszkańcom zachodniej Polski. Pocieszeniem mogę być jednak wysokie temperatury, sięgające nawet 27 stopni.
Tuż przed 4 rano we wtorek przypadła nadzwyczajna pełnia księżyca. Mieszkańcy regionów, gdzie niebo było przejrzyste, mogli podziwiać ostatni superksiężyc w tym roku. Ziemski satelita, z dnia na dzień, będzie stawał się na naszym niebie coraz mniejszy. Dla spóźnialskich: następny superksiężyc będzie można zobaczyć dopiero za rok.
Badacze, zajmujący się niedźwiedziami polarnymi w Arktyce wzięli pod lupę tropy, pozostawione przez te zwierzęta. Udało im się zdobyć kod DNA tych drapieżnych ssaków. Ekspedycja może stać się przełomowa w badaniach nad ochroną dzikich zwierząt, żyjących nie tylko w Arktyce, ale na całej kuli ziemskiej.