Zima 2014/2015. Przeżyjmy to jeszcze raz

Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24
Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24
Kontakt 24
Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24Kontakt 24

Dzięki Reporterom 24 mogliśmy zobaczyć, jak tegoroczna zima wyglądała w różnych częściach naszego kraju. Intensywne opady śniegu, ochłodzenie, oblodzone drogi czy "przebłyski" wiosny - to wszystko fotografowali i nagrywali nasi internauci. Niektóre ze zdjęć, które otrzymaliśmy od Was na Kontakt 24 naprawdę zachwycają.

Mamy za sobą jedną z najcieplejszych zim w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. Wysokie temperatury, małe opady śniegu - ta zima obeszła się z nami dosyć łagodnie. Reporterzy 24 przez całą zimę zasypywali nas zdjęciami ze swoich okolic. Przez kilka miesięcy przesyłaliście na Kontakt 24 zdjęcia, filmy i informacje o tym, co aktualnie dzieje się w Waszej okolicy.

WIĘCEJ W SERWISIE KONTAKT 24

Pierwszy śnieg w Zakopanem, gwałtowne ocieplenie, zimowe burze, opady śniegu i pierwsze bałwany, ślizgawica na drogach czy wiosenna aura - o tym wszystkim informowaliście na Kontakt 24, dodając do swoich wiadomości niezwykłe zdjęcia. Zobacz: Pogodowe relacje Reporterów 24. Jak wygląda u Was zima?

Postanowiliśmy podsumować dla Was tegoroczną zimę i wybrać najpiękniejsze zdjęcia przesłane do redakcji.

"Pierwszy śnieg tej jesieni"

Pierwsze zdjęcie białego puchu otrzymaliśmy na Kontakt 24 już 22 października 2014 roku. Chociaż kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia, wielu z naszych Reporterów 24 cieszyło się śniegiem już od października. Zdjęcia wysyłali na Kontakt 24. Zobacz: "Spadł pierwszy śnieg". Zimowa aura na zdjęciach Reporterów 24.

Pierwszy śnieg tej jesieni spadł w środę w Zakopanem. Około południa pokryte cienką warstwą śniegu były zbocza Nosala i Gubałówki oraz najwyżej położona dzielnica miasta - Cyrhla. Śnieg padający w centrum Zakopanego szybko topniał.

"Gdzie ta zima?"

To pytanie internauci zadawali nam bardzo często tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalendarzowa zima nie wszystkich Reporterów 24 przywitała śniegiem. Pierwszego i drugiego dnia świąt było raczej pochmurno i mokro.

- Grudzień był bardzo wilgotny i deszczowy. W Warszawie spadło w sumie w ciągu miesiąca ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy, podczas gdy norma trzydziestoletnia dla grudnia wynosi na Mazowszu około 20-30 mm. Miesiąc był na ogół pochmurny, mglisty, przypominający listopad - powiedziała nam synoptyk TVN Arleta Unton-Pyziołek.

Jak dodała, najwyższą temperaturę tego miesiąca odnotowano 19 grudnia we Wrocławiu i Legnicy. Termometry pokazywały tam aż 14 stopni! Natomiast najniższa grudniowa temperatura to -18 stopni w Zakopanem i Zamościu, 21 grudnia.

"Zrobiło się bajecznie"

W tym roku opadów śniegu nie było zbyt wiele, co sprawiło, że Reporterzy 24 jeszcze bardziej czekali na białą aurę.

Pod koniec świąt Bożego Narodzenia w końcu się pojawił! Biały puch okrył Polskę, a skrzynkę Kontaktu 24 zasypały piękne zdjęcia Reporterów 24. Jak napisał internauta Vintage, "zrobiło się bajecznie".

- Jeszcze w Wigilię temperatura maksymalna w Polsce wyniosła od 7 stopni w Suwałkach do 12 w Nowym Sączu, podczas gdy 30 grudnia osiągnęła od -1 st. w Szczecinie do -10 st. w Siedlcach, Lublinie i Krośnie - poinformowała synoptyk TVN.

"Marsz do lepienia bałwanów"

Kiedy zima rozkręciła się na dobre można było wreszcie… lepić bałwany!

Jedno z pierwszych zdjęć bałwana, przyszło na Kontakt 10 grudnia z Kołobrzegu. Później Reporterzy 24 chętnie chwalili się swoimi zimowymi rzeźbami.

Styczeń i luty? To "walka zimy z wiosną"

Styczeń pogodowo zaskakiwał. To właśnie w tym miesiącu przyszło do nas ocieplenie.

- Do połowy miesiąca pogoda była zmienna. Występowały opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami śniegu. Najniższą temperaturę odnotowano 7 stycznia w Lesku: -19 stopni, a najwyższą 10 stycznia we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze: wyniosła 15 stopni. Jeszcze 17 stycznia w najcieplejszym momencie dnia było od 4 st. w Suwałkach do 13 st. w Krakowie - podała synoptyk TVN.

18 stycznia nastąpiło duże, gwałtowne ochłodzenie i temperatura w ciągu dnia była na minusie, bądź nieco powyżej zera, nie przekraczała 5 stopni.

Zmienność tegorocznej zimy doskonale obrazuje zdjęcie Reportera 24 Casimirusa. Zobacz: Bitwa pór roku w obiektywie Reportera 24 "Materiałem Miesiąca"!

Naszych internautów zaskoczyła również "styczniowa burza" m.in. na Dolnym Śląsku.

20 stycznia od północnego-wschodu kraju (Suwalszczyzny, Mazur i Podlasia) rozpoczęło się powolne ale konsekwentne ochładzanie. W tych regionach sypnęło wówczas śniegiem. Jednak prawdziwa zima rozpoczęła się 25 stycznia, kiedy to opady pojawiły się w całym kraju.

- Pokrywa śnieżna na nizinach 31 stycznia wynosiła od 1 cm w Toruniu, 2 cm w Warszawie, 4 cm w Mławie do 15 cm w Suwałkach. W górach pokrywa śnieżna wynosiła już miejscami do 100m. W trzeciej dekadzie stycznia panowały bardzo dobre warunki narciarskie w polskich górach - powiedziała synoptyk TVN.

Synoptyk dodała również, że odchylenie temperatury średniej miesięcznej dla stycznia w tym roku w Polsce było wyjątkowo duże, w stosunku do średniej z okresu 1961-1990, bo wyniosło ponad 4 stopnie.

- W porównaniu z ostatnim 30-leciem, cechującym się wzrostem temperatury globalnej, odchylenie in plus wyniosło prawie 3 stopnie. To wyjątkowo ciepło, gdyż styczeń cechuje się w Polsce najniższą średnią miesięczną temperaturą - zaznaczyła synoptyk TVN.

Jak wyglądał luty? Ten miesiąc był suchy i ciepły

Do 8 lutego występowały w Polsce opady śniegu, które 9 lutego zastąpił deszcz. Właściwie od tego momentu rozpoczął się wymarsz zimy, a wkroczyło przedwiośnie

- W lutym temperatura maksymalna przekraczała w całym kraju 0 stopni. Po 15 lutego temperatura w najcieplejszym momencie dnia przekraczała 10 st. Najniższą wartość temperatury odnotowano 6 lutego w Resku na Pomorzu, -14 st, a najwyższą wartość 23 lutego w Tarnowie, 14 st. - podała Arleta Unton-Pyziołek.

"Szklanka" na drogach

Kiedy w Polsce "pojawiała" się zima i temperatury spadały poniżej zera, Reporterzy 24 przesyłali nam materiały ukazujące fatalne warunki na drogach. W styczniu otrzymaliśmy m.in. informację o wywróconej karetce pogotowia na Opolszczyźnie czy nagranie z Katowic, które pokazuje jak może skończyć się wyprzedzanie na oblodzonej powierzchni.

W marcu zima uśpiła naszą czujność i wróciła w spektakularny sposób zaskakując kierowców na Śląsku. W Chorzowie oblodzone jezdnie unieruchomiły na kilka godzin ciężarówki i autobusy.

Zobacz: "Szklanka" na drogach i korki. Ciężki poranek na Śląsku

Marzec jak zwykle "przeplata"

Marzec według sezonowych prognoz jednej z najlepszych organizacji meteorologiczno-hydrologicznych na świecie, czyli amerykańskiej NOAA, ma w naszej części Europy również cechować się temperaturą wyższą od średniej i niskimi opadami. - W Warszawie spadło na razie 10mm, podczas gdy w marcu spada średnio do 30 mm wody - poinformowała synoptyk TVN.

Chociaż w marcu czuć już w wielu częściach naszego kraju wiosnę, na początku miesiąca Reporterzy 24 zwracali uwagę, że do nich przyszła jeszcze zima. Otrzymaliśmy wtedy zdjęcia ośnieżonej Łodzi, Warszawy czy Zakopanego.

Zobacz: "A u nas śnieg!". Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

"Przyszła wiosna!"

Zdjęcia, które dostajemy od Was od połowy marca nie pozostawiają wątpliwości - mamy już wiosnę!

W piątek, 20 marca rozpoczęliśmy wiosnę astronomiczną, a w sobotę 21 marca powitaliśmy wiosnę kalendarzową.

Autor: mz,rydz/aw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / vald_as / Casimirus / zim

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przez Polskę przeszły burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, powodując liczne zniszczenia. Strażacy w piątek i w nocy z piątku na sobotę interweniowali ponad 3000 razy, dwie osoby zostały lekko ranne. W województwie śląskim wiatr zerwał 13 dachów. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. W sobotę należy spodziewać się burz na przeważającym terenie Polski. Na termometrach zobaczymy od 23 do 33 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami gorący weekend, nie zabraknie też gwałtownych zjawisk w postaci burz. Nowy tydzień nie przyniesie ulgi od spiekoty. We wtorek temperatura może sięgnąć miejscami 34 stopni.

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP