Mieszkańcy Denver w amerykańskim stanie Kolorado cieszyli się późno wiosenną temperaturą, kiedy zaatakowały ich intensywne opady śniegu. Selene, bo tak nazywał się śnieżny front, objęła centralne i wschodnie stany USA. Najintensywniej padało w Denver w stanie Kolorado.
Deszczowe chmury zbiorą się jedynie na zachodzie Polski. W pozostałych regionach padać nie powinno - będzie całkiem pogodnie. Chwilami da nam się we znaki silniejszy wiatr.
Amerykanie wystrzelili na orbitę statek towarowy, który w sobotę dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jedzenie i sprzęt potrzebny do badań. Oprócz standardowych produktów dostaną m.in. wielkanocne jaja.
Saharyjski piasek przypuszcza atak na Europę. Dziś przykrył większą część Włoch, a w kolejnych dniach ogarnie południowy-wschód kontynentu, zahaczając o Polskę. Brunatny pustynny pył, nazywany "krwawym deszczem", może przykryć nasze auta i ubrudzić nam okna. Dlatego ze świątecznymi porządkami chwilę poczekajmy.
Naukowcy po raz pierwszy zarejestrowali falę uderzeniową, która wytworzyła się po wybuchu ogromnej gwiazdy. Po eksplozji stała się supernową typu II P. Obserwacji dokonano dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera.
Przyczyn chorób serca może być wiele. Ich podłoże bywa genetyczne, środowiskowe, albo, jak ustalili amerykańscy naukowcy... bakteryjne. Nadmierna ilość "produktu ubocznego" niektórych szczepów powoduje bowiem miażdżycę i znacznie podnosi ryzyko zawału serca czy udaru.
Dane klimatyczne stale napływające z największych ośrodków meteorologicznych na świecie sprawiają, że nie milkną dyskusje na temat globalnego ocieplenia. Głos w sprawie zmiany klimatu zabrała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i podkreśliła, że mają one "bezprecedensowe tempo".
Choć wiosna już trwa i niedługo czeka nas ocieplenie, zima robi wszystko, żebyśmy o niej nie zapomnieli. O poranku w środę 23 marca temperatura w wielu miejscach spadła poniżej zera, a w Suwałkach osiągnęła -8 st. C.
Po raz trzeci mamy szansę obserwować rybołowy z Nadleśnictwa Lipka. Transmisja na żywo przyciąga co roku wielu internautów. W tym roku drapieżniki będzie można także usłyszeć.
Do Polski wkracza front atmosferyczny, który przyniesie deszcz. Opady wystąpią na zachodzie i południu kraju. Spodziewamy się do 9 st. C w najcieplejszym momencie dnia.
Starcie nauki z powtarzanymi z pokolenia na pokolenie ludowymi mądrościami kończy się dwojako: albo babcine rady nabierają mocy, albo odchodzą do lamusa. Odnośnie śniadań jednak wątpliwości nie ma: rozpoczynanie dnia zjedzeniem wartościowym posiłkiem działa lepiej, niż go unikanie. Nawet, jeżeli owo śniadanie jemy dwa razy.
Zima za nami. Była bardzo zmienna, kapryśna, a często "urzędowała" tylko w górach, gdzie śniegu było sporo, miejscami powyżej 100cm. Zresztą na Kasprowym Wierchu nadal zalega 149 cm.
Czarne dziury generują najszybszy wiatr, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Naukowcy wykryli gwałtowne podmuchy, wydobywające się z kwazarów. Mają prędkość ponad 200 mln km/h.
Aktywny i zdrowy tryb życia, to nie tylko unikanie używek jak alkohol, narkotyki czy papierosy oraz regularne odwiedziny pobliskiej siłowni, celem "odrobienia" wszystkich wskazanych przez trenera ćwiczeń. To także zdrowa, zbilansowana dieta.
W niektórych miejscach nie da się zrobić "selfie". Tak jest właśnie na Svalbardzie, najbardziej wysuniętym na północ, zamieszkałym obszarze na Ziemi. Kraj znalazł rozwiązanie tego problemu - loty dronem.
Obok Ziemi przeleciała już pierwsza z dwóch komet. Dziś minie nas kolejna z nich, która może być fragmentem poprzedniczki. Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko. Kolejny tak bliski przelot komety wystąpi za 150 lat.
Analiza wyników sportowych i BMI nowojorskich uczennic ze stwierdzoną nadwagą wykazała, że informowanie dziewcząt i ich rodziców o problemie z wagą, nie skutkuje jej redukcją. Przeciwnie - powoduje, że BMI rok później jest większe.
Polscy naukowcy i instytucje łączą siły. Do 2020 roku chcą stworzyć pierwszego komercyjnego satelitę. Będzie on częścią systemu bezpieczeństwa ruchu morskiego. Projekt wspiera Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jeśli wystarczy funduszy, na maszynie znajdzie się odpowiedni sprzęt, który będzie mierzył parametry meteorologiczne.
Zmiany klimatyczne mają wpływ na wszystko, nawet na rzeczy, których nie przypuszczamy. Być może już niedługo, przez globalne ocieplenie, nie będziemy mogli pić wina, bo winorośle nie będą chciały rosnąć.
W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu powstał bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Do tej pory zebrano materiał genetyczny m.in. od niedźwiedzi, wilków i antylop. Być może gromadzone próbki pomogą w przyszłości rozwiązać pewne wątpliwości, związane z ochroną zwierząt.
Dwa miesiące po starcie rakiety Falcon 9, otrzymaliśmy pierwsze dane, dotyczące wysokości wody w oceanach. Zostały one zebrane przez satelitę Jason 3, który ma kontynuować misję badania oceanów po poprzedniku - Jasonie 2.