Na drogę łączącą Bergen i Oslo zeszła 60-metrowa lawina błotna. Żywioł ranił podróżującego tamtędy Polaka, który trafił do szpitala. Droga została zamknięta.
Znowu Runmageddon? Znowu taplanie się w błocie, ścianki, kontenery z lodem, jakieś zasieki? Znowu? Już nie tylko znajomi pukali się w głowę, ja też powoli zaczęłam.
Dla mieszkańców Oklahomy szybko wirujące powietrze, z którego powstają, np. tornada, nie jest niczym wyjątkowym. Przeciwnie - znają to zjawisko oraz jego niszczycielski potencjał aż nazbyt dobrze. Ten sam żywioł napotkany w Europie - a zwłaszcza podejście do niego - był jednak dla pary Amerykanów dużym zaskoczeniem.
"Nad Hamburgiem zaczął tworzyć się lej, z którego powstaje trąba powietrzna" - napisał na Kontakt 24 internauta Sebastian B., załączając film. Zjawisko, uchwycone też przez innych Reporterów 24 jest efektowne, jednak to wcale nie trąba powietrzna.
W ciągu dnia warunki drogowe w części kraju, a konkretnie na północnym zachodzie Polski, będą dalekie od wymarzonych. Winne okażą się przelotne opady deszczu i burze.
Nie wszędzie w ciągu dnia utrzyma się pogodna, słoneczna aura. Meteorolodzy prognozują wystąpienie w części kraju przelotnych opadów deszczu i burz oraz niekorzystne warunki biometeo. Wszędzie jednak będzie ciepło - w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 23 do 27 st. C.
- Coś takiego widziałem po raz pierwszy. Myślałem, że to trąba powietrzna - relacjonuje Reporter 24, który był świadkiem spektakularnego zjawiska meteorologicznego. Nawiedziło ono we wtorek miejscowość Biedrzychowa w województwie dolnośląskim.
Ulewne opady deszczu, utrzymujące się nad stolicą Anglii, spowodowały lokalne zalania. Agencja Ochrony Środowiska podała, że w godzinę spadło aż 35 l/mkw. deszczu.
Czy w Polsce można obserwować zorzę polarną? Jak najbardziej. Trzeba po prostu wiedzieć kiedy i z jakiego miejsca, czego dowodzi opublikowany przez pasjonatów film poklatkowy.
Słońce w swoich młodzieńczych latach było o wiele bardziej aktywne niż teraz. Naukowcy z NASA twierdzą, że ogromny superrozbłysk słoneczny był kluczowy dla powstania życia na Ziemi. Zjawisko jest znane jako paradoks słabego, młodego Słońca.
Niewielkie muszki, które pojawiły się ostatnio w kraju, skutecznie zatruwają życie ludziom. Przez owady nie mogą oni wieczorami siedzieć w ogrodzie, ani nawet wychodzić z domów. Wszystkiemu winna jest ochotka, której w tym roku jest bardzo dużo.
Ratownik Marcin Siwek przestrzega, by za tonącym nie wskakiwać do wody. Woda to nieprzewidywalny żywioł, dlatego trzeba obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Na antenie TVN24 Marcin Siwek radził, jak pomóc tonącemu i jak zachować się w wodzie w sytuacji zagrożenia życia.
Powtarzające się cyklicznie zjawisko silnych opadów w czerwcu i lipcu nazywane jest letnim monsunem, a w Polsce deszczami świętojańskimi. Odkrył to zjawisko, po wnikliwych badaniach klimatu Europy Środkowej, jeden z największych klimatologów europejskich, Hermann Flohn (1912-1997) pracujący na Uniwersytecie w Bonn.
Mieszkańcy Chicago byli świadkami niezwykłego zdarzenia. Po południu lokalnego czasu na jednym ze skrzyżowań w centrum miasta rój pszczół obsiadł latarnię i przypięte do niej rowery.
Sprowadzone przez sztorm tropikalny Colin ulewy spowodowały powodzie i podtopienia w części Florydy. Gubernator ogłosił stan wyjątkowy obowiązujący w ponad połowie okręgów. Władze jednego z nich ewakuowały mieszkańców z powodu zagrożenia ze strony żywiołu.
Start najnowszej wersji statku kosmicznego Sojuz MS został przełożony z powodu obaw ekspertów. Konieczne okazało się przeprowadzenie więcej testów celem sprawdzenia oprogramowania, poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.
- Największym zagrożeniem dla niektórych gatunków jest nieświadomy turysta - podkreślali w poniedziałek uczestnicy konferencji z okazji Dnia Ochrony Środowiska. By nie przyczyniać się do handlu gatunkami zagrożonymi, nie należy kupować pamiątek wykonanych z części zwierząt.
Utrzymujące się ulewy doprowadziły w Australii do powodzi. W wyniku żywiołu zginęły trzy osoby, a dwie uważane są za zaginione. W niektórych miejscach podtopienia były najgorsze od 30 lat.
Według najnowszych badań żelazny sztylet faraona Tutanchamona był wykonany z meteorytu. Egipcjanie być może wiedzieli nawet z jakim materiałem mają do czynienia.
Poziom wody w Sekwanie zaczyna opadać. To dobra informacja, szczególnie, że w piątek 10 czerwca rozpoczyna się Euro 2016 i do kraju przyjedzie niebawem wielu turystów. Władze informują jednak, że rzeka wróci do normalnego stanu dopiero za około 10 dni.
Prędkość światła w próżni jest stała i jest to jedna z podstawowych zasad fizyki. Naukowcy z Filipin postanowili jednak zrobić pewien eksperyment i spowolnili w próżni niektóre z jego wiązek.
Aleksander Doba, kajakarz, który chciał przepłynąć Atlantyk z USA do Europy, musiał przerwać swoją wyprawę. Jak mówi, nie została ona zakończona, a jedynie przerwana. Mężczyzna planuje kontynuację podróży w maju 2017 roku.