Najnowsze

Najnowsze

Gigantyczny rozbłysk na Słońcu może zniszczyć życie na Ziemi

Gwiazdy są niezwykle aktywnymi obiektami. Okazuje się, że rozbłysk na Słońcu może być tak silny, że zniszczyłby życie na Ziemi. Według specjalistów zdarza się on raz na około tysiąc lat. Prawdopodobnie takie zjawisko miało ostatnio miejsce w 993 roku, na szczęście jego siła była ograniczona i nie spowodowało na Ziemi poważniejszych konsekwencji.

W weekend powinno powrócić słońce

Nad Polską znajduje się aktywny front atmosferyczny. Wszędzie może przelotnie popadać. Jednak po paru dniach z deszczem spodziewamy się słonecznej aury. - Podczas najbliższego weekendu jest szansa na bardzo ładną pogodę - zapowiada Tomasz Wasilewski. Prezenter opowiada także o sytuacji pogodowej w całej Europie.

Magiczna zorza polarna z Kosmosu. Zobacz wyjątkowy film

Nie każdy miał okazję zobaczyć zorzę polarną. To niezwykłe zjawisko pojawia się głównie w rejonach podbiegunowych. Świetliste łuki, tańcujące wysoko na niebie, przepięknie wyglądają z powierzchni Ziemi. Zjawisko to wyjątkowo prezentuje się także z Kosmosu.

Kiedyś było cieplej na Plutonie

Naukowcy nieustannie dowiadują się czegoś nowego, a ludzkość wraz z nimi. Ich najnowsze ustalenie dotyczy karłowatej planety krążącej na krańcach Układu Słonecznego, Plutona.

Wszędzie mokro, lokalnie zagrzmi

Wtorek minie kierowcom pod znakiem przelotnych opadów. Lokalnie może spaść do 10 l/mkw. deszczu. Lokalnie pojawią się burze, podczas których wiatr rozpędzi się do 75 km/h.

Nie ćwicząc, starzejemy się szybciej

Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać rolę ruchu w funkcjonowaniu organizmu. Badania na grupie myszy wykazały, że aktywność fizyczna wpływa korzystnie na organizm i zapobiega starzeniu się.

Pył znad Sahary zmienia klimat na świecie. Powstanie więcej huraganów

Wiatr przenosi tak wiele pyłu znad Sahary, że ma on wpływ na klimat. Jego rozprzestrzenianie się związane jest z różnymi zjawiskami meteorologicznymi, takimi jak El Nino, czy oscylacja północnoatlantycka. Ponadto naukowcy stworzyli model, przewidujący zmniejszenie emisji pyłu z Sahary w najbliższych stu latach.

Nietypowe tradycje wielkanocne z całego świata

Omlet z prawie pięciu tysięcy jaj, zawody w toczeniu pisanek, jagnięce gulasze, bitwa na jajka i własnoręcznie wykonane latawce. To tylko niektóre tradycje, które ubarwiają święta wielkanocne w różnych regionach świata.

Jajko - symbol odradzającej się przyrody

Jajko początkowo związane było z kultem pogańskim i korespondowało ze Słońcem. Symbolizowało też odradzającą się przyrodę. Dopiero długo po wprowadzeniu chrześcijaństwa zaczęto łączyć je ze sferą sacrum i utożsamiać z wielkanocnym odrodzeniem życia. Poznajcie historię jajka.