TVN Meteo | Ciekawostki

Ptaki zimujące w Polsce. Jak wygląda jemiołuszka i dzwoniec?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
ptaki.info, encyklopedialesna.pl
Pliszki zadomowiły się w koparce
Pliszki zadomowiły się w koparceKontakt 24
wideo 2/5
Kontakt 24Pliszki zadomowiły się w koparce

Jesień to moment, kiedy ptaki migrują. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich gatunków - niektóre prowadzą osiadły tryb życia. Migracje są spowodowane przede wszystkim tym, że w danym miejscu podczas danej pory roku nie ma wystarczającej ilości pokarmu. Podpowiadamy, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które zimują w Polsce.

● Najpopularniejszym przedstawicielem ptaków odlatujących na zimę z Polski jest bocian. ● Wróble spędzają całą zimę w Polsce. ● Polska dla wielu gatunków ptaków jest ciepłym krajem, przylatują tu na zimne miesiące.

Ptaki zimujące w Polsce

Polskie zimy wydają się dość mroźne i niesprzyjające zwierzętom, jednak dla niektórych gatunków Polska zimą jest ciepłym miejscem. Dlatego też wybierają ją za cel swojej podróży.

Na zimę do Polski przylatują między innymi: śnieguła, poświerka, czeczotka, jemiołuszka, droździk, mewa siodłata, myszołów włochaty, jer, bielaczek, uhla, lodówka, edredon, bernikla obrożna i nur czarnoszyi.

Jakie ptaki nie odlatują do ciepłych krajów?

Spotkać można również ptaki, które zostają na zimę w Polsce. Są to między innymi: sikora, kowalik, dzięcioł, wróbel, sójka, cietrzew, sroka, czapla siwa, łabędź niemy czy zimorodek.

Jesienne wędrówki ptakówPAP

Najpopularniejsze ptaki w Polsce zimą

Jemiołuszka Mieszka w Polsce między październikiem a kwietniem. Można więc spotkać ją zimą. Jest gatunkiem chronionym. Jak wygląda jemiołuszka? Osiąga wielkość około 19-21 centymetrów. Ma krótki ogon i zaostrzone skrzydła. Łatwo jest ją rozpoznać dzięki czubowi na głowie, żółtemu końcowi ogona i skrzydłom ozdobionym białymi paseczkami i czerwonymi końcami lotek. Najczęściej jemiołuszkę można zobaczyć na jarzębinie czy jemiole.

Dzwoniec Ten gatunek ptaka spotkać można w Polsce przez cały rok. Jest to bowiem ptak osiadły. Jak wygląda dzwoniec? Ma około 14-16 centymetrów długości i zielonożółte upierzenie. 

dzwoniec shutterstock_1890698656Shutterstock

Szpak To nieco większe ptaki. Ich ciało ma długość około 21-23 centymetrów. Mają żółte dzioby i czarne upierzenie z białymi plamkami. Śpiewając naśladuje inne ptaki. Kiedy odlatują szpaki? Między październikiem a listopadem. Kiedy przylatują szpaki? Wczesną wiosną - w marcu. Gdzie zimują szpaki? Część szpaków zostaje na zimę w Polsce. Gdzie odlatują szpaki? Te, które nie zostaną w Polsce, odlatują na południe i zachód Europy.

Sójka To ptak z rodziny krukowatych, który osiąga długość około 32-36 centymetrów. Jak wygląda sójka? Ma beżowobrązowe upierzenie i charakterystyczne niebieskie pióra na skrzydłach. Co ciekawe, sójka lata dość chybotliwie. Co je sójka? Jej pokarmem są najczęściej drobne kręgowce, owady, jaja ptaków, ale również żołędzie. Czy sójka odlatuje na zimę? Sójki prowadzą osiadły tryb życia i tylko w przypadku bardzo srogiej zimy niektóre osobniki przemieszczają się na południe i południowy wschód. 

Czy wróble odlatują do ciepłych krajów? Wróble prowadzą osiadły tryb życia i cały rok spędzają w Polsce. Mieszkają one bardzo blisko ludzi. Nie każdy wie, że jest to gatunek, który podlega ścisłej ochronie. Wróbel mylony jest często z innym wróblowym w Polsce - mazurkiem. Jest on jednak trochę mniejszy od wróbla, na głowie ma brązową, czekoladową czapeczkę, a na poliku czarną plamkę.

Ptaki odlatujące na zimę

Jakie ptaki odlatują na zimę? Najbardziej znany ptak, który odlatuje do ciepłych krajów, to bocian. Poza tym na zimę z Polski odlatują między innymi: zięba, szczygieł, skowronek, gawron, kawka, gęgawa, cyraneczka, jaskółka, jerzyk, przepiórka, słowik, muchołówka mała, pliszka cytrynowa i wiele innych gatunków. Zdarzyć się może, że zobaczysz zimą pojedyncze osobniki gatunków, które odlatują z Polski. Niektóre z nich mogły być zbyt słabe, żeby odlecieć. Mogły być chore. Możliwe też, że zima jest na tyle ciepła, że po prostu postanowiły zostać, co w przypadku niektórych gatunków zdarza się coraz częściej.

Małe ptaki w Polsce

W Polsce mieszka wiele małych gatunków ptaków. Podczas obserwacji możesz spotkać między innymi: wróbla, sikorę, rudzika, słowika, ale również wyjątkowo małego strzyżyka czy mysikrólika. W Polsce możesz też spotkać zielone ptaki. Jednym z najciekawszych z nich jest dzięcioł zielony, który dodatkowo ma czerwoną głowę. Żółto-zielonym upierzeniem charakteryzuje się na przykład maleńki ptak - dzwoniec.

Jakie ziarna dla ptaków?

Czym dokarmiać ptaki zimą? Czym karmić wróble, kowaliki, dzwońce i trznadle? Idealna będzie mieszanka nasion słonecznika, prosa, pszenicy, owca lub płatków owsianych.

Co jedzą kosy i kwiczoły? Dobrym pomysłem będą pokrojone jabłka, owoce jarzębiny, borówki, rodzynki, suszone morele.

Czym karmić wrony i inne większe gatunki ptaków? Sprawdzą się większe nasiona - pszenica oraz gruba kasza.

Kaczki i łabędzie dokarmiać można ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi gotowanymi warzywami, kukurydzą. Pamiętaj jednak, żeby nie wrzucać pokarmu do wody.

Sikory i dzięcioły chętnie zjedzą słoninę. Musi być ona surowa i niesolona. Nie powinna też wisieć dłużej niż dwa tygodnie.

ZOBACZ >> Dokarmianie ptaków. Co jedzą różne gatunki ptaków?

Autor:aw//mro

Źródło: ptaki.info, encyklopedialesna.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości