Dokarmianie ptaków. Co jedzą różne gatunki ptaków?

Autor:
aw//mro
Źródło:
Lasy Państwowe, STOP Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
Pliszki zadomowiły się w koparce
Pliszki zadomowiły się w koparceKontakt 24
wideo 2/5
Kontakt 24Pliszki zadomowiły się w koparce

Kiedy przychodzi jesień i na zewnątrz zaczyna się robić zimno, wiele osób zastanawia się, czy to już moment, żeby zacząć dokarmiać ptaki. To jednak jeszcze za wcześnie. Podpowiadamy, czym dokarmiać ptaki zimą i kiedy przestać to robić.

Jeżeli zaczniesz dokarmiać ptaki zimą, nie przestawaj tego robić i rób to regularnie.Zacznij dokarmiać ptaki dopiero, kiedy spadnie śnieg.Nie karm ptaków chlebem.

Dokarmianie ptaków zimą

Specjaliści radzą, aby rozpocząć dokarmianie dopiero, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Jest on bowiem bardzo dużym utrudnieniem dla ptaków przy poszukiwaniu pożywienia. Jest to też odpowiedź na pytanie, dlaczego dokarmiamy ptaki zimą. Robi się to po to, aby pomóc przetrwać ptakom w najtrudniejszym dla nich okresie.

Do kiedy dokarmiać ptaki? Najlepiej jest robić to do wczesnej wiosny.

Dokarmianie całoroczne jest odradzane przez specjalistów. Nie należy uzależniać ptaków od pożywienia, które dostają od ludzi.

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Pamiętaj, jeżeli zaczniesz dokarmiać ptaki, rób to konsekwentnie i regularnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania. Ptaki najlepiej dokarmiać zimą w karmniku. Koniecznie trzeba jednak zadbać o czystość karmnika i jego okolicy. Jeżeli wokół miejsca karmienia zalegać będą resztki jedzenia i odchody, możliwe jest przenoszenie chorób. Z tego też powodu nie zapominaj o czyszczeniu karmnika w rękawiczkach.

Jeżeli chcesz dokarmiać ptaki na przykład w parku, pamiętaj o tym, żeby rozsypywać pokarm w miejscu zacisznym i osłoniętym przed wiatrem. Powinno być to jednak miejsce, z którego w razie zagrożenia ptaki będą mogły uciec. Wysypując pokarm przy alejkach, ptaki narażone są na płoszenie przez przechodzących ludzi czy biegające psy.

Jak dokarmiać ptaki?

Jakie ptaki dokarmiać zimą?

Zimą możesz dokarmiać gatunki, które spędzają ten czas w Polsce. Są to między innymi: wróble, sikory, dzwońce, kowaliki, gołębie, kawki, gawrony, dzięcioły, kosy, kwiczoły, ale także ptaki wodne - kaczki czy łabędzie.

Co jedzą ptaki?

Przede wszystkim specjaliści podkreślają, żeby nie używać soli do jedzenia, którym karmimy ptaki. Nie zaleca się również karmienia ptaków chlebem, ponieważ przy częstym spożywaniu pieczywa ptaki mogą nabawić się chorób układu pokarmowego. Ptaki w większości przypadków zjedzą wszystko, co człowiek im rzuci. Dlatego też trzeba dokarmiać ptaki mądrze, żeby nie zrobić im krzywdy.

Uwaga! Nie podawaj ptakom produktów solonych ani spleśniałych.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Czym karmić wróble, kowaliki, dzwońce i trznadle? Idealna będzie mieszanka nasion słonecznika, prosa, pszenicy, owca lub płatków owsianych.

Co jedzą kosy i kwiczoły? Dobrym pomysłem będą pokrojone jabłka, owoce jarzębiny, borówki, rodzynki, suszone morele.

Czym karmić wrony i inne większe gatunki ptaków? Sprawdzą się większe nasiona - pszenica oraz gruba kasza.

Kaczki i łabędzie dokarmiać można ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi gotowanymi warzywami, kukurydzą. Pamiętaj jednak, żeby nie wrzucać pokarmu do wody.

Sikory i dzięcioły chętnie zjedzą słoninę. Musi być ona surowa i niesolona. Nie powinna też wisieć dłużej niż dwa tygodnie.

Dodatkowym elementem mieszanki ziaren dla ptaków mogą być orzechy - laskowe, ziemne (ale bez dodatku soli!) i włoskie. 

Czym karmić ptaki? Ciekawym pomysłem jest też przygotowanie specjalnej „pyzy”, czyli kuli tłuszczowej. Można ją kupić w sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić ją samodzielnie w domu. Wystarczy kostka smalcu, nasiona i ziarna. Smalec należy roztopić i połączyć z nasionami i ziarnami. Później formuje się z niego kulę, przez którą najlepiej przepleść sznurek lub wstążkę, następnie kulę wiesza się przy karmniku czy na balkonie. Gotowe kule najczęściej pakowane są w siatki, jednak zdarzają się przypadki, że ptaki zaplączą się w siatkę, co może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Czy ptaki jedzą surowy ryż? Zjedzą na pewno, jednak mówi się, że surowy ryż może pęcznieć w żołądkach ptaków. Gotowany natomiast przy dużym mrozie będzie zamarzał. Uważać trzeba też na siemię lniane dla ptaków. Jeśli zamoknie, zrobi się kleiste i niejadalne.

Zakaz dokarmiania gołębi

W Polsce dokarmianie gołębi nie jest prawnie zakazane. Zdarzają się sytuacje, że w regulaminach wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni pojawiają się zakaz dokarmiania gołębi. Jest to najczęściej spowodowane troską o czystość osiedla czy terenu wokół bloku.

Co jedzą ptaki wiosną?

Ptaki jedzą swój naturalny pokarm. Najczęściej są to chwasty, owoce, jagody, nasiona traw, części roślin, ale także bezkręgowce, drobne ssaki, gady i płazy.

Jakie ptaki zimują w Polsce?

Na zimę do Polski przylatują między innymi: śnieguła, poświerka, czeczotka, jemiołuszka, droździk, mewa siodłata, myszołów włochaty, jer, bielaczek, uhla, lodówka, edredon, bernikla obrożna czy nur czarnoszyi. Wiele polskich ptaków nie odlatuje z naszego kraju na zimę. Dlatego tak często spotkać można zimą gołębie, sikory, kosy czy kwiczoły.

Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe, STOP Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków

Źródło zdjęcia głównego: SHUTTERSTOCK

Pozostałe wiadomości