"Zgniły wyż", który od kilku dni wpływa na pogodę w Polsce, jest winowajcą gęstych mgieł. Kierowcom i pilotom utrudniają one życie, zmuszając do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy lub zmiany kursu. Inni, tak jak Reporter 24, wykorzystują mgłę do podglądania Słońca.
"Zombie robak" to nowe odkrycie paleontologów we włoskiej Toskanii. Został znaleziony w kościach wieloryba sprzed 3 mln lat. Dlaczego zasłużył sobie na takie określenie?
Mamy coraz większą pewność, że ekstremalne zjawiska pogodowe, zyskują na sile z powodu działalności człowieka. Kontynuowana wysoka emisja gazów cieplarnianych sprawi, że w ciągu kilku dekad sytuacja wciąż będzie się pogarszać - wynika z raportu agendy ONZ, który trafił do rąk dziennikarzy agencji Associated Press (AP).
Kiedy wielkie stada szpaków szykują się do lądowania, oczom człowieka ukazuje się jeden z najbardziej zachwycających spektakli występujących w świecie zwierząt. Koniecznie zobaczcie film, na którym stada wirujących ptaków zwiastują zimę.
Inwersja to łacińskie słowo na określenie zmiany pewnych cech na przeciwne, odwrócenie. W meteorologii istnieje pojęcie inwersji temperatury, polegające na jej wzroście wraz ze wzrostem wysokości. Przy normalnym rozkładzie temperatura wraz z wysokością spada.
Legenda o niezwykłym kamieniu, którego jasne światło pozwalało Wikingom na bezbłędną nawigację w czasie gęstej mgły czy po zmroku, okazała się prawdą! Naukowcy uważają, że potrafili oni wykorzystać zjawisko tzw. dwójłomności światła, które zachodzi w pewnym gatunku kryształów. Może niedługo producenci GPS'ów będą je dodawać do zestawów samochodowych?
W tym roku mija 12 lat, odkąd Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nieprzerwanie zamieszkują ludzie. Amerykanie śnili o tym od dekad. Serwis scientificamerican.com postanowił pokazać, jak niegdyś je sobie wyobrażali. Najstarszy znany projekt pochodzi z 1869 roku.
Mgły, mgły, mgły i jeszcze raz mgły. Z powodu tego zjawiska zamknięto w środę rano trzy lotniska, a kierowcy od kilku dni muszą uważać na drogach. Mają jednak również pozytywny aspekt. Są nim malownicze zdjęcia, na których widnieją urokliwe zakątki natury i miast spowite bielą. Reporterzy 24 nadsyłają właśnie takie urzekające obrazy.
Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 roku. Lawa nieustannie wypływa z krateru o nazwie Pu’u ’O’o. NASA i USGS opublikowały zdjęcie satelitarne pokazujące 3,4 tysiące metrów kwadratowych wypełnionych płynną i zastygającą magmą.
We wtorek o godz. 14:30 kapitan Wrona wylądował awaryjnie Boeingiem 767 na lotnisku im. Chopina. Widzialność wynosiła wówczas 10 km, chmury były 1,5 km nad ziemią, a termometry pokazywały 13 st. C. - To idealne warunki do lądowania i wielkie szczęście - ocenia Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Szczęście tym większe, że już następnego dnia rano z powodu mgieł zamknięto trzy lotniska.
Wczasowiczów w Caravan Park w Południowej Walii zbudził w nocy niesamowity huk. Kiedy wybiegli ze swoich domków kempingowych, oszołomieni odkryli, że klif na którym, śpią, zarwał się.
Intensywne mgły i zamglenia spowijają Polskę od kilku dni. Nie inaczej było w środę rano nad Bydgoszczą. Słońce nad miastem było zasłonięte przez cały ranek. Przekonajcie się w półtorej minuty, jak zmieniało się zamglenie przez ponad trzy kwadranse. Niezwykły film poklatkowy nadesłał Reporter 24.
Gęsta mgła spowiła w środowy poranek większą część kraju. Z jej powodu trzy główne lotniska zostały sparaliżowane. Niekorzystne dla ruchu powietrznego i drogowego zjawisko atmosferyczne utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.
Skarby jesieni zamknięte w słoikach - mowa o domowych przetworach z warzyw i owoców. Świetnie sprawdzają się w zimie, jako dodatek do potraw lub napojów, a jesień to odpowiedni czas, aby takie zapasy zrobić. Przeczytaj nasz poradnik.
Jeszcze tydzień temu, pełna euforii i radości, miałam nadzieję, że dzień 1 listopada będzie wyżowy, ciepły i pogodny. Tak wtedy wyglądał w świetle materiałów prognostycznych.
Zima wyjątkowo wcześnie pojawiła się w tym roku na terytorium Stanów Zjednoczonych. Na północno-wschodnim terytorium kraju spadło nawet 80 centymetrów śniegu. Białą pierzynę doskonale widać na zdjęciu satelitarnym.
- Leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn uratowali tonącego w bagnie młodego łosia. Bez ich pomocy zwierzę by nie przeżyło - poinformował rzecznik prasowy Państwowych Lasów.
Mżawka mży, śnieg śnieży, wiatr wieje, mgła mgli, burza burzuje lub burzy (czasem dosłownie), mróz mrozi, a deszcz pada - nie deszczuje. Ciekawe dlaczego? Z tornadem to w ogóle nieporozumienie - ono występuje podobnie jak trąba powietrzna.
Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili niezwykłe zjawisko, które od wieków jest inspiracją artystów. To promienie zmierzchu, które najczęściej towarzyszą postaciom z obrazów o treści religijnej. Z kosmosu wyraźnie widać, w jaki sposób powstają.
W poniedziałek na świat przyszedł 7-miliardowy człowiek. Filipiny ogłosiły, że to Danica Camacho, która urodziła się w Manili. Inne kraje podniosły larum, że to na ich terytorium urodziło się symboliczne dziecko.
NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.
Życie na Ziemi mogło narodzić się w wulkanach błotnych w południowo-zachodniej Grenlandii. Naukowcy twierdzą, że miejsce to spełnia wszystkie niezbędne kryteria do powstania pierwszych biomolekuł.
Tegoroczna jesień rozpieszcza nas od samego początku. Na palcach jednej ręki możemy policzyć deszczowe, wietrzne i pochmurne dni. Nawet końcówka października, która zwyczajowo straszy mrozem, tym razem zachwyca barwą. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.
W niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta z kapsułą Sojuz. Na jej pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy start rosyjskiej rakiety od sierpniowej katastrofy.
Dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu enologii, czyli wiedzy o winie, uruchamia w tym roku akademickim Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na ćwiczeniach studenci będą pić alkohol.
- W poniedziałek wieczorem Księżyc zakryje stosunkowo jasną gwiazdę z konstelacji Strzelca - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem
Co jakiś czas wszyscy słyszymy i czytamy o zniszczeniach oraz stratach materialnych jakie powodują różne zjawiska meteorologiczne. Wśród tych zdarzeń są jednak i takie, w których wina pogody została zmyślona...