Ciekawostki

Ciekawostki

Dobroczynne UV na północy i w centrum

Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.

Ekologia: nowoczesna toaleta bez wody i prądu

Kanadyjscy konstruktorzy pracują nad projektem toalety, w której nie potrzeba wody ani prądu. Grant na jej budowę, w wysokości trzech milionów dolarów, przyznała fundacja Billa i Melindy Gatesów, a konkuruje o niego osiem zespołów.

Niesforna wata cukrowa nad Bałtykiem

Lipiec nad morzem nie rozpieszcza turystów pogodą, ale ciekawymi zjawiskami meteorologicznymi już tak. Reporter 24, spacerując po plaży w okolicach Jastarni i Juraty, zauważył na Bałtyku niespotykany układ chmur, przypominający trąby powietrzne.

Będziemy nadwrażliwi. Winny niż

W ciągu najbliższej doby sytuacja baryczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Polska nadal pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii.

Największy basen w historii wszechświata

Dwa zespoły astronomów odkryły największy zbiornik wody w kosmosie. Ma 140 bilionów razy więcej wody niż wszystkie oceany na Ziemi i otacza ogromną czarną dziurę, z której energię czerpie kwazar, zlokalizowany 12 mld lat świetlnych od nas.

Dramat ofiar trzęsienia wygrywa

Marcowe trzęsienie ziemi w Japonii i następująca po nim fala tsunami, która wyniszczyła Kraj Kwitnącej Wiśni, pochłonęły ponad 20 tysięcy ofiar. Miliony ludzi natomiast straciło swój dobytek. Dramat Japończyków opisywały media na całym świecie. Obrazy przedstawiające grozę tamtych dni wygrywają prestiżowe konkursy fotograficzne.

Ekologia: będziemy kroczyć tą drogą

Chciałem podziękować za pozytywne zdanie o magazynie Dobre Klimaty. Ja również zagłębiając się w tematy ekologii, odkrywam ile dobra jeszcze nie wykorzystanego znajduje się w przyrodzie. Będziemy kroczyć tą drogą.

Front burzowy: niebezpieczny i imponujący

Po gwałtownych zjawiskach meteorologicznych tego tygodnia macie zapewne dość informacji na temat frontów burzowych, opadów atmosferycznych i silnych wiatrów. Warto jednak rzucić okiem na zdjęcia Reporterów24, przedstawiające ostatnie, ciekawe zjawiska.

Dziś będziemy senni i wrażliwi

Bałkany, Rosję, Wyspy Brytyjskie i Islandię obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii, tylko na południu kraju zaznacza się pogodny klin wysokiego ciśnienia.

Lipiec zmienia imię na "Lipcopad"

Lipiec powinien zmienić imię na "Lipcopad", twierdzi internautka @rozalka25. I trudno nie przyznać jej racji. Przed nami kolejny mokry i chłodny weekend, a mamy przecież lato! Wszyscy czekamy na minimum 26 st. C i piękne słońce, a czekając, narzekamy. I słusznie!

W prawdziwie żółwim tempie... o kuli

Żółw, któremu trzeba było amputować przednią kończynę, porusza się teraz za pomocą nietypowej protezy - obracającego się kółka przypominającego te, które przymocowane są do krzeseł biurowych.

Delfin cudotwórca sam się wyleczy

Amerykański naukowiec opisał przypadki bardzo poważnych zranień delfinów przez rekiny. Ugryzienia, wśród których były i takie wielkości piłki do koszykówki, regenerowały się w ciągu tygodni, nie pozostawiając po sobie śladu. Delfiny nie były zdeformowane, nic ich nie bolało, a w ich rany nie wdało się zakażenie. Zdolność do samouzdrawiania się delfinów może okazać się przydatna dla ludzi.

Bezgłośny krzyk w symfonii życia

Czy wiesz, że słonie komunikują się ze sobą poprzez infradźwięki, niesłyszalne dla człowieka a słyszalne dla słoni znajdujących się wiele kilometrów dalej? Czy wiesz że samce pająków muszą grać jak na harfie na sieci samicy pająka, by uniknąć zjedzenia? Dotąd dźwięki wydawane przez zwierzęta były pomijane jako niezrozumiałe. Po raz pierwszy w historii filmów dokumentalnych dotyczących życia zwierząt, język zwierząt został ujawniony.

Najlepsi surferzy tańczą na falach

34 najlepszych surferów świata zjechało w piątek do RPA. Właśnie rozpoczęli swoje światowe tournee. Na inauguracji pokazali komplet swoich umiejętności.

Jak synoptyk śledzi burze?

Burze zagościły w Polsce na dobre. Obserwujemy je z ziemi i nieba, na stacjach meteorologicznych, satelitami oraz detektorami burz. A co to są te detektory?

Nie biegaj, unikaj drzew

Jedna ofiara, pięć osób rannych, dziesiątki zniszczonych aut, zerwane dachy. W środę po raz kolejny przekonaliśmy się, że z żywiołem nie ma żartów. Dziś czeka nas powtórka z rozrywki, dlatego podpowiadamy co robić, gdy burza nadejdzie.

"Armagedon to w Polsce norma"

Okazuje się, że silne wyładowania towarzyszące burzom, pioruny, porywisty wiatr, opady deszczu niekiedy opady gradu, trąby powietrzne, intensywne opady deszczu, wysoka temperatura nawet powyżej 30 stopni w miesiącach letnich to norma.

Te orły polują na kozice. Przybyło ich 16

- 16 młodych orłów przednich opuściło w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach - poinformował w środę Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła. Lęgi tych wyjątkowych, potrafiących upolować nawet kozicę górską, najsilniejszych europejskich orłów, były w tym roku naprawdę udane.

Nepal zmierzy Mount Everest

Władze Nepalu zamierzają zlecić zmierzenie Mount Everestu, by dokładnie ustalić, jak wysoki jest najwyższy szczyt świata - poinformowano w środę w Katmandu. Wszystko przez sprzeczne dane, które napłynęły do Nepalczyków z USA i Chin.

Chrzanowski: uwielbiam burze!

Uwielbiam burze. Ale właśnie burza, a właściwie grzmoty burzowe, obudziły mnie tuż po północy – przerwały mój sen.

Śnieg na pustyni Atacama

Niezwykłe zjawisko zaobserwowały 7 lipca satelity NASA. Pustynia Atacama pokryła się śniegiem. Zazwyczaj biały nalot powstaje na skutek wytrącanie się soli. Tym razem był to najprawdziwszy zimny puch.

Mały ryś uratowany przed utonięciem

Ośmiotygodniowy ryś z Puszczy Knyszyńskiej został uratowany przed utonięciem. Z rzeki wyłowili go ludzie. Przemoczony i przerażony maluch trafił do ośrodka rehabilitacji przy Nadleśnictwie Krynki.

Ciąża, która trwała 400 dni

W łódzkim zoo samica tapira powiła córeczkę. Ciąża trwała 400 dni. Mała jest zdrowa, ale różni się od swoich rodziców umaszczeniem.

Pszczoły chronią ludzi przed słoniami

- Dzięki stawianiu uli w granicach gospodarstw kenijscy farmerzy odpoczęli od ataków słoni, które szukają pokarmu. Naukowcy mają nadzieję, że nowa metoda zapobiegania konfliktom rozpowszechni się w wielu kenijskich wioskach - informuje BBC.

"W czasie burzy połóż się i leż plackiem"

Nad Polskę właśnie nadciągają kolejne przynoszące ze sobą burze fronty atmosferyczne. Kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, Wojciech Gola, radzi, jak najlepiej się przed nimi uchronić.