Ciekawostki

Ciekawostki

Różowa enklawa dla gejów? Homoseksualiści przeciwni

Różowe elewacje i nowe nazwy ulic, gdzie patronami będą słynni artyści - geje. To tylko część pomysłów zatwierdzonych przez burmistrza miasta. Andaluzyjskie miasteczko ma przeobrazić się w enklawę homoseksualistów. Oni sami są jednak pomysłom władz przeciwni.

Samochody napędzane gazetami. Dzięki bakteriom

W tym przypadku papierowe gazety wygrywają z internetowymi wydaniami. Naukowcy z Uniwersytetu w Tulane odkryli nowy szczep bakterii o tajemniczo brzmiącej nazwie TU-103. Potrafią przetworzyć makulaturę w... butanol, biopaliwo, które jest substytutem benzyny.

Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"

- Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła "krytyczny punkt" i grozi masą kolizji. Ich zderzenia mogą zwiększyć liczbę kosmicznych odpadków, zagrażając bezpieczeństwu astronautów i satelitów - ostrzegli amerykańscy eksperci.

Nina, Paula, Bert... Nazwij sobie wyż lub niż

28 września 2011 roku o północy wystartują zapisy na Patronat Pogodowy na rok 2012. O co chodzi? O własny wkład w pracę służb meteorologicznych w Europie, a dokładnie o możliwość nadania imienia niżowi czy wyżowi europejskiemu.

Krokodyl w basenie. "Jest słodki!"

Na publicznym basenie w miejscowości Darwin w Australii zamieszkał krokodyl. Zamiast strachu, wzbudził współczucie. Dlaczego? Ponieważ okazał się tak mały, że pomylono go z gumową zabawką.

Idzie ochłodzenie. Czeka nas "inwazja" pająków

Pająki mają już dość zimnego i mokrego lata. Jesienią planują wielką inwazję na ciepłe i suche domy ludzi, w których osiądą na kilka miesięcy. Wkrótce zaczniemy częściej zauważać, jak mkną po ścianach i snują swoje sieci po kątach. Dlatego warto przyjrzeć się swoim nowym "sąsiadom".

Wpadli, bo w drzewie była kamera

Dwaj złodzieje drewna zostali złapani na gorącym uczynku w olsztyńskim lesie. W schwytaniu sprawców pomogła leśnikom ukryta kamera zamontowana w drzewie. Podobne urządzenia pomagają monitorować m.in. wyrzucanie śmieci do lasu.

"Dymiąca góra" zagraża Meksykowi

Wulkan Popocatépetl, położony 60 km od stolicy Meksyku, obudził się. Po serii lekkich wstrząsów ziemi, wyrzucił z siebie chmurę gazów, popiołu i pary wodnej.

Polska nie dba o swoje morze

Spośród 9 państw regionu Szwecja i Niemcy to kraje, które najlepiej dbają o Morze Bałtyckie, najmniej o morze troszczy się Rosja, wynika z raportu organizacji ekologicznej WWF ogłoszonego w środę w Sztokholmie. Polska wraz z Litwą są na szóstym miejscu.

Żyrafa i wieloryb, czyli co można zobaczyć na niebie

Chmury potrafią ułożyć się w najdziwniejsze wzory. Nie potrzeba abstrakcyjnego myślenia, by bez trudu dostrzec żyrafę, wieloryba czy ślimaka mknącego nad naszymi głowami. Reporterzy 24 uchwycili chmury o zwierzęcych kształtach i przesłali na Kontakt Meteo.

Merkury i Jowisz na wrześniowym niebie

Koniec września będzie bardzo obiecujący dla miłośników astronomii. We wrześniu ujrzymy na niebie m.in. Merkurego i Jowisza. Gdzie patrzeć, aby je zobaczyć, w rozmowie z TVN Meteo wyjaśnia dr. Piotr Wąż z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dzisiaj w Polsce rządzi wyż

Skandynawię, północną Rosję i Hiszpanię zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wyżowe. Polska jest w zasięgu klina wyżowego.

Zagubiony pingwin wraca do domu

Pingwin zwany Happy Feet, znaleziony pod koniec czerwca na nowozelandzkiej plaży, rozpoczął w poniedziałek podróż powrotną na Antarktydę. W zoo w Wellington żegnało go prawie 2 tys. osób.

Tego lata trąby powietrzne "atakowały" Polskę

Podobno przed wojną były tak wielkie, że potrafiły przewrócić pociąg. Teraz nie jest to częste zjawisko i zauważone, budzi wiele ekscytacji. Mowa o trąbach powietrznych. Tego, burzowego lata przeszło ich nad Polską więcej niż zazwyczaj. Czujne oko Reporterów 24 wychwyciło niektóre z nich.

Przed nami piękne dni

Nadchodzące dni piękne. Temperatura maksymalna 16-25 st. C. Miejscami trochę przelotnego deszczu.

Brazylia: małe, rude i właśnie odkryte

Nowy gatunek małp - małych, nadrzewnych zwierząt reprezentujących grupę zwaną titi - odkryto w Mato Grosso, jednym z najsłabiej poznanych i najbardziej niszczonych rejonów Brazylii.

"Czasu nie potrafimy zatrzymać..."

Dziś pierwszy dyżur w "nowej redakcji". Chociaż jeszcze trwają ostatnie prace - my już po przenosinach. Podobno co się dzieje w pierwszą noc po przeprowadzce, to miarodajna wróżba na przyszłość.

Fotograficzny plebiscyt na koniec lata

Od początku lata przesyłacie nam na Kontakt Meteo wspaniałe zdjęcia z wakacji. Okazuje się, że Reporterzy 24 wypoczywali w tym sezonie praktycznie wszędzie. Dostaliśmy fotografie nie tylko z różnych zakątków Polski, ale też z Egiptu, Portugalii, a nawet Norwegii. Teraz Wy wybierzcie najlepsze z nich.

Lepszy upał w okolicy, niż koniec wakacji

"Tu byłem 990. Mszczywoj". I jeszcze jeden napis: "Lepszy upał w okolicy, niż koniec wakacji". To prastare pogodowe przysłowie, wyryte runami na kamiennych stupach w okolicy Port Halifax, daje świadectwo mądrości naszych antenatów.

Borecznik pożera Puszczę Bydgoską

Leśnicy podjęli walkę o ocalenie drzewostanu w Puszczy Bydgoskiej. Tamtejsze sosny zostały zaatakowane przez żarłoczne larwy borecznika. Ogołocają one z igieł każdą napotkaną sosnę.

900 000 km² śniegu i lodu

Kiedy u nas kończy się lato, w Ameryce Południowej kończy się zima. Latynosi w tym roku mają powody do narzekań, bo jest ona wyjątkowo długa. Śnieg i chłód wciąż zalegają górne partie gór, co doskonale uchwycił teleskop zamontowany na satelicie NASA.

Banho Santo w Portugalii

Co roku 24 sierpnia na plażę świętego Bartłomieja na północy Portugalii zjeżdżają tysiące pielgrzymów i gapiów. Odbywa się tam banho santo (święta kąpiel) dzieci.

Wschodnie Wybrzeże zatrzęsło się nie raz

Wtorkowe trzęsienie ziemi o sile 5.8 st. w skali Richtera zatrzęsło Wschodnim Wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Takie zjawisko to rzadkość, jednak sejsmologiczna historia USA zna podobne przypadki w tym rejonie.

Polak zdobył K2

We wtorek Dariusz Załuski zdobył drugi co do wysokości szczyt Ziemi K2. Jest on dziewiątym Polakiem w historii, któremu udało się tego dokonać.

Jaka pogoda na Ligę Mistrzów?

Dziś mecz o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wisła Kraków zagra z APOEL-em Nikozja. Warunki pogodowe nie będą łatwe.