Ciekawostki

Ciekawostki

Najsłynniejszy pingwin w brzuchu rekina?

Pięć dni po wypuszczeniu na wolność sławnego pingwina zwanego Happy Feet, przymocowany do niego nadajnik GPS przestał przesyłać dane i stracono z nim kontakt. Happy Feet był w drodze powrotnej z Nowej Zelandii do domu na Antarktydzie.

Nieforemna i leniwa Maria

Maria, burza tropikalna przechodząca przez Karaiby, jest wyjątkowo nieforemnym huraganem. Nie dość, że swoim kształtem nie przypomina typowego dla tej szerokości geograficznej żywiołu, to na dodatek charakteryzuje się nierównomierną konwekcją chmur. Bardzo dobrze widać to na zdjęciu wykonanym z kosmosu.

W piątek Księżyc połączy się z Jowiszem

W nocy z piątku na sobotę będziemy mogli podziwiać koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Obserwację będzie można rozpocząć już o 22.00. Noc zapowiada się bardzo zimna. Z domu należy zatem wziąć nie tylko lunetę, ale i ciepła kurtkę, szalik, a nawet rękawiczki.

W tę niedzielę krowy będą świętować

Mleczne przysmaki, pokaz krowich piękności i nauka dojenia to niektóre z atrakcji "Święta Krowy", organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy "Ujście Warty". W 10-lecie istnienia parku pełnego siedlisk dzikich ptaków będzie też często mowa o tym, jak ważną rolę w ich ochronie odgrywa bydło domowe.

Susze, powodzie, srogie zimy - to wina La Niña. Sprawdź, co to za zjawisko

W poprzednim sezonie zjawisko to wywołało rekordowe opady śniegu zimą, liczne powodzie wiosną i suszę na terenie Stanów Zjednoczonych. To tylko niektóre z powodowanych przez nią klęsk - La Niña obwiniana jest też za ulewne deszcze w Australii i suszę we wschodniej części Afryki. Ale co to właściwie jest? I czemu tak bardzo wpływa na życie mieszkańców Stanów Zjednoczonych?

Słońce w świetlistej obrączce

Barwne, świetliste pierścienie wokół Słońca udało się zaobserwować Reporterom 24. Jest to zjawisko optyczne zachodzące w ziemskiej atmosferze, nazywane halo. Zobaczcie naszą gwiazdę w tym uroczym wydaniu.

Muszla klozetowa, doniczki i śmieci, czyli co można znaleźć w lesie

Głupota ludzka nie ma granic. Moja wczorajsza trasa wycieczki rowerowej wiodła przez lasy Puszczy Bolimowskiej. Drzewa jeszcze zielone, słońce przeświecające przez gałęzie, świergot pozostałych jeszcze u nas ptaków. Czyste powietrze. Magia chwili, nie oddania. Ale gdy wzrok mój padł niżej, widać było, że nie ja pierwsza przemierzam ten las.

Rekordowa fala ciepła w USA. Tak gorąco nie mieli od 1895 roku

- Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień były cieplejsze niż kiedykolwiek - podała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Tego lata dotychczasowy rekord średniej temperatury na terenie USA został pobity o 1,3 st. C i wyniósł 23,6 st. C. Z powodu upałów zmarły co najmniej 22 osoby.

Orliki jak bociany. Lecą do Afryki

Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe, podobnie jak bociany, odlatują w połowie września do Afryki. - Drapieżniki już szykują się do długiej drogi - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Orangutan-palacz musi zerwać z nałogiem

Malezyjski orangutan żyjący w niewoli był często przyłapywany na paleniu papierosów. Dostawał je od odwiedzających zoo. Teraz musi zerwać z nałogiem - informują agencje.

Ostatnia pełnia tego lata

W nocy z 11 na 12 września mogliśmy obserwować ostatnią pełnię tegorocznego lata, zwaną Księżycem Żniwiarzy. Zakończyła się dokładnie o 11:26 czasu polskiego. Na kolejną przygotujemy się 12 października.

"Zasłona dymna" nad Morzem Śródziemnym

Warstwa grubego pyłu unosząca się nad Morzem Śródziemnym całkowicie przykryła Sardynię. Wyspa była niewidoczna z kosmosu. Zjawisko zarejestrował spektroradiometr (MODIS) zainstalowany na satelicie NASA.

Ciśnienie się waha, nasze samopoczucie też

W ciągu następnej doby zatoka niżowa znad Niemiec, wraz z frontem atmosferycznym, przejdzie przez całą Polskę i w poniedziałek późnym wieczorem opuści nasze wschodnie granice.

Z jesienią walcz marchewką i dynią

Jesień daje o sobie znać. Temperatury są coraz niższe, odczuwamy dyskomfort termiczny, nie sprzyja nam biomet. Okazuje się, że walkę z nadchodzącą kapryśną porą roku można wygrać… dietą.

Uratowany 300-letni cis dobrze rokuje

Leśnicy z nadleśnictwa Wipsowo, którzy kilka tygodni temu ratowali najstarszy cis na Warmii i Mazurach, są pełni optymizmu. Drzewo, które zostało powalone przez wichurę, postawione do pionu miesiąc temu, ma nadal zielone igły.

NASA wraca na Księżyc

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

 Oba Graale (ang. Grail - Gravity Recovery and Interior Laboratory) - każdy wielkości pralki - dotrą do satelity Ziemi dopiero za cztery miesiące.

Mgliste poranki? To oznaki jesieni

Poranne mgły, jakie w sobotę rano spowijały Warszawę i okolice, nieubłaganie wskazują na jesień zbliżającą się do Polski wielkimi krokami.

Zorze szaleją nad Biegunem Północnym

- Dziś o godz.14.30 dotarła do Ziemi materia wyrzucona ze Słońca podczas wybuchu klasy M2, pierwszego z serii oczekiwanych eksplozji - informuje TVN Meteo Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Niestety szanse, że podczas piątkowej nocy na polskim niebie zobaczymy zorzę, efektowna łunę będącą skutkiem wybuchu, są nikłe. - O wiele lepiej widoczne będą za to jutro wieczorem - mówi astronom.

Zdjęcia ludzkich śladów na Księżycu

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) opublikował najostrzejsze obrazy, jakie kiedykolwiek zrobiono z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ślady astronautów, wydeptane na Księżycu, m.in. z misji Apollo 17. Są nienaruszone, bo na naszym satelicie nie ma w ogóle wiatru.

Dziennikarka przykryta 20-metrową falą

Zawód dziennikarza jest trudny. Nie raz reporterzy muszą zmagać się z przeciwnościami natury. Pecha miała reporterka chińskiej telewizji państwowej, która została zaskoczona przez gigantyczną, 20-metrową falę, która uderzyła w wybrzeże podczas relacji na żywo z przejścia tajfunu o imieniu Nanmadol.

Jak przygotować się do oglądania zorzy polarnej?

Między 8 a 10 września, dzięki wybuchom na Słońcu, będziemy mieli szansę zobaczyć w Polsce zorzę polarną. W związku z tym, że to zjawisko w naszym kraju nie jest częstym zjawiskiem, warto wieczorem udać się na obserwację nieba. Udzielamy Wam kilka rad, jak najlepiej przygotować się na nocne "łowy" zorzy.

NASA potrzebuje astronautów

Dla NASA era lotów wahadłowców dobiegła już końca. Jeśli jednak amerykańska agencja kosmiczna chce utrzymać swoją obecność na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz przygotować się do następnej generacji lotów kosmicznych, musi zatrudnić więcej astronautów - podaje na swojej stronie internetowej "Washington Post".

Kolorowe wstęgi na polskim niebie

Zorze polarne pojawiają się najczęściej w okolicach kół podbiegunowych. W niższych szerokościach geograficznych, tak jak na przykład w Polsce, zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego też malownicze, kolorowe wstęgi, które między 8 a 10 września będziemy mieli szansę zaobserwować na naszym niebie, są nie lada gratką.

W Olsztynie znajdziesz się w "środku" kosmosu

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który umożliwi wyświetlanie projekcji w technice fulldome. Opcja ta ma za zadanie stworzyć u widza wrażenie podróży w kosmosie.

Przyszła jesień, będzie padać

W Polsce czuć już wszystkimi zmysłami jesień. Wieczorami robi się chłodno, pachnie wilgocią. Tej wilgoci będzie coraz więcej i coraz częściej niebo zasnute będzie deszczowymi chmurami, takimi jak Altostratus czy Nimbostratus, a towarzyszył im będzie posępny Stratus.