Ciekawostki

Ciekawostki

Skąd się bierze oko cyklonu?

Huragany czy tajfuny to zjawiska pogodowe charakterystyczne dla niektórych regionów świata. Są tak samo naturalne, jak śnieg w grudniu albo deszcze w lipcu dla Polski. Niestety są dużo bardziej niebezpieczne. Zapoznajcie się z mechanizmem ich powstawania

Nowy "forfiter" w stołecznym zoo. To podrzutek

W nocy z piątku na sobotę anonimowy człowiek przywiózł do stołecznego ogrodu zoologicznego przesyłkę. Jak się okazało, wewnątrz znajdował się mierzący około metra... krokodyl. "Jestem sobie krokodylek, mój tatuś nie jest w stanie się mną zajmować" - głosiła treść listu dołączonego do przesyłki.

Wykrywacze kłamstw na brytyjskich lotniskach

Kamery termowizyjne wysokiej rozdzielczości zostaną zainstalowane na jednym z lotnisk w Wielkiej Brytanii, jako nowy rodzaj tajnych wykrywaczy kłamstw. Na którym - nie wiadomo - donosi w poniedziałek dziennik "Daily Mail".

Czerwony Kapturek, Gucio, policjantka...

Jedni mówią, że jamnik jest złośliwy, inni, że wierny i kochany. Impreza dla tej rasy psów organizowana jest w Krakowie od 1994 roku i na stałe wpisała się w kanon turystycznych atrakcji miasta.

Jesień blisko - mgła, pająki, babie lato

Zwykle babie lato pojawia się w Polsce w drugiej połowie września. W tym roku można je znaleźć już teraz. Udało się to Reporterowi 24, który nadesłał nam imponującą galerię zdjęć.

Wesołe Stopy już na Antarktydzie. Ma GPS

Pingwin zwany Wesołymi Stopami (Happy Feet), znaleziony pod koniec czerwca na nowozelandzkiej plaży, wrócił w niedzielę w rodzinne strony na pokładzie statku badawczego Tangaroa. Losy ptaka, który został wyposażony w nadajnik GPS, nadal można śledzić online.

Od 35 do - 6 st. C. Taki bywa wrzesień w Polsce

W niedzielę na termometrach zobaczymy nawet 28 st. Celsjusza. Tak wysoką, prawdziwie letnią temperaturą u progu jesieni będą się cieszyć mieszkańcy Wrocławia. Nie jest to jednak najwyższa temperatura odnotowana w Polsce w tym miesiącu. Sprawdźcie, do ilu kresek podskoczył słupek rtęci w ciągu najcieplejszego i najzimniejszego dnia września.

32 godziny z życia Irene

Na drodze tropikalnej burzy Irene znalazła się m.in. miejscowość New Rochelle w stanie Nowy Jork. W ciągu 32 godzin mały zbiornik wody w lokalnym parku wezbrał, zalewając okolicę. Skutki ulewnego deszczu dokładnie widać na poklatkowym filmie, zamieszczonym w serwisie YouTube.

Pijany dotkliwie pogryzł węża

54-letni mieszkaniec Sacramento, stolicy amerykańskiego stanu Kalifornia, został oskarżony o dotkliwe pogryzienie pytona - poinformował sierżant Andrew Pettit, z miejscowej policji. Wąż był pupilem przyjaciela oprawcy.

W sobotę będzie nam ciepło

Islandię, Wyspy Brytyjskie i Rosję zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wyżowe.

Różowa enklawa dla gejów? Homoseksualiści przeciwni

Różowe elewacje i nowe nazwy ulic, gdzie patronami będą słynni artyści - geje. To tylko część pomysłów zatwierdzonych przez burmistrza miasta. Andaluzyjskie miasteczko ma przeobrazić się w enklawę homoseksualistów. Oni sami są jednak pomysłom władz przeciwni.

Samochody napędzane gazetami. Dzięki bakteriom

W tym przypadku papierowe gazety wygrywają z internetowymi wydaniami. Naukowcy z Uniwersytetu w Tulane odkryli nowy szczep bakterii o tajemniczo brzmiącej nazwie TU-103. Potrafią przetworzyć makulaturę w... butanol, biopaliwo, które jest substytutem benzyny.

Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"

- Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła "krytyczny punkt" i grozi masą kolizji. Ich zderzenia mogą zwiększyć liczbę kosmicznych odpadków, zagrażając bezpieczeństwu astronautów i satelitów - ostrzegli amerykańscy eksperci.

Nina, Paula, Bert... Nazwij sobie wyż lub niż

28 września 2011 roku o północy wystartują zapisy na Patronat Pogodowy na rok 2012. O co chodzi? O własny wkład w pracę służb meteorologicznych w Europie, a dokładnie o możliwość nadania imienia niżowi czy wyżowi europejskiemu.

Krokodyl w basenie. "Jest słodki!"

Na publicznym basenie w miejscowości Darwin w Australii zamieszkał krokodyl. Zamiast strachu, wzbudził współczucie. Dlaczego? Ponieważ okazał się tak mały, że pomylono go z gumową zabawką.

Idzie ochłodzenie. Czeka nas "inwazja" pająków

Pająki mają już dość zimnego i mokrego lata. Jesienią planują wielką inwazję na ciepłe i suche domy ludzi, w których osiądą na kilka miesięcy. Wkrótce zaczniemy częściej zauważać, jak mkną po ścianach i snują swoje sieci po kątach. Dlatego warto przyjrzeć się swoim nowym "sąsiadom".

Wpadli, bo w drzewie była kamera

Dwaj złodzieje drewna zostali złapani na gorącym uczynku w olsztyńskim lesie. W schwytaniu sprawców pomogła leśnikom ukryta kamera zamontowana w drzewie. Podobne urządzenia pomagają monitorować m.in. wyrzucanie śmieci do lasu.

"Dymiąca góra" zagraża Meksykowi

Wulkan Popocatépetl, położony 60 km od stolicy Meksyku, obudził się. Po serii lekkich wstrząsów ziemi, wyrzucił z siebie chmurę gazów, popiołu i pary wodnej.

Polska nie dba o swoje morze

Spośród 9 państw regionu Szwecja i Niemcy to kraje, które najlepiej dbają o Morze Bałtyckie, najmniej o morze troszczy się Rosja, wynika z raportu organizacji ekologicznej WWF ogłoszonego w środę w Sztokholmie. Polska wraz z Litwą są na szóstym miejscu.

Żyrafa i wieloryb, czyli co można zobaczyć na niebie

Chmury potrafią ułożyć się w najdziwniejsze wzory. Nie potrzeba abstrakcyjnego myślenia, by bez trudu dostrzec żyrafę, wieloryba czy ślimaka mknącego nad naszymi głowami. Reporterzy 24 uchwycili chmury o zwierzęcych kształtach i przesłali na Kontakt Meteo.

Merkury i Jowisz na wrześniowym niebie

Koniec września będzie bardzo obiecujący dla miłośników astronomii. We wrześniu ujrzymy na niebie m.in. Merkurego i Jowisza. Gdzie patrzeć, aby je zobaczyć, w rozmowie z TVN Meteo wyjaśnia dr. Piotr Wąż z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dzisiaj w Polsce rządzi wyż

Skandynawię, północną Rosję i Hiszpanię zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wyżowe. Polska jest w zasięgu klina wyżowego.

Zagubiony pingwin wraca do domu

Pingwin zwany Happy Feet, znaleziony pod koniec czerwca na nowozelandzkiej plaży, rozpoczął w poniedziałek podróż powrotną na Antarktydę. W zoo w Wellington żegnało go prawie 2 tys. osób.

Tego lata trąby powietrzne "atakowały" Polskę

Podobno przed wojną były tak wielkie, że potrafiły przewrócić pociąg. Teraz nie jest to częste zjawisko i zauważone, budzi wiele ekscytacji. Mowa o trąbach powietrznych. Tego, burzowego lata przeszło ich nad Polską więcej niż zazwyczaj. Czujne oko Reporterów 24 wychwyciło niektóre z nich.