Ciekawostki

Ciekawostki

Hubble spojrzał w kosmos milion razy

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA. Choć większości ludzi HST kojarzy się z pięknymi zdjęciami Kosmosu, jakie dzięki niemu udało się uzyskać, w rzeczywistości znaczną część jego czasu zajmują pomiary astronomiczne. Dokładnie tak było z obserwacją nr 1 000 000, którą wykonano w poniedziałek.

3-tonowy wombat na sterydach

Australijscy paleontolodzy wykopali gigantyczny szkielet diprodonta - torbacza sprzed 2 mln lat - donosi BBC. Krewniak żyjących współcześnie wombatów był wielkości samochodu terenowego i ważył trzy tony.

Zubi: "Dziękuję, dziękuję, dziękuję"

Jedna z gazet w dzisiejszym wydaniu poinformowała o badaniach opinii publicznej. Wg respondentów uznano moją osobę za najbardziej wiarygodną w programach pogodowych.

Meduzy atakują elektrownię

Pracownicy izraelskiej korporacji elektrycznej ostrzegli we wtorek, że całe miasta mogą pozostać bez energii elektrycznej. To sparaliżowałoby życie Izraelczyków w upalne letnie dni. Winowajcami katastrofy mogą być meduzy, które tonami okupują elektrownię.

Każdy meteorolog marzy o Arktyce

Kawałek świata leżący wokół bieguna północnego nazwano z greckiego Arktyką, czyli "Krainą Niedźwiedzi". Jej centrum to pokryty lodem Ocean Arktyczny, otoczony bezleśnymi obszarami lądowymi, o gruncie zamarzniętym na wiele metrów.

Listownica palczasta zamiast ropy?

Wodorosty biopaliwem przyszłości? Na jednym z walijskich uniwersytetów trwają badania nad wykorzystaniem ich w energetyce. Według specjalistów, najlepiej posłużą te wydobywane w lecie, bo mają najwięcej węglowodanów.

Tornado uratowało Waszyngton przed spłonięciem

Prawie 200 lat temu brytyjscy żołnierze w akcie zemsty za podpalenie swojej kanadyjskiej stolicy, wyruszyli na Waszyngton. I choć byli na dobrej drodze do zrównania miasta z ziemią, ich plany pokrzyżowało tornado.

15 lat temu urodziła się Dolly

Dzisiaj owca Dolly, czyli pierwsze sklonowane zwierzę, obchodziłaby swoje 15 urodziny. Żyła niecałe siedem lat, ale zdążyła stać się symbolem.

Zubi odwiedził Świętego Mikołaja

Kolejne marzenie Tomasza Z. – geografa spełnione. Tydzień temu osiągnąłem koło podbiegunowe. Dowiedział się o tym Św. Mikołaj w Rovaniemi i zaprosił na spotkanie.

Niebywałe zjawiska: zielony promień i słup światła

Nie jest łatwo je zobaczyć, a naprawdę trudno sfotografować. Jednak reporter Kontaktu 24 podołał temu zadaniu. Zrobił zdjęcia dwóm rzadkim zjawiskom występujących na Słońcu, opisał też, jak można zrobić je samemu.

Pacyfik pełen cennych pierwiastków

Na dnie Pacyfiku znaleziono tzw. pierwiastki ziem rzadkich, które mają kluczowe znaczenie dla najnowocześniejszej elektroniki. Ich złoża mogą być aż 1000 razy większe od tych na lądzie - szacują naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego.

Przez samoloty spada więcej deszczu

Amerykanie z Narodowego Centrum Badań nad Atmosferą zauważyli, że w pobliżu lotnisk poziom opadów zarówno deszczu, jak i śniegu, bywa większy, niż na innych terenach. Różnica nie jest duża, ale zauważalna.

Królowa Śniegu urodziła pięcioraczki

10-letnia biała tygrysica wydała na świat pięcioraczki, co jest niespotykane dla tego gatunku dzikich kotów. Małe urodziły się na północnym-wschodzie Chin, w prowincji Hei Longjiang.

Nie smakuje ci wino? To mogą być pluskwiaki

Pluskwiaki nagminnie szkodzą amerykańskim rolnikom, niszcząc rośliny. Teraz utrudniają życie winiarzom m.in. w Waszyngtonie i w Kalifornii. Naukowcy zastanawiają się, jak sobie z nimi poradzić.

W poniedziałek Ziemia najdalej od Słońca

W poniedziałek, 4 lipca, o godzinie 17, dojdzie do tzw. aphelium orbity, czyli największego oddalenia Ziemi od Słońca. Od gwiazdy będzie nas dzieliła odległość 152,1 milionów kilometrów. A skąd wiemy, że odległość Ziemi od Słońca nie jest taka sama?

Jest nagłośniejszy. Dźwięk wydaje penisem

Wodny wioślak to najgłośniejsze zwierzę świata. Wydaje dźwięki pocierając penisem o brzuch. Odkrycie zaprezentowano w sobotę na corocznej konferencji Towarzystwa Biologii Doświadczalnej w Glasgow w Wielkiej Brytanii - pisze "Daily Telegraph".

"Ptaszek nie robi w swoje gniazdo"

Uwielbiam program "Babilon" w TVN24. Takie kobiece spojrzenie na problemy naszego świata, tego maleńkiego - w naszych domach - i tego wielkiego.

Chmury o wrzącym wnętrzu

Potężne kłeby pietrzące się tuż nad wierzchołkami gór - takie zdjęcie chmur w kontakcie Meteo zamieściła Reporterka 24 Beata Wąsowicz. - To zdjęcia wręcz modelowe chmury Cumulus congestus. To rozwijające się intensywnie chmury kłębiaste - o fotografiach mówi Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo.

Co po zakończeniu misji Atlantisa?

Wraz z końcem misji STS-135, a co za tym idzie - z końcem wysyłania w przestrzeń kosmiczną wahadłowców, kończy się ważna rola NASA w odkrywaniu kosmosu. Jednak organizacja nie spocznie na laurach. Po powrocie ostatniego wahadłowca Atlantis na Ziemię agencja uruchomi wiele nowych projektów, m.in. wyśle statek kosmiczny w pobliże Jowisza.

Najszczęśliwsza wiewiórka świata

Nie od dziś kierowcy rajdowi zmagają się z problemem zwierząt błąkających się po torach wyścigowych. Zdarza się, że podczas przejazdu pod koła wpada im zdezorientowany gryzoń, co zazwyczaj kończy się śmiercią zwierzątka i wypadkiem kierowcy. Ostatnio rozpędzona wiewiórka znalazła się na trasie ultraszybkiego Lamborghini.

"Sprawiacie, że pogoda nie jest bezduszna"

Po tym krótkim okresie, kiedy portal tvnmeteo.pl ruszył, jestem mile zaskoczona odzewem internautów i widzów tvn meteo. Przyjemnie czytać i wiedzieć, że nasza praca nie idzie w próżnię, że ludzie piszą, informują i komentują.

Globalne ocieplenie zmieni smak win

Globalne ocieplenie może znacząco wpłynąć na jakość win produkowanych w kalifornijskiej dolinie Napa, a także zupełnie zmienić kierunek rozwoju amerykańskiego winiarstwa, jak podają badacze z Uniwersytetu Stanforda. Mający odbyć się na przestrzeni 30 lat nagły skok temperatury będzie odpowiedzialny za rewolucję.

W Amazonii odkryto plemię nieznające cywilizacji

W lasach Amazonii odnaleziono indiańskie plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, jak informuje serwis Discovery News. Brazylijska Narodowa Fundacja ds. Indian zakłada, że Amazonię zamieszkuje niemalże 70 takich plemion.

Anglicy marnują drewno, które mogłoby ogrzać szkoły

Prawie dwa miliony ton drewna marnują się rokrocznie w Wielkiej Brytanii, choć z powodzeniem mogłyby posłużyć za opał w niewielkich wiejskich szkołach bądź małych szpitalach. Wykorzystanie ich miałoby wiele plusów - m.in. znacznie zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych, oznajmiła brytyjska Komisja ds. Leśnictwa.

Jest super jasny i bardzo stary

Kwazar o nazwie Ulas został odkryty przez europejskich astronomów. Jest zasilany przez czarną dziurę o masie dwa miliardy razy większej od Słońca. To najjaśniejszy obiekt odkryty dotąd we Wszechświecie, odległy od nas o niemal 13 miliardów lat świetlnych. Rewelację opublikuje 30 czerwca prestiżowe czasopismo "Nature".

30 czerwca wprowadzono sekundę przestępną

32 lata temu czas na Ziemi zaczął być korygowany o sekundę przestępną. Dodawana jest czasem w czerwcu lub w grudniu na postawie obserwacji astronomicznych po to, aby zsynchronizować doby z nieco opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi.