Ciekawostki

Ciekawostki

Bociany odlatują, bo czują koniec lata

Choć prognoza długoterminowa nie zapowiada jeszcze końca lata, bociany nie dają zamydlić sobie oczu i już szykują się do odlotu. Ptaki dobrze wiedzą, kiedy czas ruszać w drogę w poszukiwaniu komfortowych warunków termicznych. Stado bocianów gotowych do odlotu sfotografował Reporter 24.

Nasłuchują Słońca, przewidują burze magnetyczne

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której z dwudniowym wyprzedzeniem można przewidzieć pojawienie się plam słonecznych na Słońcu. Dzięki temu także na Ziemi z wyprzedzeniem będziemy w stanie ustrzec się przed negatywnym wpływem wybuchów wewnątrz gwiazdy.

To nie obraz, to kwitnące morze

Kwitnący ocean niczym dzieło abstrakcjonisty. Zdjęcie wykonane przez satelitę programu MODIS prezentuje bajeczny fitoplantkon w Morzu Barentsa. Sierpień to idealny czas do tworzenia takich obrazów.

Zatoka niżowa sunie przez Polskę

Północną Rosję, Europę Centralną, Półwysep Apeniński i Wyspy Brytyjskie obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niżowa z frontem chłodnym.

Jasny punkcik efektu cieplarnianego

Smugi spienionej wody pozostawiane przez statki w niewielkim stopniu niwelują negatywne skutki wywołane emitowaniem przez nie gazów cieplarnianych - dowiedli badacze z NASA. Pozytywny skutek jest jednak nieznaczny wobec negatywnego, a samo badanie dotyka raczej kwestii optyki, niż ekologii.

Altocumulusy na dzień dobry i dobranoc

Niedziela to idealny dzień na obserwację nieba. To czynność nie tylko odprężająca, ale też twórcza, o czym świadczą zdjęcia Reportera 24. Na Kontakt Meteo przesłał nam fotografie chmur Altocumulus nad Bydgoszczą.

W Filadelfii tak mokro jeszcze nie było

Sierpień 2011 zapisze się w księdze rekordów Filadelfii, jako najbardziej mokry miesiąc w historii. W stolicy Pensylwanii spadło dotąd 330 litrów deszczu na metr kwadratowy, a pozostało jeszcze 10 dni do końca miesiąca.

Pandy wielkie cierpią w ukropie

Pandy wielkie z ośrodka w Chengdu w środkowych Chinach zmagają się z bardzo wysokimi temperaturami. Opiekunowie, chcąc im ulżyć, chłodzą je wielkimi bryłami lodu.

Komar gorszy niż złe warunki mieszkaniowe

Polacy w tej kwestii są zgodni - komary to wyjątkowo uciążliwe stworzenia. Pogoda tego lata sprzyja mnożeniu się komarów. Doskonałe warunki do rozrodu zapewnia temperatura oscylująca w granicach 20 st. C i częste opady deszczu. Owady stały się tak dokuczliwe, że w wielu miastach władze odkomarzają tereny zielone.

Stworzono pierwsze sztuczne organizmy. Skolonizują Marsa?

Sztuczne organizmy skonstruowane tak, by żywiły się tylko dwutlenkiem węgla, mogą nam pomóc bardzo szybko skolonizować Marsa - twierdzi amerykański biolog Craig Venter. Jego zespołowi udało się już stworzyć pierwsze bakterie ze sztucznym genomem.

Chaos na giełdzie, chaos w pogodzie

Nowojorska pogoda ostatnich dni, jak w soczewce, odzwierciedla anomalia klimatyczne, które miały miejsce w mijających tygodniach. Najpierw mieszkańców metropolii męczył upał, a po tygodniu - gwałtowne burze i ulewne deszcze. Teraz w ciągu doby mieli do czynienia i z jednym, i z drugim. Więcej w relacji Reportera 24.

Szwajcarskie pontony biją rekord

Szwajcarzy próbują pobić rekord świata. Tysiące pomarańczowych dmuchanych łódek wypłynęło w tym celu na rzekę Aare. Morze to być największy rafting w historii.

Traktor napędzany aligatorem?

Wielu naukowców na całym świecie głowi się nad alternatywą dla paliw będących pochodną ropy naftowej. Starają się opracowywać coraz to nowe technologie ich pozyskiwania. Na dość szokujący pomysł wpadli badacze z Uniwersytetu w Luizjanie, którzy chcą na paliwo przerobić... aligatory.

Reporter 24 żegna już lato

20 sierpnia to jeszcze nie koniec lata. Nadchodzące dni dopiero pozwolą nam zachłysnąć się ciepłem, ale zdjęcia pól ogołoconych ze zboża mówią same za siebie. Zobacz polskie żniwa w obiektywie Reportera 24.

Flagowy okręt Wazów odnaleziony

U wybrzeży wyspy Olandia na dnie Morza Bałtyckiego szwedzcy płetwonurkowie odkryli wrak słynnego okrętu Mars. Należał on do floty króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Był to największy statek wojenny, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku.

Tak się rodzą oceany

Jak szybko i gdzie płynie lód na Antarktydzie, a stopiony zasila oceany? Teraz dzięki naukowcom z NASA możemy odpowiedzieć na te pytania. Badacze opublikowali specjalną mapę, która po raz w pierwszy w historii ukazała pełne oblicze lodowego kontynentu.

Lwy wróciły do San Francisco

W San Francisco pojawiły się lwy morskie, które z tajemniczych przyczyn opuściły wybrzeża tego miasta rok temu. Chociaż po powrocie jest ich mniej, wciąż są atrakcją turystyczną.

Bezcenny skarb u wybrzeży Sycylii

Włoscy archeolodzy odnaleźli w pobliżu Sycylii zatopiony skarb - monety z brązu z III wieku p.n.e. Odkrycia dokonano na dnie morza u wybrzeży włoskiej wyspy Pantelleria.

Kaszmir stał się bogatszy, o wulkan

Eksperci z Uniwersytetu AJK w Pakistanie odkryli we wtorek nowy wulkan i nowy uskok tektoniczny w Dolinie Leepa, niedaleko Kaisarkote w rejonie Karnah.

Posłuchaj, jak brzmią spadające gwiazdy

W Polsce 12 sierpnia można było obejrzeć największy rój Perseidów. Niestety pogoda nie dopisała, więc nie wszyscy amatorzy astronomii i pięknych widoków mogli zobaczyć "spadające gwiazdy". Dzięki US Air Force możemy za to usłyszeć, jak niesamowicie brzmią.

W Irlandii najzimniejsze lato od 25 lat

Tegoroczne lato nie jest zbyt łaskawe dla Polski. Jest zimno, mokro i mało słonecznie. Okazuje się jednak, że w jeszcze gorszej sytuacji znalazła się Irlandia. Najprawdopodobniej panuje tam najzimniejsze lato od 25 lat.

Dniepr w kosmosie. Ma dostarczyć mikrosatelity

W środę wystartowała rakieta Dniepr z siedmioma mini- i mikrosatelitami. Wśród wystrzelonych w kosmos satelitów znajdują się dwa nigeryjskie satelity obserwacyjne. Mają one pomóc w monitorowaniu pogody.

Balonem niemal w kosmos

"Bloon" to nazwa pierwszego balonu, który będzie oferować komercyjne loty w wyższe partie atmosfery. Balon ma być ekologiczną alternatywą dla samolotów oferujących te same atrakcje. Barcelońska firma Zero2infinity zapewnia, że "pozaziemska" podróż będzie dostępna dla każdego, kto zapłaci 110 tys. euro.

"Szanujmy bardziej przyrodę"

17 sierpnia - data jak wiele innych. Dla jednych ważna, dla drugich nieistotna. A jednak wielce symboliczna, bo uważana za dzień narodzin polskiego Internetu.