Ciekawostki

Ciekawostki

Neandertylczycy? Nie, to gdynianie

Marsz Neandertala to impreza organizowana przez władze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zdanie postawione przed uczestnikami jest proste - przejść 7,5 km przez las. Na boso.

Ta ryba może zabić człowieka

Reporter 24 miguellk wybrał się na wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego. Jego uwagę przykuła ognica rogata - wyjątkowo piękna i niebezpieczna mieszkanka morskich głębin.

Dzbanecznik pożarł sikorkę

Angielski dzbanecznik urządził sobie nietypowy posiłek. Roślina hodowana w szkółce roślin mięsożernych w Somerset na obiad zjadła nie, jak to ma w zwyczaju, owada, a... sikorkę bogatkę.

Zubi: jak to jest z lokalnymi burzami?

Burze o charakterze lokalnym - zwracam Waszą uwagę na określenie "lokalne". To co wczoraj działo się w Warszawie idealnie oddaje taki właśnie charakter burz.

Ścinają, kiedy tylko mogą

Jak co roku o tej porze - zaczęły się żniwa. Silnie związane z folklorem zjawisko od dawna było tematem różnych prac od literatury po zdjęcia. Jeden z naszych Reporterów 24 przysłał nam wspaniałe fotografie przedstawiające żniwa na Suwalszczyźnie.

Co najlepiej tuli do snu?

Brytyjczycy rzadko już liczą barany, żeby zasnąć. Wolą słuchać, jak pada deszcz lub nagrań z odgłosami dżungli, ryku lwa i małpich wrzasków. Takie są wyniki najnowszego sondażu na temat tego, co ułatwia ludziom zasypianie.

Juno i figurki lego lecą na Jowisza

NASA wystrzeliła w piątek sondę kosmiczną Juno, która po kilkuletnim locie ma dotrzeć w lipcu 2016 roku do Jowisza. Na największej planecie Układu Słonecznego ma przeprowadzić kompleksowe badania.

Lato solarne dobiegło końca

Jeszcze dobrze nie nacieszyliśmy się letnią pogodą, a tu już końca dobiegło lato solarne. 5 sierpnia na północnej półkuli właśnie minął kwartał z największą ilością światła słonecznego.

Śmierć Amazonii widziana z kosmosu

Brązowe, łyse plamy na zdjęciu zrobionym przez satelitę NASA to nie plaża czy pagórki - to polany powstałe po wycięciu lasów deszczowych. Fotografia uwidacznia skalę zniszczeń, o których alarmuje się od lat.

Woda płynie po Czerwonej Planecie?

Ostatnie obserwacje powierzchni Marsa mogą dowodzić, że na Czerwonej Planecie płynie woda - poinformowali naukowcy NASA. Wnioski snują na podstawie danych uzyskanych przez sondę Mars Reconnaissance, wystrzeloną w kosmos w 2005 roku.

Spójrz w niebo. Planetoida jaśniejsza od gwiazd

W sobotę planetoida Vesta znajdzie się bardzo blisko Ziemi i w opozycji wobec Słońca. Dzięki temu, około godziny 1:00 w nocy będzie można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Koziorożca, nisko nad południowym horyzontem.

Kiedy Ziemia miała dwa księżyce?

Nowa teoria na temat kształtu ziemskiego satelity. Część naukowców uważa, że Księżyc miał kiedyś o wiele mniejszego towarzysza, który zderzył się z nim i najzwyczajniej w świecie wbił w niego. Miałoby to tłumaczyć, jak na niewidocznej dla nas półkuli powstały góry.

Wampiry wyczuwają gorącą krew

Nietoperze z podrodziny wampirów polują dzięki podczerwieni. Używając receptorów znajdujących się na ich głowach, wyczuwają temperaturę ciała ofiary i ją namierzają - stwierdzili badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Delfiny namierzają ofiary po polu elektrycznym

Pewien gatunek południowoamerykańskiego delfina to jeden z dwóch znanych ssaków, który poluje na swoje ofiary dzięki temu, że potrafi wyczuć w wodzie ich impulsy elektryczne. Narządy odpowiedzialne za tę umiejętność znajdują się na dziobie - podają niemieccy naukowcy.

200 lat, prognozo pogody!

Prognoza pogody ma już 150 lat. Jej ojciec Robert FitzRoy stworzył ją, żeby uprzedzać ludzi o gwałtownych zjawiskach i zapobiegać katastrofom przede wszystkim na morzu.

Pirackie skarby odnalezione

Wakacje to idealna pora dla miłośników nurkowania. A pod wodą można znaleźć różne cuda. Przekonała się o tym grupa archeologów z USA, która odkryła fragment statku i pokaźnych rozmiarów kufer, kryjący prawdopodobnie skarby najeźdźcy Panamy, Henry'ego Morgana.

Jest tlen w kosmosie!

Astronomowie wreszcie mają pewność, że cząsteczki tlenu występują w przestrzeni kosmicznej. Namierzył je w Mgławicy Oriona teleskop Herschel. Tlen cząsteczkowy, stanowiący około 20 proc. powietrza, którym oddychamy, do teraz umykał astronomom.

"Tiry na tory!". Czy u nas to możliwe?

Serdecznie zapraszam na magazyn Dobre Klimaty. Tiry na tory- słyszeliście to hasło? Zapewne osoby przemierzające Austrię widziały duże trucki przewożone koleją. Czy to możliwe u nas?

Dobra pogoda sprzyja piwu

Dzięki dobrej pogodzie piwna branża u naszych zachodnich sąsiadów odbija się od dna. Ilość piwa produkowanego w Niemczech w przez ostatnie pół roku wzrosła o 1 procent i wynosi prawie 5 miliardów litrów. To pierwszy taki wynik od czterech lat.

Odmładzający zapach polskiej łąki

Wczoraj pierwszy raz od dawna w centralnej Polsce przez większą część dnia było słonecznie. Po deszczu i zapachu wilgoci wszechogarniającej, pierwszy raz od dawna, poczułam wczoraj zapach łąki, i to łąki rozgrzanej słońcem. A polskie łąki pachną cudnie!

Zobacz lipiec w 746 zdjęciach

Reporter 24 przez cały lipiec co godzinę zapisywał zdjęcie satelitarne z portalu sat24.com, pokazujące sytuację pogodową w Europie. Następnie użył 746 zdjęć do przygotowania imponującej animacji na której możemy zobaczyć wszystkie fronty przynoszące nam przez ostatni miesiąc deszcz i chłód.

Pióropusz piasku widoczny z kosmosu

Pod koniec lipca na terenie Ameryki Łacińskiej miało miejsce niecodzienne zjawisko atmosferyczne: burza piaskowa. Zazwyczaj nie jest ona spotykana w tej części świata. Można było zobaczyć ją dzięki zdjęciom wykonanym z przez satelitę NASA.

Wesołe Stopy wracają do domu

Wesołe Stopy, pingwin, który w drodze na Antarktydę zgubił kurs i wylądował w Nowej Zelandii, wraca niedługo do domu. Przybrał już na wadze i jest gotowy na długą podróż. Można sprawdzić na żywo, co u niego słychać!

Rosyjski niż psuje nam humor

Nad Wyspami Brytyjskimi, Hiszpanią i Rosją zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad północną Skandynawią, Niemcami i Sardynią. Polska jest pod wpływem słabnącego niżu rosyjskiego.