Ciekawostki

Ciekawostki

"Błyskotliwa" siła przyciągania

Amerykanin Melvin Roberts z miasteczka Seneca w stanie Południowa Karolina już sześć razy został trafiony przez piorun. Po raz ostatni kilka dni temu, gdy po koszeniu trawy chował kosiarkę przed nadciągającą burzą.

Wrona wie, czy jesteś dobry

Wrony rozpoznają osoby, które zrobiły im krzywdę. Potrafią się zemścić i zbuntować przeciw wrogowi inne ptaki. Nagonka na przeciwnika przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Dlatego wronom lepiej nie podpadać.

60-latkowie zaadoptowali 120 kg "dziecko"

Bezdzietna francuska para, Pierre i Elianne Thivillon, adoptowali gorylicę o imieniu Digit. 13-letnie zwierzę rano spędza czas w zoo, a wieczorem śpi w domu Francuzów.

O asteroidzie: "Mamy szczęście, znowu pudło"

"Mamy szczęście, znowu pudło" – o planetoidzie 2011MD, która w poniedziałek przeleciała tuż obok Ziemi, w TVN24 powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Asteroid jest na niebie bardzo dużo i każdego dnia naukowcy poznają ich coraz więcej. Do tej pory nie było jednak takiej, która stwarzałaby realne zagrożenie dla Ziemi.

Oko w oko z insektem i zającem

Owady nie zawsze dobrze nam się kojarzą. Niektóre z nich są irytujące. Na inne po prostu nie zwracamy uwagi. Ale warto przyjrzeć im się z bliska i dostrzec ich niezwykłość. Czy jesteście gotowi na pojedynek wzrokowy z ćmą?

Pingwin prześwietlony i zoperowany

"Wesołe stopy", najsłynniejszy obecnie pingwin na świecie, ma za sobą trzecią operację. Lekarzom nareszcie udało się usunąć piasek z jego żołądka. Według nowozelandzkich specjalistów, czas zdecydować, co dalej z nielotem.

Obłoki srebrzyste zobaczycie nad Polską!

W ciągu kilku ostatnich dni nad Europą Północną, w tym także nad Polską, można było zaobserwować tzw. obłoki srebrzyste. Te niezwykłe chmury są widoczne zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca chwilę po zachodzie słońca lub chwilę przed jego wschodem.

Namiętność oka cyklonu

- Miłość jest jak wiatr, raz silniejsza, a raz słabsza - pisze na swoim blogu Omenaa Mensah. I przekonuje, że to poetyckie porównanie Seneki znajduje potwierdzenie w meteorologii.

Asteroida minęła Ziemię o włos

Asteroida o włos minęła w nocy naszą planetę. Najbliżej była Atlantyku - znajdowała się jedynie 12 tys. km od jego tafli. To zaledwie trzydziesta część odległości dzielącej Ziemię od Księżyca.

Chmura dymu wielkości Florydy

Mimo ciężkich deszczowych chmur nad południowo-wschodnimi stanami, znad USA wciąż wylatują tumany dymu spowodowanego pożarami na Florydzie, Georgii i w Północnej Karolinie. Z każdym dniem można je lepiej zaobserwować na zdjęciach satelitarnych.

Zapach Twojego ogrodu

Kolorowe kwiaty w ogrodzie, zwłaszcza te o intensywnym zapachu, odwiedzają chmary pszczół, żuków i trzmieli. Nic tak jednak nie cieszy oka, jak stada biesiadujących motyli. Na Kontakt Meteo otrzymujemy od Was prawdziwe zatrzęsienie zdjęć kwiatów.

Te psy mogą uratować ci życie

Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ratownicy Środowiskowego Warszawskiego Ochotniczego Wodnego Pogotowia Ratunkowego udowadniają, że to również doskonały stróż ludzkiego życia, który poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach.

Kokos opowie swoją historię

Według amerykańskich naukowców w DNA orzechów kokosowych zawarty jest zapis wędrówek ludów Oceanii i południowo-wschodniej Azji. Dzięki temu niezwykłemu odkryciu da się prześledzić trasę wytyczanych przez starożytnych szlaków handlowych.

Omenaa ostrzega przed słońcem

Czy mulaci się opalają? Pewnie większość społeczeństwa zastanawia się, jak ktoś z tak ciemną karnacją może się opalać.

Zachód słońca z podniebnej perspektywy

- Tak wygląda zachód słońca z naszej perspektywy! - pisze Reporter 24 i zamieszcza niesamowite zdjęcia zachodu słońca. Sami zobaczcie jak pięknie może wyglądać zmierzch z perspektywy pilota.

Pierwszy obraz Marsa kolorowany kredkami

Pierwszy satelitarny obraz Marsa powstał przy użyciu zwykłej kredki. Zanim naukowcy NASA odebrali obraz z sondy Mariner 4, kolorowali dane numeryczne, uzyskując obraz powierzchni planety.

Znudził się surfing? Czas na wodne rakiety

Jest napędzany wodą i pozwala wznieść się w powietrze na kilkanaście metrów. Na amerykańskich wodach wypróbowano osobisty rakietowy plecak. Loty w stylu Jamesa Bonda pokazała telewizja TVN24.

Niedługo na świecie zabraknie uranu

Na około 200-300 lat pracy istniejących elektrowni jądrowych wystarczą światowe zasoby uranu. Jeśli cena surowca wzrośnie, jest szansa na wydłużenie się eksploatacji z uwagi na wykorzystywanie gorszych złóż – powiedział prof. Stanisław Speczik z Państowego Instytutu Geologicznego.

Przepis na wakacje a'la Chrzanowski

Od jutra mam urlop. Dokąd, za co i na ile i czy w ogóle wyjechać? To są pytania prawie. Jeszcze nowej prognozy nie zrobiłem, a dziś również 16-dniówka, ale popatrzę co wczoraj "dała" Arleta – jest dobrze.

Cisza na jeziorze

Jezioro Długie w Olsztynie słynie ze swojej popularności. Codziennie odwiedza je wielu amatorów wodnych wrażeń. Reporterowi 24 udało się jednak uchwycić ten moment, kiedy jezioro jest puste, a woda spokojna.

Omenaa tęskni za porucznikiem Columbo

Peter Michael Falk i jego niepoprawny, a na końcu uzasadniony, optymizm w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. On zawsze doprowadzał sprawy do końca, był absolutnie niepozorny w swej mądrości. Słynny porucznik Columbo nie żyje.

Pioruny wolą mężczyzn

Ponad 80 proc. ofiar uderzeń piorunów to mężczyźni - wynika z badań przeprowadzonych w USA. Dlaczego?

Piramidy letniskowe, czyli chińska agroturystyka

O tym, że na biedzie można zarobić, przekonali się mieszkańcy chińskiej wioski Areca. Swoje chaty, przypominające piramidy, przemienili w hotele. Od turystów pobierają teraz spore sumy za to, co wcześniej sami gratis dostawali od natury.

Zobacz chmury w 3D

Kontakt Meteo pęcznieje od przesyłanych przez Was zdjęć pogody. Jest wśród nich wiele tradycyjnych, pięknych fotografii deszczu czy tęczy. Są jednak także okazy eksperymentalne. Jak zdjęcia trójwymiarowe przesłane przez tiger2.

Zobacz bliźniacze jaguary. "To prawdziwy cud"

Peruwiańskie zoo ma dwa nowe powody do radości. Ostatnią atrakcją ogrodu są jaguary, które przyszły na świat trzy miesiące temu. I wywołały nie lada sensację - bo, jak twierdzą eksperci - ciąża mnoga tych zwierząt to prawdziwy cud.

"Jakie miasta kochacie?"

Ile lat potrzeba, żeby polubić jakieś miejsce, miasto, region? I co musi się stać, żeby tak pozytywnie myśleć o miejscach, które tak do niedawna były nam obce?