Ciekawostki

Ciekawostki

Mamut pod Elblągiem. Szczątki ssaka na budowie krajowej "siódemki"

Na niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu mamuta - natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 koło Elbląga. Okaz znajdował się w kruszywie, które przywieziono na plac budowy z pobliskiej żwirowni. Szczątki tego wymarłego ssaka trafiły we wtorek do Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Polacy lubią fałdki i egzotykę

Omenaa Mensah swoim ostatnim wpisem na blogu spowodowała powstanie mini sondażu Waszych ulubionych miejsc urlopowych. W Polsce zdecydowanie wybieracie góry, bo pogoda nad morzem nigdy nie jest pewna. Z kolei dysponując 25 tysiącami złotych, chętnie pojechalibyście na Malediwy.

Satelita made in China już w kosmosie

Chińczycy wystrzelili satelitę o nazwie Tianlian I-02. Start kosmicznego przekaźnika danych nastąpił w poniedziałek o 23:41 czasu lokalnego. Rakieta wzbiła się w kosmos z chińskiego centrum astronomicznego Xichang w południowo-zachodniej prowincji Sichuan.

Znad Norwegii wieje chłodem

Nad Skandynawią, Litwą, Łotwą, Estonią, Francją i Hiszpanią zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Szkocją, Rosją i południowo-zachodnią Polską.

Omenaa pyta o wakacje. Odpowiecie?

Wakacje w Polsce czy za granicą? Jakie są potrzeby wakacyjne i co na wakacjach jest najważniejsze? Atmosfera, pogoda, miejsce, otoczenie, a może po prostu to z kim spędzamy te wakacje?

Liczbowe wariacje meteorologiczne

Dwa! Liczba większa od 1, a mniejsza od 3. Stanowiąca największy i jedyny większy od 1, wspólny dzielnik 4 i 6. Jedyna liczba parzysta i pierwsza. Jedna z dwóch cyfr potrzebnych do zapisania liczby 22.

Jadowity pająk sterroryzował supermarket

Od kilku dni trwają poszukiwania pająka, który przywędrował do niemieckiego supermarketu w Bexbach w skrzynce z owocami. To być może bardzo jadowity gatunek pająka bananowego. Sklep pozostaje zamknięty.

Bombowce zmieniały pogodę

Alianckie bombowce w czasie II wojny światowej przypadkowo eksperymentowały na pogodzie, produkując ogromne smugi w południowo-wschodniej Anglii. Naukowcy przeanalizowali jeden z nalotów z 1944 roku i doszli do ciekawych wniosków. Smugi zmieniały temperaturę powietrza.

Odkryto superbakterię - szczep rzeżączki

Mianem "superbakterii" został okrzyknięty szczep rzeżączki odkryty w Japonii. Bakteria jest całkowicie odporna na leki. Naukowcy ostrzegają, że może stanowić globalne zagrożenie dla zdrowia.

"Krowie wymiona" na niebie

Dość niezwykłe, a na pewno piękne chmury sfotografowała Reporterka 24. - To przypominający wymiona Cumulonimbus mammatus - wyjaśnia Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

I po urlopie, czyli trudny poniedziałek

Poniedziałkowy poranek zawsze jest niełatwy, czyli nigdy nie jest łatwy. Zwłaszcza po urlopie. Z dzisiejszej perspektywy zaiste lekkomyślnym wydaje mi się ilość i jakość zaplanowanych działań.

Gorące, namiętne, burzowe lato

Po bardzo gorącej i raczej pogodnej sobocie przyszła niedziela, która nas zupełnie inaczej potraktowała. Pokropiła deszczem, podlała ogródki, hałasowała, błyskała i pozalewała.

Postawili 33 ule na... lotnisku

Chicagowskie O'Hare jest pierwszym lotniskiem w USA z pasiekami. Na terenach zielonych tego portu lotniczego ruszyła profesjonalna hodowla pszczół. Amerykanie inspirowali się pomysłem Niemców.

Kawior made in Portugal

Portugalczycy stawiają wyzwanie Rosjanom. W Algarve na południu kraju powstaje ośrodek hodowli jesiotra oraz zakład, z którego wyjechać mają pierwsze partie iberyjskiego kawioru. Hodowla ma ruszyć jesienią.

Cumulonimbusy jak Stadion Narodowy

W ostatnich dniach nad Polską niebo bardzo zachmurzone. Warto się na chwilę zatrzymać i trochę się tym chmurom poprzyglądać. Moje ulubione to Cumulus humilis, czyli chmury ładnej, wyżowej pogody. To piękne białe obłoczki na soczyście niebieskim niebie. Ale codziennie widujemy inne bardzo ciekawe w swej budowie chmury, chmury burzowe czyli Cumulonimbus calvus (łac. łysy) i capillatus (łac. owłosiony - z kowadłem).

Pies i jeż z jednej jedli miski

Psy nie lubią kotów, ale najwyraźniej nie przeszkadzają im jeże. Przynajmniej temu z fotografii internauty Lecha, przesłanej na Kontakt 24.

Atlantis wystartował. To koniec epoki lotów promów kosmicznych

Prom Atlanits wystartował i rozpoczął 135. misję w całym programie wahadłowców NASA. Dopiero na kilka minut przed startem pojawiła się informacja o tym, że "pogoda jest w porządku i wszystko odbędzie się zgodnie z planem". Wcześniejsze prognozy nie były optymistyczne. Z powodu burzowych chmur start promu przez cały dzień był niepewny.

Dużo deszczu to udane grzybobranie

Pada, pada i przestać nie może. Aura jest nieprzyjazna dla naszego zdrowia, ale zdecydowanie idealna dla jednego z ulubionych specjałów w polskiej kuchni - leśnych grzybów. Reporterce Kontakt Meteo udało się znaleźć 1,5 kg podgrzybka.

Sto lat, Machu Picchu!

Serią wystrzałów armatnich rozpoczęły się w Peru wielodniowe obchody setnej rocznicy odkrycia inkaskiego miasta Machu Picchu, które prezydent Alan Garcia nazwał "syntezą peruwiańskości". Zobacz inscenizację, przedstawiającą tradycyjne złożenie ofiary ku czci Matki Ziemi.

"Stoi wielki bór zielony". Oto jagodowe zbiory

Tytułem tej informacji zaczynała się jagodowa baśń Marii Konopnickiej. W lipcu w polskich lasach pojawiają się jagody. Szybko niestety znikną, więc zanim to nastąpi, powinniśmy jak najwięcej ich zjeść.

Najsuchsze miejsce na Ziemi przykrył śnieg

Pustynia Atacama - najsuchsze miejsce na Ziemi - padła ofiarą srogiej zimy. Ekstremalnie zimny front atmosferyczny przyniósł ze sobą śnieg, który pokrył najbardziej jałowe połacie globu.

Deszcze zniszczyły czereśnie

Przełom czerwca i lipca w Polsce to czas słodkich czereśni, dojrzałych w promieniach słońca. Ale tego ostatnio brakuje.

Piękne niebo nad Manu Chao

Jezioro Maltańskie przy zachodzącym słońcu... Niebo w kolorach różu bladego, różu mocno nasyconego i uniwersalnego, w odcieniach szarego i łososiowego, do tego kolor uciekającego po ciężkim dniu błękitu i w tych pięknych okolicznościach przyrody w tafli jeziora odbity koniec dnia i początek niesamowitego wydarzenia artystycznego – koncert Manu Chao La Ventura.

Środki chroniące przed malarią tracą skuteczność

Kluczowe w walce z malarią środki owadobójcze, pyretroidy, powoli tracą swoją skuteczność. Roznoszące malarię komary uodporniają się na nie, co niepokoi Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zdecydowała się na podjęcie nowej strategii do końca roku.

Wynaleziono tanie antidotum na jad węży

Badacze z Papui-Nowej Gwinei, we współpracy z naukowcami z Kostaryki i Australii, wynaleźli nowe antidotum na jad węży. Jest sporo tańsze od swojego odpowiednika - drogiego środka sprowadzanego z Australii - poinformowała w środę agencja EFE.