Cellulit to zmora większości kobiet. Jak sobie z nim poradzić? Podpowiada Krzysztof Gojdź lekarz medycyny estetycznej.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Cellulit powstaje, kiedy komórki tłuszczowe uciskają tkankę łączną skóry. W rezultacie na skórze pojawiają się nierówności, które nie dość, że są nieestetyczne, to często powodują ból.
Ma go większość kobiet. Atakuje niezależnie od wieku, wagi czy koloru skóry. Może mieć podłoże genetyczne. Jeśli Twoja babcia i mama go miały, jest duże prawdopodobieństwo, że dopadnie także i Ciebie. Ale tworzeniu się cellulitu pod skórą sprzyjają też zmiany hormonalne, brak ruchu i nieodpowiednia dieta.
- Na początek spróbujmy tego, co jest za darmo, czyli wysiłku fizycznego - radzi lekarz medycyny estetycznej.
Z cellulitem najefektywniej powalczymy na basenie, a także biegając czy jeżdżąc na rowerze.
Początkowa faza
- Cellulit w początkowej fazie bardzo łatwo jest usunąć kilkoma zabiegami np. drenażu limfatycznego - zaznacza Gójdź.
Drenaż limfatyczny to specjalny masaż ręczny lub masaż przeprowadzany przy użyciu różnych urządzeń. Wspomaga krążenie krwi i limfy oraz ułatwia odprowadzanie wody z tkanek. Cykl drenażu limfatycznego obejmuje 10-20 zabiegów powtarzanych co najmniej dwa razy w tygodniu.
Faza zaawansowana
- Cellulit zaawansowany, to tu już jest problem. Możemy go zredukować, ale nie całkowicie wyleczyć. Koszt takiej terapii wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych - wyjaśnia lekarz.
Można tu zastosować mezoterapię podczas której w miejsca objęte cellulitem lekarz wstrzykuje substancje, które poprawiają krążenie lub przyśpieszają spalanie tłuszczu. Najpierw wykonuje się 4 zabiegi co tydzień każdy, potem 2 w odstępie czterech tygodni.
Jednym z zabiegów są także ultradźwięki. Polega to na przesuwaniu po skórze sondy emitującej ultradźwięki. Jest to metoda wspomagająca przy zabiegach kosmetycznych, dzięki niej kosmetyki antycellulitowe docierają głębiej. Zwykle poleca się serię 4-6 zabiegów.
Inną taktyką na skórkę pomarańczową jest cellulipoliza, polegającą na wkłuciu przez lekarza w tkankę tłuszczową dwóch cieniutkich igieł, między którymi przepuszcza się prąd o niskiej częstotliwości. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia, co zwiększa się przepływ krwi i przemianę materii. Dzięki temu z komórek znacznie szybciej usuwane są toksyny. Najlepiej poddać się 6 zabiegom w tygodniowych odstępach.
Lekarz może wykonać nam także karboksyterapię, polegającą na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla za pomocą specjalnego urządzenia. Zabieg przyśpiesza spalanie tłuszczu i poprawia metabolizm. Wykonuje się go średnio dwa razy w tygodniu przez okres 6-8 tygodni.
Autor: mar/rp / Źródło: TVN Meteo Active, X-news
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock