Fotograf Ben Gwynne chcąc sfotografować Księżyc nocą, nie spodziewał się, że uchwyci fascynujące i rzadko spotykane zjawisko.
Zdjęcia przedstawiają "moonbow", czyli tzw. księżycową tęczę. To zjawisko podobne do tęczy, które nawet powstaje tak samo - w wyniku załamania światła na kroplach wody. Księżyc jednak nie wytwarza światła, a jego jasność jest związana z tym, że światło słoneczne odbija się od jego powierzchni. Różnica pomiędzy tęczą zwykłą a księżycową polega więc na tym, że ta druga powstaje przez odbicie światła słonecznego z powierzchni Księżyca.
Fale świetlne o różnej długości załamują się pod różnym kątem, dzięki czemu wychodzące z kropli promienie tworzą na nocnym niebie tęczę. Kolory nocnego tęczowego łuku nie są tak wyraźne i ostre, jak w przypadku zwykłej tęczy, co jest związane ze słabszym światłem, odbijającym się od Księżyca.
Kiedy obserwować?
Zjawisko to najłatwiej zaobserwować podczas pełni Księżyca, gdy od naszego satelity odbija się najwięcej promieni. Szanse na powstanie zjawiska moonbow zwiększa również duża wilgotność powietrza. Księżycową tęczę zobaczymy zatem nie w trakcie bezchmurnej, a raczej podczas mglistej nocy.
Ben Gwynne uchwycił to zjawisko podczas niedzielnej nocy w North Yorkshire w Anglii i podzielił się zdjęciami księżycowej tęczy na Facebooku.
Okrągła tęcza
Zjawiska meteorologiczne często nas zadziwiają. Tęcza, która zazwyczaj występuje w formie łuku, w specyficznych warunkach może utworzyć cały okrąg. Jest on widoczny, gdy znajdziemy się nieco nad powierzchnią Ziemi. Zobacz ten niezwykły widok nad wodospadem Niagara, uchwycony na filmie.
Autor: agr/tw / Źródło: edition.cnn.com