Ciekawostki

Ciekawostki

Największy ziemniak na świecie przemierza USA

Po Stanach Zjednoczonych jeździ największy "ziemniak" na świecie. Jest wielkości naczepy ciężarówki, a ugotowanie go zajęłoby prawie trzy lata. Gigantyczne sztuczne warzywo właśnie wyjechało w trasę, podczas której objedzie wiele stanów USA.

Majowa aura potrafi być kapryśna

Pogoda w maju to wielka niewiadoma. Może być to bardzo ciepły albo bardzo zimny miesiąc, co doskonale widać w rekordach temperatury. Cokolwiek w majowej aurze ma się wydarzyć, zawsze mamy nadzieję na optymistyczną wersję, czyli na sporo słońca i ciepła. Jak będzie w tym roku? Prognozy są optymistyczne.

Kometa bez ogona. Jedyna w swoim rodzaju

Naukowcy odkryli nową, niezwykłą kometę. Choć zmierza do nas z odległych krańców Układu Słonecznego, nie składa się z lodu. Oznacza to, że mogła powstać niedaleko Ziemi, a nawet ze skał, które budują naszą planetę. Co ciekawsze, ta kometa nie ma ogona.

Dlaczego podczas burzy niebo robi się zielone?

Jesteśmy w trakcie sezonu burzowego. Z pewnością nie raz zaobserwowaliście, że niebo na kilka minut przed opadami deszczu robi się zielonkawe. Naukowcy mają dwie teorie na temat tego zjawiska.

Niedźwiadek z Tatr z dala od turystów. Spróbuje żyć samodzielnie

Niedźwiadek wypatrzony przez turystów w czwartek na zboczu Kasprowego Wierchu został przetransportowany na niższe obszary Tatr. Przez najbliższe dni będzie on znajdować się pod obserwacją pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mają oni ocenić, czy młody niedźwiedź jest w stanie samodzielnie żyć.

Ziemia coraz bardziej zielona przez nadmiar CO2

Nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze tworzy zieloną planetę, pokazuje nowe badanie NASA. Obszary, które do niedawna pokryte były lodem, jałową ziemią lub piachem teraz mogą pochwalić się bujną roślinnością.

Naukowcy z NASA odkryli nowy księżyc w Układzie Słonecznym

Amerykańska Agencja Kosmiczna ujawniła nowy księżyc w naszym Układzie Słonecznym. Okrąża Makemake, czyli trzecią co do wielkości i drugą najjaśniejszą planetę karłowatą, znajdującą się w Pasie Kuipera. Najnowsze informacje zdają się potwierdzać hipotezę, że większość planet karłowatych posiada księżyce i Pluton nie jest już taki wyjątkowy.

Mordercy pszczół pod lupą naukowców

Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się dokładnie przyczynom pomoru pszczół. Zbierali dane z niemal całych Stanów Zjednoczonych przez pięć lat i stworzyli pierwsze tak kompleksowe opracowanie na temat tego, co zagraża owadom.

Dziwne smugi na Morzu Kaspijskim

Po zimie natura budzi się do życia. Nie tylko na lądzie robi się zielono. Rośliny zakwitają także pod wodą. Na skutek roztopów na Morzu Kaspijskim powstały tajemnicze smugi.

Graj w zielone, wygraj zdrowie. Trwa ogólnopolski Tydzień Weganizmu

Ten tydzień należy do wegan. Już po raz ósmy obchodzimy ogólnopolski Tydzień Weganizmu. Z tej okazji w kilkudziesięciu miastach Polski odbywają się imprezy poświęcone temu stylowi życia. Nie zabraknie wspólnego gotowania, wykładów na temat diety roślinnej, testowania wegańskich kosmetyków i oczywiście filmów o etycznym aspekcie weganizmu.

Dość już tego hałasu! Jak bronić się przed akustycznym smogiem?

Hałas to jeden z największych naszych wrogów i niestety stały element naszego otoczenia. Dziś, w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem, pochylamy się nad tym problemem. Wyjaśniamy, jakie dźwięki są niebezpieczne dla naszego zdrowia i jak się przed nimi bronić.

60 maltretowanych małp uratowanych

Małpy, nad którymi znęcano się w jednym z prywatnych ogrodów zoologicznych w RPA, trafiły pod kuratelę fundacji na rzecz ochrony zwierząt. 60 naczelnych było wycieńczonych - do tego stopnia, że ledwo przeżyło 60-kilometrową drogę, która miała uratować im życie.