Niezwykła formacja chmur pojawiła się w okolicy południowego wybrzeża Australii. Wyglądem przypominała pióra anielskich skrzydeł.
17 października sensor radiometryczny Visible Infaging Imaging (VIIRS) umieszczony na należącym do amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery satelicie Suomi NPP uchwycił obraz niezwykłej formacji chmur.
- Chmury uformowały się na czole zimnego frontu, na co wskazuje ciemnoniebieska linia na mapie - poinformował Paul Lainio z australijskiego Biura Meteorologii (BOM).
Wzór, który pojawił się na niebie, został utworzony przez występujące w atmosferze zjawisko nazywane falami grawitacyjnymi. Można je porównać do fal utworzonych przez łódź, w przypadku których woda wypychana jest ku górze, a następnie przyciągana grawitacyjnie w dół. Natomiast chmury są tworzone przez unoszące się i opadające kolumny powietrza.
Jak zaznaczył Lainio, widoczny na zdjęciu rodzaj chmur jest stosunkowo nietypowy. Aby powstał, muszą zaistnieć odpowiednie warunki, czyli niezbędny jest silny strumień zakrzywionego, antycyklonowego powietrza, który wytwarza fale grawitacyjne.
Autor: wd/map / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory image by Joshua Stevens