Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali technologię wytwarzania super trwałej, niepalnej, ekologicznej i tańszej od dostępnych dziś na rynku pianki izolacyjnej. Swój pomysł zgłosili już do Europejskiego Urzędu Patentowego. Jak szacują, na przyznanie patentu będą musieli poczekać co najmniej trzy lata.
Politechnika Gdańska ma się czym pochwalić. Tylko w ubiegłym roku uczelnia zgłosiła do Europejskiego Urzędu Patentowego 23 projekty.
Czego dotyczą? Wśród nich nie brakuje nowych związków chemicznych czy technologii, który mogą posłużyć np. przy tworzeniu leków. Naukowcy zgłosili też projekty z zakresu technologii informatycznej. Ale jak podkreślają skupiają się nie tylko na typowo naukowych projektach. Są również otwarci na potrzeby rynku.
Pianka podbije rynek?
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali m.in. technologię wytwarzania pianki poliuretanowej. Służy ona jako materiał izolacyjny do lodówek czy bram garażowych. Dzięki niej uszczelniane miejsca nie przepuszczają powietrza. W ten sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu budynków.
Pianka jest też przyjazna środowisku, bo powstaje z ekologicznej biomasy np. z trzciny. - Jej dużą zaletą jest też cena. Na jej produkcji można zaoszczędzić od 5 do 10 proc. w porównaniu do innych produktów dostępnych już na rynku - mówi Łukasz Piszczek, adiunkt z Katedry Technologii Polimerów Politechniki Gdańskiej.
Naukowcy złożyli wniosek patentowy w ubiegłym roku. Liczą, że na zakończenie procedury patentowej muszą poczekać jeszcze trzy lata.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Pomorze | Robert Zaputowicz