Michaił Chodorkowski został laureatem nagrody im. Lecha Wałęsy. Skonfliktowany z Władimirem Putinem rosyjski przedsiębiorca nie może odebrać jej osobiście, bo siedzi jeszcze w więzieniu. W jego imieniu zrobi to syn.
- Laureatem szóstej edycji nagrody im. Lecha Wałęsy został Michaił Chodorkowski. Rosyjski przedsiębiorca, którzy miał odwagę być nie tylko przedsiębiorcą, filantropem, ale również miał odwagę mieć poglądy polityczne, wspierać opozycję, który dzisiaj jest w kolonii karnej. Mamy nadzieję sądzić, że kiedyś będziemy mogli mu osobiście uścisnąć dłoń – mówił podczas konferencji an Krzysztof Bielecki.
Wyróżnienie zostanie wręczone w niedzielę w Dworze Artusa, w tym dniu b. przywódca Solidarności obchodzi 70. urodziny. Nagrodę w imieniu Chodorkowskiego odbierze jego syn.
Proces za wspieranie opozycji
Michaił Chodorkowski, niegdyś najbogatszy Rosjanin, i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew odbywają kary pozbawienia wolności za przypisane im przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Byli sądzeni w dwóch procesach. Pierwotnie byli skazani na 13 lat łagru, jednak w grudniu 2012 skrócono im kary o dwa lata. W sierpniu tego roku ponownie kary skrócono - tym razem o 2 miesiące. Oznacza to, że biznesmeni wyjdą na wolność - odpowiednio - w sierpniu i w maju 2014 roku.
Proces Chodorkowskiego jest uważany przez wielu za karę wymierzoną mu przez prezydenta Władimira Putina za ambicje polityczne i wspieranie opozycji.
Kapituła nagrody
Nagroda zostanie przyznana już po raz szósty. Kapitule przewodniczy Prezydent Lech Wałęsa, a w jej skład wchodzą: Stanisław Szuszkiewicz – były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP, Bernard Kouchner – b. minister spraw zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski – b. minister spraw zagranicznych RP, Emil Constantinescu – b. prezydent Rumunii, Rita Suessmuth – b. przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda – b. premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP.
– Kapituła dostrzega i docenia wysiłek osób oraz instytucji, którym bliskie są prawa człowieka, idee solidarności, otwartość na poglądy innych, współpraca ponad podziałami, a co za tym idzie – umiejętność jak najszerszego propagowania tych postaw – mówi Piotr Gulczyński.
Laureat otrzyma od Prezydenta Lecha Wałęsy pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną na rzecz jego działalności w wysokości 100 tys. dolarów amerykańskich, ufundowaną przez wyłącznego partnera Nagrody – PKO Bank Polski.
Poprzednie nagrody
Do tej pory Nagroda Lecha Wałęsy została przyznana pięciokrotnie. Jej laureatami byli:
- Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud, wyróżniony za promocję dialogu międzyreligijnego i wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie,
- Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand irańskie działaczki na rzecz praw człowieka i praw kobiet,
- Polska Akcja Humanitarna wraz z jej założycielką Janiną Ochojską za wspieranie w swojej działalności idei międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne,
- Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent Federacyjnej Republiki Brazylii, za działania na rzecz pokojowego porozumienia i solidarnej współpracy narodów, w szczególności wzmocnienie na arenie międzynarodowej znaczenia krajów rozwijających się oraz za działania na rzecz zniwelowania nierówności społecznych.
- Alaksandr Bialacki, opozycjonista białoruski, uhonorowany za działania na rzecz demokratyzacji państwa, aktywną promocję obrony praw człowieka i pomoc udzielaną ludziom prześladowanym przez obecne władze Białorusi.
Nagroda Lecha Wałęsy została ustanowiona w 2008 r. przez byłego Prezydenta RP i przywódcę „Solidarności” Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie, które otrzymał odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org