Po 10 latach budowy i 40 latach czekania Muzeum Marynarki Wojennej w końcu będzie miało własną siedzibę. W nowoczesnym budynku, na blisko 4 tys. mkw wystawionych będzie 10 tys. eksponatów. 28. listopada odbędzie się oficjalne otwarcie.
- Cieszymy się, że po wielu latach w końcu będziemy mieć własną siedzibę – mówi Zdzisław Kryger, zastępca dyrektora. Prace nad tym nowoczesnym obiektem trwały aż 10 lat, dodaje.
Miejsce dla eksponatów
Choć muzeum istnieje od 40 lat, dotychczas jego zbiory znajdowały się w starej, wymagającej remontu wilii przy gdyńskiej plaży. Cześć można było oglądać na pokładzie okrętu-muzeum ORP "Błyskawica". - Nowa siedziba ma blisko 4 tys. mkw powierzchni wystawienniczej, w końcu będzie można pokazać wszystko to co mamy, a mamy blisko 10 tysięcy eksponatów oraz 15 tysięcy unikalnych fotografii i dokumentów – tłumaczy Kryger.
Zadaszą wystawę plenerową
Na razie będzie można głównie oglądać wystawy czasowe. Będzie to m.in. ekspozycja dotycząca historii powstania Marynarki Wojennej. – W niedalekiej przyszłości planujemy modernizację wystawy plenerowej, powstaną tam udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, ponadto część ekspozycji chcemy zadaszyć – wyjaśnia Kryger. Jak dodaje, w przyszłości jak tylko znajdą się środki, na pewno powstanie nowoczesna wystawa multimedialna z elementami interaktywnymi.
Unikalne zabytki
Wśród rzadkich zabytków, które w swoich zbiorach posiada Muzeum, są m.in. jeden z czterech zachowanych w Polsce egzemplarzy samolotu Jak-9P, samolot szkolno-treningowy TS-11R Iskra i śmigłowiec SM-1. Niedawno Muzeum na 5 lat użyczyło od Muzeum Sił Powierzchnych w Dęblinie śmigłowiec Mi-4ME oraz samoloty MiG-21bis, Lim-6bis i Ił-28R.
Przy bulwarze Nadmorskim
Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się tuż przy nowym budynku przy bulwarze Nadmorskim. Inwestycja kosztowała blisko 18 mln zł. Środki na jej budowę pochodzą z Fundacji "O Dach dla Historii Marynarki Wojennej" oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Muzeum ma być otwarte dla zwiedzających od 1 grudnia.
Autor: aja//ec / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Marynarki Wojennej