W czwartek ruszył nabór do pomorskiej policji. Docelowo do formacji mundurowej mają trafić 344 osoby. Policjanci szacują, że chętnych będzie ok. 3 tys. osób. W tym roku dzięki dziennemu limitowi 50 osób, udało się uniknąć tłumów czekających pod Komendą.
W całej Polsce do służby ma zostać przyjętych 5 tys. rekrutów, w woj. pomorskim poszukiwanych jest 344 przyszłych mundurowych. – Spodziewany się ok. 3 tys. zgłoszeń z doświadczenia wiem, że będzie to ok. 10 chętnych na 1 miejsce – tłumaczy Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.
W tym roku bez tłumów
Nabór do pomorskiej policji ruszył tuż po świcie. W tym roku udało się uniknąć tłumu pod Komendą, który zbierał się podczas rekrutacji w ubiegłych latach. Oczekujący wyposażeni byli wówczas w śpiwory, termosy i koce.
- Tym razem udało się tego uniknąć, głownie dzięki temu, że każdego dnia przyjmowanych jest 50 chętnych, reszta umawiana jest na termin, dodatkowo od wtorku będzie można zarejestrować się za pomocą Internetu - wyjaśnia Kowalik-Kosińska. Jak dodaje, po rejestracji, chętni otrzymują termin, kiedy mogą dostarczyć dokumenty.
Przeważa ekonomia
Obecny na miejscu reporter TVN24 potwierdził, że chętni nie musieli długo czekać. – Chwile czekałem, byłem 46-ty. Chętnych jest wielu, wiadomo jaka jest sytuacja w kraju, a to jest stabilna praca – wyjaśnia Paweł Badowski. – Ja chciałabym pracować w policji, bo wydaje mi się to ciekawa praca, ekonomia to dobry powód, ale nie najważniejszy – tłumaczy kandydatka na policjantkę, Magdalena Herbasz.
Wymagane dokumenty
Wśród wymaganych od przyszłych policjantów dokumentów są podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy, życiorys, kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz książeczka wojskowa z wpisem o przeniesieniu do rezerwy - jeżeli kandydat jest objęty ewidencją wojskową.
Szereg testów
W momencie złożenia dokumentów dopiero rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Przyszły policjant musi zdać szereg testów. Wśród nich jest testy z wiedzy ogólnej oraz testy sprawnościowe, które prowadzone są w Szkole Policji w Słupsku. Jeśli przejdzie je pomyślnie czeka go test psychologiczny. W tym czasie sprawdzana jest też przeszłość kandydata. Później następują badania lekarskie. Jeśli wszystko zakończy się pozytywnie, przyszły policjant spędza pół roku we wspomnianej szkole w Słupsku.
Wynagrodzenie początkującego policjanta wynosi ok. 1,9 tys. zł netto.
Autor: aja/roody / Źródło: TVN Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24