Czym jest kantorek w "Dziadach" Mickiewicza? Pytanie w "Milionerach" za 125 tys. złotych

Autor:
mkm//am
Źródło:
Milionerzy TVN
Czym jest kantorek w "Dziadach" Mickiewicza? Pytanie w "Milionerach" za 125 tys. złotych
Czym jest kantorek w "Dziadach" Mickiewicza? Pytanie w "Milionerach" za 125 tys. złotych
Czym jest kantorek w "Dziadach" Mickiewicza? Pytanie w "Milionerach" za 125 tys. złotych

Kantarek to obszar między okiem a dziobem u ptaka, a kantorek to miejsce, w którym w "Dziadach" Mickiewicza: śpiewa ktoś cichutko, rosną ostrowy burzanu, przypięty jest róg bawoli czy zaklęta jest dusza lichwiarza? Na to pytanie z "Milionerów" za 125 tysięcy złotych odpowiadał Jan Bindas z Sanoka.

Pan Jan zaczął swoją przygodę z programem w poprzednim odcinku. Na co dzień studiuje medycynę w Lublinie. W poniedziałkowym odcinku programu "Milionerzy" kontynuował walkę o milion złotych, bez żadnych z kół ratunkowych. Uczestnik usłyszał pytanie warte 125 tysięcy złotych. Dotyczyło ono "Dziadów" Adama Mickiewicza, konkretnie czwartej części tego wielkiego działa polskiego romantyzmu.

Treść pytania:

Kantarek to obszar między okiem a dziobem u ptaka, a kantorek to miejsce, w którym w "Dziadach" Mickiewicza:

A: śpiewa ktoś cichutko B: rosną ostrowy burzanu C: przypięty jest róg bawoli D: zaklęta jest dusza lichwiarza

Zawodnik przyznał, że "Dziady" nie były jego ulubioną lekturą, ale intuicja podpowiadała mu zaznaczenie odpowiedzi A. Powiedział, że gdyby miał do dyspozycji koło ratunkowe pół na pół, to zaryzykowałby zaznaczenie odpowiedzi, ale koło to wykorzystał we wcześniejszym pytaniu. Pan Jan zdecydował się na zakończenie gry i tym samym wygrał 75 tysięcy złotych.

"Za życia dusza jego przy pieniędzy worku leżała na dnie w kantorku"

W czwartej części "Dziadów" Adama Mickiewicza głównym bohaterem jest nieszczęśliwy kochanek – Gustaw. Jeszcze pod postacią Pustelnika chce przekonać postać Księdza, że duchy istnieją. Wzywa więc ducha lichwiarza z kantorka: "Mały robaczek, kołatek, a niegdyś wielki lichwiarz!". Zatem poprawną odpowiedzią na to pytanie jest D.

Autor:mkm//am

Źródło: Milionerzy TVN

Pozostałe wiadomości