Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 288. dzień. Kanada i Holandia złożyły wspólny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze o włączenie do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa - poinformował sekretariat Trybunału. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w wyniku środowego ostrzału miasta Kurachowe w obwodzie donieckim - poinformowały ukraińskie władze. Rosyjskie wojsko użyło do ataku przeciwlotniczego systemu rakietowego.

> Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld dolarów od Rosji na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo w sądzie w sprawie ukraińskich aktywów skradzionych przez Rosję na Krymie - poinformował w wypowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Czterech policjantów zginęło, a czterech kolejnych zostało rannych w wyniku eksplozji rosyjskich min. Zabici i poszkodowani funkcjonariusze zajmowali się usuwaniem ładunków wybuchowych na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił na Facebooku komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.

> John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, odniósł się do ataków na rosyjskie bazy lotnicze. - Jasno i konsekwentnie mówiliśmy o swoich obawach dotyczących eskalacji konfliktu, ale ostatecznie decyzję podejmują Ukraińcy - powiedział.

> Kanada i Holandia złożyły wspólny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze o włączenie do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa - poinformował sekretariat Trybunału.

> Komisja Europejska zaproponowała dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym dodanie prawie 200 kolejnych osób i podmiotów na listę sankcyjną. Miałyby się na niej znaleźć między innymi rosyjskie siły zbrojne i trzy banki.

> Władimir Putin uczestniczył poprzez wideokonferencję w posiedzeniu z członkami Rady do spraw Praw Człowieka, organu konsultacyjnego prezydenta Rosji. Podczas rozmowy doradcy nie mogli poruszać z nim "niewygodnych" tematów - informują niezależne rosyjskie media. Rosyjski przywódca miał poruszyć temat broni jądrowej. Słowa te komentował rzecznik Departamentu Stanu USA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości