Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 310. dzień. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosjanie mogą dokonać jeszcze w tym roku nowego ataku rakietowego na dużą skalę, aby Ukraińcy powitali Nowy Rok w ciemnościach. Dodał, że jest przekonany, że nie złamią ducha oporu Ukraińców. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Krótko po godzinie 2 w nocy z czwartku na piątek w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy a władze wezwały mieszkańców do schronów. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksy Kułeba przekazał na Telegramie, że miasto zaatakowały drony.

> W podkijowskim Irpieniu stanęły billboardy z wyrazami wdzięczności dla światowych liderów popierających Ukrainę. Znalazły się na nich m.in. wizerunki prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena, byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosjanie mogą dokonać jeszcze w tym roku nowego ataku rakietowego na dużą skalę aby Ukraińcy powitali Nowy Rok w ciemnościach. Dodał, że jest przekonany, że nie złamią ducha oporu Ukraińców.

> Na południu Białorusi przy granicy z Ukrainą spadł pocisk rakietowy – powiadomiły niezależnie białoruskie media. W ocenie administracji Alaksandra Łukaszenki i białoruskich służb granicznych była to rakieta ukraińskiego systemu przeciwlotniczego S-300. Informacje o pocisku potwierdził rzecznik ukraińskiej armii. Ministerstwo obrony w Kijowie oświadczyło, iż nie wyklucza, że był to efekt rosyjskiej prowokacji.

> W wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło w czwartek trzech obywateli Ukrainy, rannych zostało sześć osób, w tym dziecko - poinformował szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Według prokuratury generalnej Ukrainy ofiary śmiertelne to mieszkańcy obwodu charkowskiego.

> Dzień przed wizytą w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z liderem Republikanów w Senacie USA Mitchem McConnellem, prosząc go o przyjęcie prawa umożliwiającego wykorzystanie zajętych majątków rosyjskich oligarchów na wsparcie Ukrainy - podał dziennik "Pittsburgh Post-Gazette".

> 22 agregaty prądotwórcze trafią do Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej w Ukrainie. Na ich zakup samorząd województwa przeznaczył 160 tysięcy złotych - poinformowała Marta Milewska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

> Administracja USA rozważa przekazanie wozów bojowych Bradley w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - podał Bloomberg. Według ekspertów włączenie tych pojazdów do służby mogłoby zająć miesiące.

> Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek ustawę budżetową na kolejny rok budżetowy, która przewiduje wydatki w wysokości prawie 1,7 bln dolarów, w tym 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy i sojuszników z NATO. Ustawę uchwaliły wcześniej obie izby Kongresu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości