Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 119. dobę. Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka, wojska rosyjskie nasiliły ofensywę, by wyprzeć siły ukraińskie z kluczowych rejonów. - To jest teraz najcięższy rejon. Okupanci naciskają mocno - powiedział prezydent Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Wojska agresora zajęły Toszkiwkę w obwodzie ługańskim - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodowych. Dodał, że leżący obok Lisiczańsk jest intensywnie ostrzeliwany.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył, że dwóm Amerykanom, którzy walczyli na Ukrainie i zostali pojmani przez Rosjan, może grozić kara śmierci. - Decyzja należy do sądu, nie mamy prawa ingerować - przekonywał. Na te słowa zareagował Departament Stanu USA.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w Rosgwardii przeprowadzono zmiany na stanowiskach dowódczych, które były związane z dużymi stratami osobowymi i "niedostateczną realizacją zadań" na wojnie w Ukrainie.

Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił prezydent USA Joe Biden. - Będzie to jedna z rzeczy, o której będziemy rozmawiać w Hiszpanii - powiedział Biden, odnosząc się do szczytu NATO w Madrycie w dniach 28-30 czerwca.

Ukraińscy piloci są sceptycznie nastawieni do ewentualnego zakupu dronów MQ-1C Gray Eagle, wątpiąc w ich przydatność w walce w Donbasie - informuje portal "Foreign Policy". Ich zdaniem drony mogłyby zostać szybko strącone przez rosyjską obronę powietrzną.

Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko, jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka bowiem wojska rosyjskie nasiliły ofensywę mającą na celu wyparcie sił ukraińskich z kluczowych rejonów. - To jest teraz najcięższy rejon. Okupanci naciskają mocno - powiedział prezydent Ukrainy.

W Rosji brakuje około 170 tysięcy informatyków - przekazał wiceszef tamtejszego MSW Igor Zubow. Przyznał, że to wynik masowych wyjazdów tych specjalistów za granicę w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję za wojnę w Ukrainie.

Cięcia dostaw gazu z Rosji do Europy przez gazociąg Nord Stream 1, o których niedawno zdecydowała Moskwa, są "atakiem", który ma na celu "sianie chaosu na europejskim rynku energii" - oświadczył niemiecki minister gospodarki Robert Habeck.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości