TVN24 | Świat

Naukowcy: szybkie szczepienia to mniej zgonów już w pierwszych trzech miesiącach

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Szybkie rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi we Włoszech mogłoby zapobiec śmierci kolejnych 17 tysięcy osób w trzech pierwszych miesiącach od wdrożenia programu - ocenili naukowcy z kilku placówek badawczych, w tym z rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata.

Uczestnicy konferencji medycznej "Prewencja i Zdrowie" szacowali, że w całych Włoszech prognozowane straty ekonomiczne z powodu pandemii COVID-19 przekroczą 61 miliardów euro, głównie z powodu zatrzymania części działalności gospodarczej, a także konieczności wypłaty zasiłków postojowych. Temu kryzysowi, jak przypomniano, towarzyszy stale rosnąca liczba zmarłych. Od początku pandemii zanotowano we Włoszech ponad 65 tysięcy zgonów.

"W krótkim czasie mogłaby przywrócić normalność"

- Oczywiste wydaje się to, jak ważne jest zorganizowanie i promowanie kampanii szczepień, która w krótkim czasie mogłaby przywrócić normalność w życiu kraju i przede wszystkim zmniejszyć liczbę zgonów, która charakteryzuje tę katastrofę pandemiczną - powiedział, prezentując wyniki badań ich koordynator Francesco Saverio Mennini, cytowany przez agencję ADNkronos.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak wyjaśnił, na podstawie opracowanego modelu obliczono, że zaszczepienie 80 procent osób w wieku powyżej 60 lat, skuteczność szczepionki na poziomie 95 procent i rozpoczęcie jej podawania 15 stycznia 2021 roku doprowadzi do redukcji liczby zgonów o 17 tysięcy w trzech pierwszych miesiącach.

Władze Włoch zapowiadają rozpoczęcie szczepień na styczeń. We wtorek ministrowie zdrowia tego kraju oraz Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii uzgodnili, że kampania szczepień przeciwko koronawirusowi rozpocznie się tam jednocześnie.

Koronawirus we Włoszech

846 osób zmarło minionej doby we Włoszech na COVID-19, potwierdzono 14 844 nowe zakażenia koronawirusem - to ostatnie dane resortu zdrowia tego kraju pochodzące z wtorkowego biuletynu. To znaczny wzrost zgonów w porównaniu z poprzednimi dniami.

Wykonano 162 tysiące testów i około 9 procent tych badań na obecność koronawirusa dało wynik pozytywny.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z PAN: Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem >>>

Łączny bilans zmarłych we Włoszech od początku pandemii wynosi 65 857 i jest najwyższy w Europie. Koronawirusa potwierdzono dotychczas u ponad 1,8 miliona osób, z których wyzdrowiało około 1,1 miliona.

Obecnie aktywnie zakażonych jest co najmniej 667 tysięcy osób. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3003 najciężej chorych na COVID-19; o 92 mniej niż dzień wcześniej. Liczba wszystkich hospitalizowanych spadła o ponad 400 do 27,7 tys.

"To tak, jakby siedem lokalnych szpitali było przeznaczonych tylko dla chorych na COVID-19"

W Wenecji Euganejskiej zanotowano najwyższą od początku pandemii dobową liczbę zgonów na COVID-19; było ich 165. Jest tam też ponad 3300 następnych zakażeń, najwięcej w kraju. Szef władz tego regionu Luca Zaia określił sytuację w tamtejszych szpitalach jako ciężką. Przebywa w nich ponad 3300 chorych, w tym 350 na intensywnej terapii. - To tak, jakby siedem lokalnych szpitali było przeznaczonych tylko dla chorych na COVID-19 - stwierdził. Stabilna jest sytuacja w stołecznym Lacjum, gdzie zanotowano ponad 1100 nowych zakażeń, prawie 600 w Rzymie.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: