TVN24 | Świat

Wykryto ognisko wariantu południowoafrykańskiego. Testy przesiewowe w dzielnicach

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Od poniedziałku Słowacja ma odejść od części restrykcji związanych z epidemią COVID-19. W Berlinie osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi, nie będą musiały już przedstawiać wyniku testu podczas wizyt u fryzjerów, w salonach kosmetycznych, muzeach czy podczas zakupów. W związku z wykryciem znaczącego ogniska południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa w dwóch dzielnicach południowego Londynu - Lambeth i Wandsworth - prowadzone są największe jak dotychczas testy przesiewowe.

Na Słowacji między innymi otwarte zostaną sklepy i zakłady usługowe, działalność wznowią hotele i pensjonaty. Warunkiem będzie utrzymywanie reżimu sanitarnego oraz posiadanie negatywnego testu na COVID-19. Nieczynne pozostaną restauracje. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to zniesienie kolejnych restrykcji będzie możliwe po 26 kwietnia.

O warunkach znoszenia ograniczeń na Słowacji poinformował we wtorek były premier, aktualnie minister finansów Igor Matovicz. Od poniedziałku w kościołach będą możliwe nabożeństwa i msze święte z udziałem wiernych, które od grudnia mogły być przekazywane jedynie przez internet. Dozwolone będą także rekreacyjne podróże do innych powiatów niż ten stałego zamieszkania. Możliwe będzie uprawianie sportu, ale tylko na otwartych przestrzeniach i w grupach do sześciu osób. Podobny limit ma obowiązywać na basenach. Zostaną otwarte ogrody zoologiczne i botaniczne, muzea i galerie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Nie chodzi o przywileje, ale prawa wolnościowe każdej jednostki"

Od niedzieli mieszkańcy Berlina, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko koronawirusowi, nie będą musieli już przedstawiać wyniku testu podczas wizyt u fryzjerów lub w salonach kosmetycznych, w muzeach czy podczas zakupów - od 15. dnia po drugiej dawce wystarczy dowód szczepienia.

Ramona Pop, która we władzach Berlina odpowiada za sprawy ekonomiczne, publicznie apelowała o znacznie większą swobodę dla zaszczepionych osób. - Nie chodzi o przywileje, ale prawa wolnościowe każdej jednostki - powiedziała w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel".

Rząd federalny Niemiec zatwierdził we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed zakażeniami - zdecydował się na tzw. hamulec bezpieczeństwa dla całego kraju. Federalna zasada hamulca bezpieczeństwa, polegająca na przywróceniu obostrzeń twardego lockdownu od wartości 100 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia, ma na celu zapewnienie jednolitego wdrożenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Dotychczas były one realizowane na mocy dekretów poszczególnych krajów związkowych, w niektórych przypadkach w różny sposób.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Litwa zachęca do szczepień darmowymi biletami do muzeum

Litewskie muzea zapraszają seniorów, którzy zaszczepili się przeciw COVID-19, do bezpłatnego odwiedzania placówek - jest to forma zachęty do przyjmowania preparatów.

Na zbyt powolny proces szczepień seniorów zwrócił uwagę prezydent kraju Gitanas Nauseda, który pod koniec ubiegłego tygodnia spotkał się z przedstawicielami organizacji seniorów. Przywódca Litwy przypomniał, że dotychczas zaledwie ponad 40 procent osób powyżej 80. roku życia zaszczepiło się jedną dawką. Nauseda podkreślił, że "według tego wskaźnika, Litwa pozostaje daleko w tyle za wieloma innymi państwami Unii Europejskiej" i że "w niektórych krajach europejskich zaszczepionych zostało już ponad 90 procent osób starszych".

Eksperci wskazują, że w proces szczepienia seniorów należy zaangażować nie tylko lekarzy, ale też pracowników socjalnych i organizacje pozarządowe - konieczna jest organizacja dla seniorów transportu do centrów szczepień i dostaw do domów szczepionek dla osób z niepełnosprawnością.

Litewski resort oświaty już w poniedziałek zezwolił w okresie kwarantanny na korzystnie ze szkolnych autobusów w celu dowożenia seniorów do punktów szczepień. Premier Ingrida Szimonyte poinformowała w wtorek, że rząd rozważa też możliwość wysyłania medyków wojskowych lub lekarzy Służby Bezpieczeństwa ze szczepionkami do osób, które nie mogą samodzielnie przybyć do centrów szczepień.

Rząd Francji pracuje nad stopniowym znoszeniem obostrzeń

Po spotkaniach prowadzonych przez ministrów z przedstawicielami różnych sektorów, których dotyczy lockdown, prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek wieczorem będzie przewodniczył spotkaniu na temat protokołów sanitarnych w celu stopniowego ponownego otwierania różnych miejsc użyteczności publicznej – poinformował we wtorek Pałac Elizejski.

Natomiast premier Jean Castex potwierdził Zgromadzeniu Narodowemu przesunięcie wyborów do rad departamentów i regionów o tydzień, tak aby odbyły się 20 i 27 czerwca.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 39 113 osób, a 345 osób zmarło. Do szpitala przyjęto 2501 chorych na COVID-19, 555 na oddziały intensywnej terapii – podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Testy przesiewowe w londyńskich dzielnicach

W związku z wykryciem znaczącego ogniska południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa w dwóch dzielnicach południowego Londynu - Lambeth i Wandsworth - prowadzone są największe jak dotychczas testy przesiewowe.

Łączna populacja obu dzielnic to ponad 650 tysięcy mieszkańców. Jak podano we wtorek, dotychczas stwierdzono tam 44 przypadki południowoafrykańskiego wariantu i 30 kolejnych podejrzeń. Spośród tych przypadków, 23 wykryto w jednym z domów opieki – 10 u pensjonariuszy i 13 u personelu.

Stacja BBC podała, powołując się na dokumenty ochrony zdrowia, do których miała dostęp, że najprawdopodobniej całe ognisko w tych dwóch dzielnicach wywodzi się od jednej osoby. Miała ona przyjechać w lutym do Wielkiej Brytanii z jednego z krajów afrykańskich, który wówczas nie był objęty zakazem podróży, a obecnie jest, a następnie odbyła zgodnie z wymogiem kwarantannę. Jednak jak się podejrzewa, wirus został najpierw przeniesiony na członków jej gospodarstwa domowego, a następnie do wspomnianego domu opieki.

"Sytuacja w społeczeństwie jest tragiczna"

Premier Holandii Mark Rutte przedstawił we wtorek plan stopniowego otwierania społeczeństwa po restrykcjach koronawirusowych. - Istnieją dwa światy: w szpitalach i poza nimi. W szpitalach personel stoi na nogach – powiedział na początku swojej konferencji prasowej premier, dodając, że "sytuacja w społeczeństwie jest również tragiczna. W gastronomii, sklepach, branży turystycznej".

Szef rządu poinformował, że od 28 kwietnia zostanie zniesione obowiązywanie godziny policyjnej. Otwarte zostaną również ogródki gastronomiczne, a w domach będzie można przyjąć dwóch gości w ciągu dnia. Mark Rutte zastrzegł jednak, że jeżeli liczba zakażeń koronawirusem wzrośnie, wówczas te ułatwienia nie zostaną wprowadzone. Decyzja w tej sprawie ostatecznie zapadnie w przyszły wtorek.

Pewne jest natomiast, że od najbliższego poniedziałku zostanie otwarta opieka pozaszkolna. - Od 26 maja spodziewane jest otwarcie restauracji, a od 16 czerwca możliwe będzie organizowanie imprez – zapowiedział premier.

Zmiany w portugalskim programie szczepień

Rząd Portugalii ogłosił zmiany w ogólnokrajowym programie szczepień przeciwko koronawirusowi – jak poinformowała we wtorek minister zdrowia Portugalii Marta Temido, do czerwca w kraju zaszczepieni zostaną wszyscy obywatele powyżej 60. roku życia, a rytm dobowy szczepień ma do tego czasu wynieść 97 tysięcy.

Przypomniała, że choć dotychczas głównym kryterium przystępowania do szczepień był wiek obywateli, to 10 procent portugalskiej populacji będzie mogło szybciej przystąpić do szczepień z powodu poważnych, chronicznych chorób, jakich doświadczają.

W zmienionym programie władze Portugalii dopuściły też możliwość samodzielnego przekładania przez obywateli terminów szczepień wyznaczonych przez władze medyczne.

Włochy chcą szczepić pół miliona osób dziennie

Pół miliona osób dziennie będzie szczepionych we Włoszech przeciwko COVID-19 od końca kwietnia lub początku maja – zapowiedziała we wtorek minister do spraw polityki regionalnej Mariastella Gelmini. Oznacza to opóźnienie realizacji tego celu o dwa tygodnie.

Wcześniej władze zapowiadały, że po 500 tysięcy osób będzie szczepionych każdego dnia od połowy kwietnia. Dotychczas w kraju szczepionkę otrzymało 13,3 miliona osób, z których ponad 4 miliony – dwie dawki.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby na COVID-19 zmarło 476 osób i potwierdzono 13447 następnych zakażeń koronawirusem w 304 tysiącach testów. Kolejny dzień z rzędu spadła liczba hospitalizowanych chorych, także na oddziałach intensywnej terapii, gdzie przebywa obecnie około 3,5 tysiąca osób z COVID-19.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: