TVN24 | Świat

"W ponad 90 procentach zgadzamy się z administracją Joe Bidena"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są nadal partnerem strategicznym Arabii Saudyjskiej - zapewnił następca tronu książę Mohammad ibn Salman. Wcześniej prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że będzie "rozmawiał tylko ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, królem Salmanem".

Mohammad ibn Salman, który jest faktycznym władcą Arabii Saudyjskiej, podkreślił, że jego kraj nie zaakceptuje żadnej presji z zewnątrz ani ingerencji w wewnętrzne sprawy. - W ponad 90 procentach zgadzamy się z administracją Joe Bidena, jeśli chodzi o interesy Arabii Saudyjskiej i USA, i pracujemy nad wzmocnieniem tych interesów - powiedział książę we wtorkowym wywiadzie dla saudyjskiej telewizji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Sprawy, w których się nie zgadzamy, stanowią mniej niż 10 procent naszych relacji, a my pracujemy nad znalezieniem rozwiązań i porozumień. Nie ma wątpliwości, że Stany Zjednoczone są naszym partnerem strategicznym - dodał Mohammad ibn Salman. Zapewnił, że Arabia Saudyjska buduje również strategiczne partnerstwa z Rosją, Indiami i Chinami.

Wypowiedź po zapowiedzi Bidena

Słowa następcy tronu pojawiły się po tym, kiedy prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że będzie rozmawiał tylko ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, czyli królem Salmanem i zajął ostrzejsze od swojego poprzednika Donalda Trumpa stanowisko wobec Rijadu w kwestii praw człowieka i wojny w Jemenie.

Administracja Bidena na początku tego roku opublikowała raport wywiadu USA, w którym ujawniono, że następca tronu w Rijadzie był odpowiedzialny za morderstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 roku, czemu książę stanowczo zaprzecza.

USA wycofały również wsparcie dla operacji ofensywnych, prowadzonych przez międzynarodową koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej przeciwko Hutim w Jemenie. Konflikt ten obecnie przez amerykańską administrację jest postrzegany jako zastępcza wojna między Arabią Saudyjską a Iranem, które toczą rywalizację o wpływy regionalne.

Problemem jest "złe zachowanie Iranu"

Książę Mohammad podkreślił we wtorkowej wypowiedzi, że jego kraj chce dobrych stosunków z Iranem, z którym Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne w 2016 roku. - Naszym problemem jest złe zachowanie Iranu - powiedział, wspominając między innymi o programie nuklearnym Teheranu.

Agencja Reutera cytuje źródła regionalne, które podały, że przedstawiciele władz Arabii Saudyjskiej i Iranu przeprowadzili w tym miesiącu bezpośrednie rozmowy w Iraku, mające na celu złagodzenie napięć. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP