Zeznania ekspertów Macierewicza

18 września 2013

"Jeśli Berczyński znalazł gdzieś bombę, to ją zdetonował w środowisku Macierewicza"

- Minister Macierewicz jest szkodliwy z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski - powiedział Adam Szłapka z Nowoczesnej w programie "Kawa na ławę". Jak dodał Rafał Trzaskowski (PO) "Misiewicz to był pikuś" w porównaniu ze sprawą Wacława Berczyńskiego. Goście TVN24 komentowali w ten sposób dymisje przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Kaczyński: wypowiedź Tuska o Macierewiczu niedopuszczalna

Jarosław Kaczyński uznał za niedopuszczaną w demokratycznym państwie wypowiedź Donalda Tuska o zespole Antoniego Macierewicza. Premier powiedział, że Kaczyński i Macierewicz zrobili ws. katastrofy smoleńskiej "rzecz straszną i powinni wziąć za to odpowiedzialność". Zapowiedział też "dłuższy wywód" na temat śledztwa smoleńskiego.

Halicki: Macierewicz wodzi PiS za nos, próbuje przejąć władzę w partii

- Zespół Antoniego Macierewicza powstał, zanim ktokolwiek w Polsce usłyszał jakiekolwiek informacje ze strony komitetu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. Powstał po to, żeby zakłamywać fakty, żeby tworzyć swoją wersję. To jest strategia Antoniego Macierewicza na przejęcie władzy w PiS - oznajmił w "Kawie na ławę" Andrzej Halicki (PO). - Im bliżej jesteśmy prawdy, tym bardziej będziemy krytykowani - odparł rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Adam Hofman.

Po kłamstwie, które było blefem, Rońda ma dość: "Pasuję, robią ze mnie wariata"

Posłużenie się kłamstwem w rozmowie z dziennikarzem nazywa "blefem" i "grą". Ujawnienie zeznań, w których mówi o swoich dowodach na wybuch Tu-154M, "zdziczeniem obyczajów". A zarzuty o chwiejność poglądów politycznych i antysemityzmie "stekiem bzdur". Prof. Jacek Rońda, jeden z najważniejszych ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza, mówi, że "ma już dosyć nagonki i robienia z niego wariata". - Ale nie będę już niczego prostował, bo to zwykłe kopanie się z osłem - dodaje.

Kaczyński: Antoni zaczynał od niczego. Zgromadził ogromny materiał i zbliżył nas do prawdy

- To kłamstwo już przegrało, bo wystarczy porównać dorobek tych, którzy kłamią i dorobek uczonych, którzy zostali zaatakowani. Wystarczy porównać nicość i osiągnięcia - oznajmił podczas wiecu pod Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński. Szef PiS ostro odniósł się do serii doniesień uderzających w wiarygodność prac zespołu Macierewicza, który jego zdaniem "zbliżył nas do prawdy".

"Warszawiacy wiedzą, kim jest pan Macierewicz, nawet jeśli schowa się do mysiej dziury"

- Jeśli pan Macierewicz schowa się nawet do mysiej dziury, to warszawiacy i tak wiedzą, kim jest i jaką rolę katastrofa smoleńska odgrywa w strategii politycznej PiS - powiedział Donald Tusk, który był pytany przez dziennikarzy czy przełożenie posiedzenia zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, którym kieruje Antoni Macierewicz, to element przedreferendalnej strategii PiS.

Staniszkis: Eksperci Macierewicza zostali ośmieszeni

- Myślę, że wpadli w pewną pułapkę, prawdopodobnie ktoś im źle doradził - powiedziała w programie "Piaskiem po oczach" prof. Jadwiga Staniszkis, zapytana o to, co sądzi o ujawnionych przez prokuraturę zeznaniach "ekspertów Macierewicza". W opinii socjolog, powierzenie kierowania zespołem parlamentarnym Antoniemu Macierewiczowi nie było błędem, bowiem "w ekstremalnych sytuacjach potrzebni są ludzie ekstremalni".

Macierewicz na debacie w Sejmie przedstawi dowody na poparcie swoich tez

W przyszłą środę w Sejmie odbędzie się debata, podczas której zaprezentowany zostanie przez ekspertów "materiał dowodowy stanowiący podstawę stanowiska prezentowanego przez zespół parlamentarny ws. katastrofy smoleńskiej" - zapowiedział szef zespołu Antoni Macierewicz. Zespół Macieja Laska odparł, że miejsce na naukową dyskusję jest u boku naukowców, a nie polityków.

Przegląd prasy: Ekspert Macierewicza czuje się "osobą prześladowaną"

- Czuję się osobą prześladowaną. Moje wszystkie telefony są podsłuchiwane przez 24 godziny na dobę - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ekspert komisji Antoniego Macierewicza Jacek Rońda. Podkreśla, że jako ekspert od balistyki może zająć się "pewnymi aspektami katastrofy".

Eksperci Macierewicza pod lupą

Kim są trzej profesorowie, na których autorytet powołuje się Antoni Macierewicz? Choć oni sami przyznają, że nie znają się na lotnictwie, a Tu-154 nawet nie widzieli. Profesorowie, od których odcięły się już wyraźnie ich uczelnie. Choć szef Polskiej Akademii Nauk nadal widzi sens publicznej debaty z nimi. Z profesorami - o ich modelach dochodzenia do prawdy - rozmawiał reporter "Czarno na Białym"

Holland: Polska jest chora. Wyprali ludziom mózgi

- Polska stała się chora i tego wirusa w jej organizm wprowadzili określeni ludzie. I będą za to odpowiadać przed historią - mówiła w "Kropce nad i" Agnieszka Holland. Jej zdaniem Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński manipulują ludźmi, powtarzając im kłamstwa ws. katastrofy smoleńskiej, w które zaczyna wierzyć część społeczeństwa.